Sponzorováno

Esenciální olej Tymián thymol (Thymus vulgaris var. thymyloferum) 4.78/5 (18)

Esenciální olej Tymián thymol (Thymus vulgaris var. thymyloferum)

Popis esenciálního oleje Tymián thymol (Thymus vulgaris var. thymyloferum)

Rostlina se pěstuje např. v severní Francii, střední Evropě, Španělsku. Roste do výšky 30 cm. Esenciální olej se získává parovodní destilací listů. Tymián thymol má dezinfekční, antiseptické účinky. Je součástí mnoha směsí éterických olejů proti nachlazení a zimním infekcím. Je také silným tonikem.

Používá se jako prostředek pro eliminaci zánětů trávicího ústrojí a močopohlavního systému, při cystitidách. Stimuluje tělesnou energii a posiluje nervy. Napomáhá odstranit fyzickou i psychickou únavu.

Éterický olej tymián thymol byl používán ve směsi společně s hřebíčkem, citrónem a heřmánkem jako dezinfekční a antiseptická látka v nemocnicích až do první světové války. Protože mohla zabíjet organismy, vyvolávající žlutou zimnici, byla tato směs během krymské války stříkána na oblečení vojáků, aby byli chráněni před nemocemi a parazity (šlo například o vši).

Obecně se dnes tymián thymol používá pro onemocnění dýchacích cest a jako prohřívací prostředek či pro vyvolání menstruace. Pomáhá také při nepohodlí trávicího traktu (průjem). Přidává se od mýdel a kosmetických přípravků pro zanícenou a mastnou pleť nebo vlasové péče či prostředků dentální hygieny.

Botanický název: Thymus vulgaris var. Thymyloferum
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: listy
Země původu: Převážně středomořské země
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů.

Obsah účinných látek

Fenoly: Thymol (50-99%) Zbytek profilu tvoří další složky, které jsou v minimálním procentuálním zastoupení: další fenoly karvakrol a linalool, terpineny (gama terpinen), cymeny (para cymen). Velmi záleží na místě pěstování, poměry jednotlivých složek se mohou procentuálně lišit, ale vždy bude jako aromatická molekula nejvíce zastoupený thymol.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Tymián thymol (Thymus vulgaris var. thymyloferum)

  • proti infekcím (bakteriálním i virovým)
  • antiseptický
  • stimulační
  • tonikum
  • antifungální – působící proti houbám, plísním
  • karminativum – léčivo, které zmírňuje plynatost, koliku trávicího traktu a žaludeční nevolnost
  • podporuje vylučování žluče
  • spasmolytikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně nažloutlé barvy
Aroma: Silná, aromatická, bylinná, kořeněná vůně

Tento esenciální olej je vhodný při

Při sezónních onemocněních dýchacích cest, pro snížení bolesti svalů a kloubů, při mykózách, při nepohodlí zažívacího traktu, při menstruačních křečích.

Kontraindikace esenciálního oleje Tymián thymol (Thymus vulgaris var. thymyloferum)

Nehodný pro těhotné v jakémkoli stupni gravidity, kojící a pro děti do dvanácti let věku. Vždy se musí ředit do nosného oleje, může vyvolat alergickou reakci. Ve vysokých dávkách je neurotoxický a hepatotoxický.

Někteří aromaterapeuti se kloní k názoru, že nepatří do rukou laikům. Nesmí se užívat vnitřně. Doba používání je omezená na max. 8-10 dní, dávkování se dodržuje velmi nízké. Neměl by se používat bez rozmyslu, u laiků nebo těch, kteří začínají s aromaterapií lze úspěšně nahradit Eukalyptem radiatou. Nedoporučuje se při patologiích jater.

Do vody v nádobě z které inhalujeme, stačí bohatě 2 kapky. Osoby s alergiemi anebo kožní přecitlivělostí by měly provést před použitím test snášenlivosti. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Může ovlivnit účinky některé medikace.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dalšího přečíst o esenciálních olejích?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva