Sponzorováno

Esenciální olej Heřmánek pravý (Matricaria recutita) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.67/5 (6)

Esenciální olej Heřmánek pravý (Matricaria recutita) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

V aromaterapii se využívají oleje celkem ze čtyř druhů heřmánku, heřmánku pravého nebo také německého (Matricaria recutita), heřmánku římského (Anthemis Nobilis), heřmánku modrého (Tanacetum annuum) a heřmánku marockého (Ormenis multicaulis). Heřmánek pravý patří do čeledi Asteraceae (hvězdnicovité), má latinský název Matricaria recutita a známe ho z našich luk, polí i zahrad. Je to jednoletka, roste do výšky až 1m. Má bílé květy s tmavě žlutým středem, podobné kopretině. Heřmánku pravému se také někdy říká heřmánek německý.

Jméno „Matricaria“ pochází z latinského „mater“, což znamená matka. Toto jméno dostal pravděpodobně proto, že je věrným přítelem žen při menstruaci a menopauze. Esenciální olej se získává parovodní destilací květů, na 250 ml esence je potřeba 100 kg rostlinného materiálu. Od toho se také odvíjí jeho cena, všechny heřmánky mají stejný výnos a jsou finančně náročnější. Kvůli tomu se nepoužívá do aromalamp, ale přidává se do kosmetiky, mastí a masážních olejů. Německý heřmánek je po staletí brán jako skvělé děložní tonikum. Používal se také při nevolnostech a zvracení.

Esenciální olej z heřmánku i heřmánkový hydrolát má své pevné místo v kosmetice, protože je výborný v péči o pokožku. Má úžasné protizánětlivé vlastnosti, pomáhá lepšímu hojení. Je prospěšný lidem, trpícím růžovkou, psoriázou nebo ekzémy omezuje černé tečky, pupínky a svědění. Snižuje podráždění pokožky a zarudnutí. Obnovuje kožní buňky a podporuje tvorbu nových, čímž napomáhá zachování mladistvého stavu pleti. Najdete ho jako součást šamponů proti lupům, působí proti plísňovým onemocněním pokožky. Pomáhá při kolikách a žaludečních neurózách, průjmech. Působí jako potopudný a močopudný prostředek.

Je vhodný jako mírné analgetikum na migrény, bolesti kloubů i zubů a svalů. Podporuje činnost krevního oběhu, což je důležité hlavně u migrén a nepravidelné nebo bolestivé menstruaci a při menopauze. Heřmánkem německým lze velmi dobře potlačit příznaky PMS. Používá se i při respiračních problémech a nachlazení. Zmírňuje porodní bolesti a nevolnosti během těhotenství. Používá se do mastí proti hemeroidům.

Sponzorováno

Botanický název: Matricaria recutita
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Evropa
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Seskviterpenické oxidy: alfa-bisabolol oxid (2-20%), seskviterpeny: beta-farnesen (15-45%), chamazulen 11%. V menším množství: germancen, beta-ocimen

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z heřmánku pravého

 • Uklidňuje nervový systém,
 • uvolňuje křečové stavy,
 • snižuje viditelnost strií a jizev,
 • působí protizánětlivě a jako trávicí tonikum,
 • vhodný při ženských potížích,
 • působí jako mírné analgetikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Čerstvě po destilaci je to tmavě modrá až zelená tekutina, v průběhu času se může změnit na tmavě žlutou.
Aroma: Jeho vůně je bylinná, hořko-sladká, hluboká.

Účinky esenciálního oleje z heřmánku pravého

Esenciální olej z heřmánku pravého je vhodný při:

 • svědění a zánětech pokožky
 • po bodnutí hmyzem
 • při ekzémech, psoriáze a růžovce
 • na rány, jizvy
 • urogenitálním nebo perianálním nepohodlí
 • hemeroidech
 • poruchách trávení
 • popáleninách
 • dyspepsii
 • cystitidě a vaginitidě

Kontraindikace

U těhotných žen lze použít v nízkém dávkování občasně od ukončeného pátého měsíce těhotenství, u kojících a malých dětí do tří let věku není doporučován, některé prameny uvádí, že není vhodný až do ukončených šesti let dítěte.

U nízkotlakých osob je potřeba vyzkoušet, jak na něho celkově reagují, zde je reakce velmi individuální. Neužívat vnitřně, u citlivých osob může vyvolat alergickou reakci. Je vždy nutno ho míchat do nosného oleje. Je kontraindikován u lidí, užívajících hormonální léčbu, antidepresiva nebo prášky na spaní. Je fototoxický.

Sponzorováno

Znáte a používáte esenciální olej z heřmánku pravého? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva