Fotosenzitivita esenciálních olejů – co je dobré vědět a jak s nimi pracovat? 4.93/5 (27)

Sponzorováno

V extrémním případě může vystavení esenciálního oleje na pokožce vyústit ve změnu pigmentace či popálení pokožky

V extrémním případě může vystavení esenciálního oleje na pokožce vyústit ve změnu pigmentace či popálení pokožky

Tento článek má zajímavé téma ✅: vedou éterické oleje k fotocitlivosti kůže? Na stole jsou tak otázky týkající se používání éterických olejů ve vztahu ke slunci.

Jak se ukazuje, jedinečná kombinace fytochemikálií v každé rostlině určuje, jak olej z ní vyrobený reaguje na slunce – některé esenciální oleje dokonce nabízí ochranu před UV zářením. A naopak, některé běžně používané éterické oleje se považují za fotocitlivé (tedy fotosenzitivní) – to znamená, že mohou učinit pokožku citlivější a náchylnější na UV záření. Jak tedy můžete začlenit esenciální oleje do své rutinní péče bez toho, aniž byste se museli obávat o jejich fotosenzitivní účinky? Říká se, že pokud se některé éterické oleje používají lokálně na kůži a poté je pokožka vystavena slunečnímu záření (nebo soláriu), může dojít k poškození kůže. Je to pravda? To si rozebereme v dnešním článku.

Co je to fotosenzitivita esenciálních olejů?

Fotosenzitivita éterického oleje může nastat, když některé složky přírodního éterického oleje reagují, jakmile jsou vystaveny UV záření. Tento druh fototoxického poškození kůže může být dokonce i trvalý.

Tato reakce je také známa jako fotokontaktní dermatitida – je to vlastně reakce pokožky na látku aplikovanou na kůži, která se zde vyskytuje pouze v přítomnosti UV světla (UVA), a může být buď fototoxická, nebo fotoalergenní. Zejména pak esenciální oleje obsahující furanokumariny reagují na UV záření a mohou vyvolat zánětlivou reakci v pokožce.

Příznaky fototoxické reakce esenciálního oleje

Fototoxické reakce mohou nastat až 18 hodin po aplikaci oleje na kůži a poté vystavení UV světlu. Mějte na paměti, že toto riziko fototoxicity se zvyšuje, pokud do směsi přidáte hned několik olejů s fotosenzibilizačními vlastnostmi.

  • ☝ Přehnané opalování a puchýře (to je nejčastější reakce)
  • ☝ Může se objevit i závažné zarudnutí kůže.
  • ☝ Může dojít také k zarudnutí a otokům s výraznými změnami pigmentace.
  • Změny pigmentu mohou být v průběhu času trvalé.

Které oleje mohou být v tomto směru nebezpečné?

Zde jsou fototoxické oleje, kterým byste se měli vyhnout (tedy jejich aplikaci na pokožku), pokud plánujete jít na slunce. Při správném naředění můžete ale na slunci použít i tyto éterické oleje (ale musí být dobře naředěny).

Kořen Anděliky (Angelica archangelica)

Možné je ředění do 0,8% – to je asi 4,8 kapky oleje z kořene Angelica na 30 ml nosného oleje, pak je to množství na bezpečné úrovni.

Bergamotový olej (Citrus bergamia)

Možné je ředění do 0,4% – to je asi 2,4 kapek bergamotového oleje na 30 ml nosného oleje, pak je to množství na bezpečné úrovni.

Kmínový olej (Cuminum cyminum)

Možné je ředění do 0,4% – to je asi 2,4 kapek kmínového oleje na 30 ml nosného oleje, pak je to množství na bezpečné úrovni.

Grapefruitový olej (Citrus paradisi)

Možné je ředění do 3-4% – to je asi 15-24 kapek grapefruitového oleje na 30 ml nosného oleje, pak je to množství na bezpečné úrovni.

Vavřínový olej (Laurus nobilis)

Vavřínový olej lze ředit až do 2% – to je asi 12 kapek tohoto oleje na 30 ml nosného oleje, pak je to množství na bezpečné úrovni.

Citronový olej (Citrus limon)

Možné je ředění do 2% – to je asi 12 kapek tohoto oleje na 30ml nosného oleje. Pokud si koupíte destilovaný olej, není fototoxický.

Limetkový olej (Citrus aurantifolia)

Možné je ředění do 0,7% – to je asi 4,2 kapky tohoto oleje na 30 ml nosného oleje. Pokud si koupíte destilovaný olej, není fototoxický.

Hořký pomeranč (Citrus sinensis)

Možné je ředění do 1,25% – to je asi 7,5 kapky oleje z hořkého pomeranče na 30 ml nosného oleje.

Mandarinkový list (Citrus reticulata, Citrus nobilis)

Možné je ředění do 0,17% – To je asi 1 kapka tohoto oleje na 30 ml nosného oleje.

Fíkový list (Ficus carica)

Zde je docela vysoké riziko, není zde žádná bezpečná maximální úroveň použití na pokožce. Tento olej má extrémní fototoxický potenciál.

A další…

Existuje i pár dalších esenciálních olejů, které mohou mít fotosenzitivní vlastnosti. Jsou to:

  • Clementine olej – Klementinka
  • Olej ze skimmie
  • Olej z kořene Anděliky
  • Olej z listů celeru
  • Olej ze semen celeru
  • Kmínový
  • Petrželový olej

Jak se vyhnout fototoxicitě

Existuje několik způsobů, jak bezpečně používat tyto oleje, zde je několik tipů.

1. Místo na kůži je používejte aromaticky

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout problémům, je neaplikovat fototoxické oleje na kůži. Může se to zdát divné, ale místo toho si tyto oleje můžete užít aromaticky. Oleje používejte v difuzoru.

2. Správně je zřeďte

Fotosenzitivní éterické oleje lze na kůži bezpečně používat i při vystavení UV světlu, pokud jsou správně naředěny.

3. Vyhněte se Slunci

Vyvarujte se UV záření po dobu 12-18 hodin po nanesení oleje na exponovanou pokožku. Máte skvělý recept na péči o pleť, který rádi používáte s grapefruitovým nebo limetkovým olejem? V pořádku. Ale zkuste ho použít ve večerních hodinách.

4. Zakryjte se

Zakrytí části pokožky, na kterou byl lokálně aplikován nějaký výše zmíněný éterický olej, může zabránit fototoxické reakci. Jen se ujistěte, že látka nabízí dostatečnou ochranu, tenké tričko vám nemusí úplně pomoci.

5. Používejte éterické oleje, které jsou v tomto směru bezpečné

Existuje mnoho éterických olejů, které lze použít místo těch zmíněných, problémových. Vyzkoušejte jiný olej, který není na našem seznamu, ale má podobné účinky nebo vůni, která je vám sympatická.

Sponzorováno

Například limetkový a citronový éterický olej lisované za studena jsou fototoxické, pokud jsou destilovány parou, postrádají složku, která způsobuje citlivost na slunce, a proto nejsou fototoxické.

Zajímavé otázky okolo esenciálních olejů a fotosenzitivity

Pojďme se podívat na nejzajímavější otázky ohledně esenciálních olejů a slunce.

Jak vlastně éterické oleje působí na pokožku, aby ji chránily před poškozením UV zářením?

Esenciální oleje chrání pokožku tím, že jí poskytují antioxidační a protizánětlivou ochranu. Existují některé éterické oleje, které byly klinicky studovány na SPF – některé vykazují minimální aktivitu SPF, některé vyšší. Esenciální oleje se však velmi rychle vstřebávají do pokožky a musely by být aplikovány neustále v plné koncentraci, aby měly měřitelný účinek. Myslím si, že jejich skutečná síla spočívá v jejich antioxidační aktivitě tím, že posiluje celkové zdraví naší pokožky. Sluneční paprsky samy o sobě nejsou škodlivé volné radikály. To je to, jak naše vlastní tělo na ně reaguje, což určuje úroveň poškození volnými radikály, které dostáváme z UV záření. Používáme-li antioxidanty v těle a na těle každý den, posilujeme reakci našeho těla na tyto paprsky.

Které éterické oleje jsou zvláště dobré pro ochranu před sluncem?

Jsou to nosné oleje, které byly nejvíce studovány, pokud jde o SPF. Obecně jsou dobrými nosnými oleji v tomto směru avokádový olej, sezamový, olivový, kokosový a brusinkový. U éterických olejů se opět vždy zvažuje antioxidační aktivita rostliny – její schopnost chránit, podporovat a regenerovat kožní buňky. Zajímavé jsou v tomto smyslu zejména heřmánkový olej (Roman Chamomile), smilový olej (Helichrysum), mrkvový olej (ze semen) a kadidlový olej (Frankincense). Vhodné jsou tedy ty esenciální oleje, které nabízejí kombinaci antioxidantů, protizánětlivých vlastností a „setrvačné síly“. A co máme na mysli pod pojmem „setrvačná síla“? Je to to, jak dlouho zůstávají nosné oleje na povrchu pokožky neporušené, aby chránily pokožku před tím, než se samy oxidují slunečními paprsky. Surové, nerafinované, čerstvé oleje mají mnohem větší sílu pro ochranu, zatímco zpracované nebo žluklé oleje mohou být ve skutečnosti na slunci ještě škodlivější – proto je používání rostlin jako ochranu tak nemožné přesně změřit, protože stav a kvalita takového oleje a i bylinky musí být také vždy zvážena.

Proč jsou některé éterické oleje považovány za fotosenzitivní?

Existuje izolovaná rodina rostlinných složek zvaná kumariny, která nás činí zranitelnějšími vůči slunečnímu záření. Tato izolovaná složka byla nalezena právě v některých éterických olejích, jako je grapefruitový, limetkový a bergamotový (abychom jmenovali alespoň některé). Existují však také zrcadlové studie, které ukazují, že některé kumariny jsou antioxidační proti tomuto typu poškození. Myslíme si tedy, že je bezpečné říci, že toto téma není vědeckou komunitou zatím moc dobře pochopeno.

Existují nějaké éterické oleje, které se nedoporučují aplikovat, pokud se chystáte ven, třeba i na přímé sluneční záření?

Nedoporučovali bychom nepřetržitě používat éterické oleje, které jsme zmínili výše, tedy nezředěné a na slunci. Pokud je ale vhodně naředíte, nedá se říci, že by vám na slunci nějak zásadně uškodily. Esenciální oleje jsou silný lék a neměly by být používány neředěné nebo nesprávně – slunce je jen malou částí tohoto tématu. Ale pokud je budete používat správně, bude to v pořádku i na slunci.

Recept

Zde je skvělá směs olejů, která obsahuje pouze éterické oleje bezpečné při vystavení pokožky slunci. Výsledná směs má povznášející a dokonalou vůni, kterou si můžete užít za teplého a slunečného dne. Nachystejte si:

Jak na výrobu? Je to snadné. Přidejte do láhve výše uvedené množství kapek éterických olejů, zbytek láhve naplňte jojobovým olejem. Protřepejte, aby se směs dobře promíchala. Chcete-li směs použít, naneste jednoduše na pokožku. Je to 2% úroveň ředění.

Sponzorováno

A co vy? Máte s fotosenzitivitou esenciálních olejů nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o esenciálních olejích přečíst?

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva