Sponzorováno

Esenciální oleje do koupele a do vany – jak a proč je použít? 4.83/5 (12)

Esenciální oleje do koupele a do vanyKoupel v teplé lázni je příjemná, relaxační a terapeutická aktivita. Horké koupele mohou ulevit bolavým svalům a kloubům.

Přidání esenciálních olejů do koupele může být pověstnou třešničkou na dortu. Přinášejí sebou mnoho výhod, včetně toho, že z vaší koupele udělají luxusnější zážitek.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o způsobech použití esenciálních olejů a několika olejích, které mohou být vhodné pro vaši koupel.

Esenciální oleje do vany – které vyzkoušet?

Levandule

Popularita levandule je částečně způsobena její jemnou vůní a pozitivním účinkem na náladu lidí. Levandulový esenciální olej se často používá k podpoře relaxace a rovnováhy, což umožňuje klidnější spánek.

Díky svým vlastnostem zmírňujícím stres je pro některé lidi účinným posilovačem nálady. Levandule zmírňuje bolest a zánět. Může být také použit k léčbě bolesti hlavy a migrény.

Citronový olej

Citronové a další citrusové esenciální oleje prokázaly četné výhody při použití v aromaterapii. Studie z roku 2008 zjistila, že aroma citronu mělo trvale pozitivní účinky na lidi zapojené do studie.

Další studie z roku 2015 uvádí, že citronový esenciální olej má antiseptické, antifungální, antimikrobiální, adstringentní a detoxikační vlastnosti, které přispívají k funkci imunitního systému.

Upozornění: Citronové a další citrusové oleje činí vaši pokožku velmi citlivou na sluneční záření. Nechoďte na slunce s těmito oleji na kůži.

Eukalyptus

Svěží vůně eukalyptu je o něco silnější a ostřejší než u jiných olejů. Můžete ho použít méně nebo ho smíchat s jiným olejem, například sladký pomeranč, pelargónie, santalové dřevo. Mnoho lidí považuje tento olej za osvěžující a povzbuzující.

Vdechování páry může stimulovat otevření vašich nosních cest podobně jako mentol nebo kafr. A pamatujte, že trocha oleje opravdu stačí – příliš mnoho eukalyptového oleje může být dráždivé. Eukalyptový olej se také používá k úlevě od bolestí kloubů a svalů. Často se používá jako aromaterapie při masáži.

Uvědomte si, že mnoho lidí je alergických na eukalyptus. Používejte opatrně a myslete na děti, těhotné ženy a domácí mazlíčky v této oblasti.

Mezi další oblíbené možnosti koupele s esenciálním olejem patří:

 • esenciální olej z heřmánku
 • kadidlový esenciální olej
 • ylang ylang esenciální olej
 • jiné citrusové oleje, jako je grapefruit, citron a bergamot

Pro a proti při použití esenciálních olejích ve vaně

Při kupování esenciálních olejů vždy dejte přednost renomované značce (výrobci), která poskytuje originální esenciální oleje a ne umělou náhražku nebo nekvalitní olej.

Zde je několik důležitých tipů, na které je třeba pamatovat:

Sponzorováno

 • Vyhněte se aplikaci esenciálních olejů, pokud máte škrábance nebo jinak poškozenou kůži. Esenciální oleje nepoužívejte na popraskanou, zanícenou nebo podrážděnou pokožku.
 • Při aplikaci citrusových olejů na pokožku pak dávejte pozor na sluneční záření. Někdy mohou citrusové esenciální oleje způsobit fotosenzitivitu. Po použití jakéhokoli citrusového oleje se vyhněte přímému slunečnímu záření.
 • Před prvním použitím proveďte test na malém kousku pokožky. Protože se jedná o koncentrované esenciální oleje, mohou způsobit alergické reakce nebo podráždění pokožky. Pokud používáte esenciální olej poprvé, proveďte před úplným použitím kožní test. Naneste malé množství na vnitřní stranu předloktí a počkejte 24 hodin, abyste viděli, zda se neobjeví nějaká reakce.
 • Esenciální oleje vždy dobře řeďte. Esenciální oleje jsou koncentrované a před použitím je třeba je zředit v nosném oleji.

Kdo by se měl esenciálním olejům vyhýbat?

Promluvte si se svým lékařem nebo certifikovaným aromaterapeutem, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky, které by mohly být ovlivněny horkými koupelemi nebo éterickými oleji. Nepoužívejte esenciální oleje když:

 • jste těhotná
 • kojíte
 • u kojenců do 1 roku

U dětí do 12 let používejte esenciální oleje opatrně.

Esenciální oleje a domácí mazlíčci

Mějte na paměti, že esenciální oleje mohou být dráždivé a dokonce toxické pro domácí mazlíčky, zejména kočky. Pokud jsou éterické oleje rozptýleny do vzduchu, jsou vystaveni i vaši domácí mazlíčci.

Vytvořte si směs svých oblíbených esenciálních olejů do vany.

Nikdy nepřidávejte esenciální oleje přímo do vody ve vaně

Pokud jde o kapání esenciálních olejů do koupele, pamatujte – olej a voda se nemíchají – to znamená, že esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Když vlezete do vany, malé kapky oleje mohou přilnout k vaší pokožce, a to je pak stejné, jako byste nanášeli nezředěný olej přímo na pokožku, což může dráždit a pálit. Au!

Vždy nejprve kombinujte esenciální oleje s nosným olejem. Nechcete, aby esenciální oleje „pluly“ seděly na vodě – chcete, aby byly rozptýleny všude. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je nejprve kombinovat esenciální oleje v nosném oleji, jako je kokosový, olivový, slunečnicový nebo jojobový.

Na jednu koupel stačí tři až 12 kapek esenciálního oleje v polévkové lžíci (15 ml) nosného oleje, aby se vytvořila velmi aromatická a příjemná terapeutická koupel.

Jaké esenciální oleje nepoužívat do koupele?

Je hodně důležité si uvědomit, že ne všechny esenciální oleje jsou vhodné do vany. Některé mohou způsobit podráždění pokožky, jako je třeba máta peprná. Mnohé z těchto olejů, které by se neměly používat do koupele, jsou „horké“ oleje, které mohou způsobit pocit horka nebo hřejivosti, když jsou aplikovány neředěné na pokožku.

Sponzorováno

A co vy? Přidáváte si esenciální olej do koupele? Budeme rádi za komentáře.

A další články o esenciálních olejích

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva