Grapefruitový olej a jeho účinky na naše zdraví 4.81/5 (26)

Sponzorováno

Jaké benefity pro nás může mít grapefruitový olej?

Jaké benefity pro nás může mít grapefruitový olej?

Už několik desetiletí se ví, že grapefruit může pomoci s úbytkem hmotnosti. Možná i proto popularita koncentrovaného grapefruitového esenciálního oleje nyní strmě roste směrem nahoru.

Grapefruitový esenciální olej je silný extrakt získaný z rostlin grapefruitu (lat. Citrus paradisi). Je používán už po staletí – pomáhá porazit zánět, pomáhá v boji při snižování hmotnosti, cukrovky a dokonce i odstraňuje symptomy kocoviny. Je považován za přirozeného bojovníka proti stresu, má protizánětlivé, antioxidační a antikarcinogenní vlastnosti. A jak ještě nám může posloužit? To si rozebereme v tomto článku.

Grapefruitový esenciální olej pochází ze slupky

I když buničina grapefruitu má spoustu zdravotních přínosů – včetně toho, že je oblíbenou potravinou proti tukům – grapefruitový esenciální olej pochází ze slupky ovoce, která obsahuje celou řadu užitečných těkavých látek. Tento olej je vlastně znám jako jeden z nejvšestrannějších esenciálních olejů. Vůně grapefruitového oleje je čistá, čerstvá a trochu hořká, vlastně stejně jako ovoce samotné.

Má také chuť a vůni citrusových plodů, což je důvod, proč tento olej mnozí lidé rádi používají v domácích klimatizacích nebo čističkách vzduchu a domácích kosmetických přípravcích – např. v mýdlech nebo domácí kosmetice.

Grapefruitový olej a jeho zdravotní přínosy

Grapefruitový olej je přirozeně bohatý na antioxidanty a fytochemikálie, které snižují oxidační stres a léčí onemocnění způsobující záněty. Mnoho výhod grapefruitového esenciálního oleje je způsobeno jednou z jeho hlavních složek – limonenem (což představuje asi 88 až 95 procent oleje). Limonen je velmi známý tím, že je aktivně bojuje proti nádorům, je to fytochemikálie, která je prevencí proti rakovinně (chrání DNA a buňky před poškozením). Kromě limonenu obsahuje grapefruitová silice také i jiné silné antioxidanty, včetně vitaminu C, myrcenu, terpinenu, pinenu a citronellolu.

Nejčastěji se používá grapefruitový olej k boji proti infekcím krku a dýchacích cest, únavě, bolesti svalů a také je přirozeným lékem proti artritidě. Také přispívá k hubnutí. Říká se, že přispívá ke zvýšení energetické hladiny a zrychlení metabolismu, a také může pomoci omezit chuť na sladká jídla. Jako přirozená detoxikační látka může grapefruitový olej pomoci játrům vyčistit tělo od toxinů a odpadu, a může aktivovat váš lymfatický systém a řídit i zadržování tekutin v těle.

Nyní si popíšeme několik jeho zdravotních benefitů blíže:

1. Grapefruitový olej a hubnutí

Grapefruit je jedním z nejlepších druhů ovoce k jídlu, pokud jde o hubnutí a spalování tuků. To je proto, že některé z účinných složek grapefruitu jsou velmi užitečné pro zrychlení našeho metabolismu a snížení chuti k jídlu. Při smíchání s pačuli olejem je známo, že grapefruitový olej snižuje chuť na sladké a hlad, což z něj činí skvělý nástroj, jak rychle zhubnout zdravým způsobem. Přidejte několik kapek do vody, rozptylte je ve své kanceláři nebo doma nebo si masírujte tímto olejem hrudník či zápěstí, když máte na něco chuť.

Při použití lokálně na pokožku v malých množstvích je grapefruitový esenciální olej výborným diuretikem a lymfatickým stimulantem. To je jeden z důvodů, proč je součástí řady krémů a směsí.

Sponzorováno

2. Je antibakteriální

Grapefruitový olej má antimikrobiální účinky, které pomáhají eliminovat škodlivé kmeny bakterií, které mohou vstoupit do těla kontaminovanými potravinami, vodou nebo parazity. Výzkum ukazuje, že grapefruitový olej může dokonce bojovat proti silným bakteriálním kmenům, které jsou zodpovědné za nemoci vzniklé v důsledku výživy, včetně E. coli a salmonely. Grapefruit se také používá v boji proti růstu plísní, k usmrcování parazitů v krmivech, při uchování potravin a dezinfekci vody. Mrkněte na další přírodní dezinfekce.

3. Zabiják Candidy, protiplísňový

Další výhodou grapefruitového oleje je to, že má protiplísňové vlastnosti a je schopen eliminovat kvasinky a bakterie, které jsou zodpovědné za způsobení příznaků candidových virů, což je častý stav, který ovlivňuje zdraví střev. Výzkum ukazuje, že grapefruit je účinný také v boji proti infekcím močových cest a může být dokonce srovnatelný s antibakteriálními léky. Kromě toho se ukázalo, že páry grapefruitu při vdechování pomáhají léčit plicní a nosní infekce.

4. Zabiják stresu

Vůně grapefruitu je povznášející, uklidňující. Funguje skvěle, když je rozptýlený v ovzduší, přidává se do koupelového prádla nebo i na pokožku, stejně jako parfém.

5. Super proti kocovině

Grapefruitový olej je silný stimulant, takže může pomoci zastavit bolesti hlavy po dni pití alkoholu. Abyste pomohli zmírnit tyto příznaky, můžete rozptýlit grapefruitový esenciální olej ve svém domě, také přidejte jednu až dvě kapky do vody nebo je používat místně na kůži, třeba na krk.

6. S tímto olejem zastavíte chuť na sladké

Grapefruitový olej snižuje chuť k jídlu a pomáhá proti závislosti na cukru. Můžete ho vdechovat. Dejte pár kapek tohoto oleje do vody nebo čaje a opravdu to pomůže.

7. Osvěžovač vzduchu

Chcete-li se zbavit nepříjemných pachů ve vaší kuchyni, spotřebičích či koupelně, rozptylte grapefruitový olej spolu s dalšími citrusovými vůněmi, jako je třeba citrónový olej či pomerančový olej. Váš dům se naplní čistou vůní, navíc odstraňuje ze vzduchu také bakterie. Kromě toho můžete na dřevěných površích, deskách, podlahách nebo v domácích spotřebičích použít malé množství grapefruitového esenciálního oleje k odstranění bakterií.

TIP: Recepty na přírodní osvěžovače vzduchu

8. Bojovník proti akné

Mnoho komerčně vyráběných krémů a mýdel přidává do svých směsí citrusové oleje díky svým antibakteriálním vlastnostem. Nejen, že je grapefruitový esenciální olej schopen pomoci při odstranění bakterií, které mohou způsobit akné, ale je také užitečný pro udržení odolnosti pokožky před znečištěním z vnějšího působení ovzduší a UV záření. Také vám pomůže zbavit se celulitidy.

Jako přírodní léčbu akné použijte grapefruitový olej spolu s výživným kokosovým nebo jojobovým olejem – jednou nebo dvakrát denně v postižené oblasti.

9. Čistí vlasy

K šampónu nebo kondicionéru můžete přidat několik kapek silice grapefruitového oleje – ty pomáhají odstraňovat mastnotu, pot a bakterie při současném zvýšení objemu a lesku. Pokud si barvíte vlasy, může olej z grapefruitu také chránit prameny vlasy před poškozením ze slunečního světla.

10. Zesilovač chuti

Můžete také použít grapefruitový olej pro přirozené přidání citrusové chuti do různých jídel – např. do smoothies, drinků nebo jen tak do vody. Zvyšuje vaše sytost po jídle, pomáhá omezit chuť na sacharidy a sladkosti a zlepšuje trávení po jídle.

A co vy? Používáte grapefruitový esenciální olej? Budeme rádi za vaše komentáře.

Dále si o grepu přečtěte i naše další články

VIDEO: Přírodní deodorant s grapefruitovým olejem

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva