Sponzorováno

Esenciální olej Lavandin (Lavandula hybrida) – účinky, vlastnosti a kontraindikace 4.86/5 (7)

Rostlina Lavandin, ze které se získává esenciální olej, není přirozená rostlina v pravém slova smyslu, protože vznikla jako výsledek křížení dvou rostlin.

Rostlina Lavandin, ze které se získává esenciální olej, není přirozená rostlina v pravém slova smyslu, protože vznikla jako výsledek křížení dvou rostlin.

Popis esenciálního oleje Lavandin (Lavandula hybrida)

Lavandin je hybrid, který vznikl zkřížením dvou jejích druhů Lavandula Angustifolia (Levandule pravá) a Lavandula Latifolia (Levandule širokolistá). To je důvod, proč je biologicky známý jako Lavandula Hybrida nebo Lavandula intermedia. Lavandin dorůstá do výšky 50-60 cm, kvete od července do srpna, výraznými modrofialovými květy. Od levandule se liší delšími stonky a delším, početnějším květenstvím.

Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Lavandin najdeme hlavně ve Středomoří, největším producentem lavandinu je Francie, nejvíce je pěstovaná odrůda Lavandin grosso. Tvoří celkem 80% francouzské produkce lavandinu. Existují i další lavandiny, Lavandin abrial a Lavandin super, které pokrývají každý (dalších) 10% francouzského levandinového průmyslu. Dalšími jeho producenty je Argentina, Španělsko, Maďarsko.

Esenciální olej lavandin se vyrábí parovodní destilací z květů rostliny, někdy se pro jeho získání oleje používá těkavé rozpouštědlo, převážně benzen. Tato verze pak vykazuje silnější a déle trvající vůni a je přidávána hlavně do mýdel. Na výrobu 1,2 kg esenciálního oleje je potřeba 100 kg rostlinného materiálu.

Esenciální olej lavandin bývá často používán jako náhražka pravé levandule. I když je jí velmi podobný vůní, je více bylinný, lehce kafrový. Léčivé vlastnosti lavandinu jsou velmi podobné levanduli, ale působí jemněji. Rozdíly mezi jednotlivými lavandiny jsou v různém procentuálním poměru obsažených složek. Běžně se používá jako přísada do mýdel, tělových mlék, masážních olejů anebo svíček. Ale také do produktů osobní péče, krémů a tonik na obličej pro problematickou pleť, šamponů a výrobků proti striím.

Protože urychluje hojení ran a zlepšuje jejich zacelení, je velmi vhodný pro aknózní pleť. Pomáhá i při dermatitidě a jiných kožních onemocněních, působí desinfekčně a zabraňuje šíření infekcí, prokrvuje a efektivně hojí pupínky. Lze jej využít i u popálenin. Podporuje regeneraci buněk a snižuje tak viditelnost jizev. Funguje i jako odpuzovač hmyzu, proto se přidává do repelentů. Lavandin se používá v aromapychologii hlavně jako nervové tonikum při úzkostech a nespavosti a také jako protikřečový prostředek.

Sponzorováno

Zmírňuje úzkostné stavy, posiluje a uklidňuje nervový systém, eliminuje třes končetin. Lze ho použít při Alzheimerově i Parkinsonově chorobě. je skvělý při nočních můrách a navozuje klidný spánek. Napomáhá lepší koncentraci.

Botanický název: Lavandula hybrida
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Převážně Francie a středomořské regiony
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Esenciální olej lavandin a obsah účinných látek

Monoterpenoly: linalol (30 až 45%), estery: linalyl acetát (25 až 35%), ketony: kafr (2 až 12%), terpenický oxid: 1,8-cineol (4-5%%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Lavandin

 • Působí jako analgetikum,
 • tonikum nervového systému,
 • je vhodný pro snížení kožních zánětů a akné.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina velmi světle žluté barvy.
Aroma: Vůně éterického oleje lavandin je svěží, lehce kafrová, bylinně-květinová, čistá, pronikavá, zelená.

Účinky esenciálního oleje Lavandin

Tento éterický olej je vhodný při:

 • úzkosti
 • neklidu a nervozitě
 • bolesti svalů
 • psychickém napětí
 • svalových křečích
 • bolestech pohybového aparátu
 • při bolestech hlavy
 • na akné a popáleninách
 • na jizvy a strie
 • nespavosti a poruch spánku
 • podrážděnosti a výkyvech nálady
 • stresu, přepracování u dospělých
 • psychickém napětí

Kontraindikace

Nejsou u něho známy žádné vedlejší účinky kromě kontraindikace pro nízkotlaké osoby a epileptiky. Těhotné ženy mohou lavandin používat od ukončeného pátého měsíce v malých dávkách, kojící ve výjimečných případech. U dětí lze použít od ukončeného osmého roku věku, ve výjimečných případech od šesti let.

Při užívání spolu s léčivy může inhibovat srážení krve. U těch, u kterých se předpokládá alergická reakce, se doporučuje ho ředit do nosného oleje a provést test snášenlivosti. V případě difuze nakapejte do aromalampy nebo difuzéru 2-5 kapek podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat nejdéle 30 minut 2x denně, u dětí pak volte poloviční dávkování i dobu difuze.

Sponzorováno

Znáte olej lavandin? Používáte ho? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Přečtěte si dále o esenciálních olejích

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva