Sponzorováno

Esenciální olej Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) – vlastnosti, účinky, kontraindikace 4.79/5 (14)

Pseudotsuga menziesii

Pseudotsuga menziesii

Popis esenciálního oleje Douglaska tisolistá

Douglaska, původem ze Spojených států, je obří jehličnatý strom z čeledi Pinaceae (borovicovité). Říká se jí také oregonská borovice, najdete ji také ve Francii. Může dosahovat průměrné výšky 50 až 80 metrů, průměr kmenu je 2 metry. V oblastech svého přirozeného původu může nabýt stáří až 500 let. Dřevo je růžovohnědé barvy, jehličí 1,5 až 3 cm dlouhé, pružné, klenuté, špičaté, plodí šišky o délce 8 cm. Esenciální olej se získává destilací vodní párou z jehličí.

Esenciální olej douglaska tisolistá je indikován především pro své tonizující schopnosti, při respiračních onemocněních jako je nachlazení a záněty dutin, pro uvolnění ucpaného nosu. Je to také silný atmosférický dezinfekční prostředek. Esenciální oleje z borovice jsou velmi podobné, nicméně ovocná vůně douglasky může být pro mnohé příjemnější než ta, která je typická třeba pro borovici lesní. Douglaska má, stejně jako další jehličnany pozitivní vliv na oběhový systém, působí jako nervové tonikum. Rozproudí lymfatický systém. Lze použít při zažívacích potížích, kdy se smíchá s nosným olejem a aplikuje na břicho.

Botanický název: Pseudotsuga menziesii
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)
Destilovaná část rostliny: Jehličí
Země původu: Francie, Kanada, Amerika
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek

Monoterpeny (70-80 %): alfa-pineny a beta-pineny (15-25 a 35-50 %), limonen (6-18 %), sabinen, terpinolen, delta-3-karen, terpenové alkoholy: borneol:, geraniol, terpenestery: geranyl a bornyl acetáty a kaproáty.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Douglaska tisolistá

Působí jako:

Sponzorováno

 • tonikum lymfatického a oběhového systému,
 • antiseptikum,
 • expektorans,
 • mukolytikum,
 • zažívací tonikum,
 • antivirotikum (při herpesech).

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Bezbarvá až světle žlutá kapalina.
Aroma: Pryskyřičné, travnaté, lehce ovocné, zelené, svěží.

Účinky esenciálního oleje Douglaska tisolistá

Vhodný při:

 • respiračních infekcích
 • pro podporu toku lymfy
 • při nervovém nepohodlí
 • pro desinfekci prostor
 • při nachlazení

Kontraindikace

Je vyhrazen pro dospělé a děti od deseti let věku. Nepoužívat v těhotenství, při kojení, epilepsii a astmatu. Vzhledem k tomu, že je v čistém stavu dermokaustický, jeho kožní aplikace musí být provedena po zředění v rostlinném oleji.

Nejvhodnějším způsobem použití je difúze. Nepoužívejte dlouhodobě, maximálně osm dní v kuse. Difúzujte maximálně dvakrát denně po dobu 30 minut (celkem 60 minut denně). Je podobný hormonu kortizonu.

Sponzorováno

Máte s esenciálním olejem Douglaska tisolistá nějaké zkušenosti? Napište mi do komentářů, budu ráda.

Přečtěte si i další články o esenciálních olejích

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva