Sponzorováno

Esenciální olej Hořký pomeranč (Citrus aurantium) – vlastnosti, účinky a kontraindikace 4.83/5 (6)

Citrus aurantium

Citrus aurantium

Popis esenciálního oleje hořký pomeranč

Pomerančovník hořký (Citrus aurantium) je ovocný strom s trnitými větvemi, původem z Číny a Indie, aklimatizovaný po celém Středomoří, kde se dostal ve 12. století našeho letopočtu. Patří do čeledi Rutaceae (routovité), dorůstá do výšky okolo 6-10 m. Kvete bílými, jemnými, velmi aromatickými květy. Pomerančovník hořký dává rostlinný materiál pro více druhů esenciálních olejů. Z listů se destiluje parovodní destilací petitgrain, z květů neroli a z plodů esenciální olej hořký pomeranč.

Každý esenciální olej získaný z pomerančovníku hořkého má své specifické a nenahraditelné chemické složení i vůni. Nejvíce finančně náročnou esencí z pomerančovníku hořkého je neroli, které se buď destiluje nebo je k dostání ve formě absolue. Na 800g esenciálního oleje z plodů je potřeba asi 100 kg rostlinného materiálu. Kůra hořkého pomeranče obsahuje synefrin, molekulu blízkou efedrinu, která stimuluje nervový systém a zvyšuje termogenezi (spalování rezervního tuku) a proto se používá při kúrách pro snížení tělesné hmotnosti.

Esenciální olej z hořkého pomeranče je bohatý na linalool, molekulu charakteristickou baktericidními a mykobaktericidními, ale také protikřečovými vlastnostmi. Díky bohatému zastoupení limonenu a terpineolu se používá jako tonikum zažívacího ústrojí i proti nadýmání. Pomáhá snižovat srážení krve, podporuje činnost krevního oběhu a lymfatického systému. Působí potopudně a močopudně, snižuje otoky. Lze jej využít ke snížení bolesti pohybového aparátu. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Pomeranč hořký je dobrým pomocníkem v aromapsychologii. Synergie molekul obsažených v hořkém pomerančovém oleji podporuje vazodilataci (rozšíření cév), což přispívá k celkovému uvolnění nervového napětí. Linalool napomáhá snižovat stresové faktory a inhibuje uvolňování neurotransmiterů jako je acetylcholin, který se podílí na přirozené psychické rovnováze. Podporuje tvořivost a stimuluje přirozené kognitivní funkce.

Sponzorováno

V parfemářství i kosmetice se používají všechny tři esenciální oleje, získané z pomerančovníku hořkého. Specificky je zastoupen v mužských i ženských parfémech, v kosmetických prostředcích se přidává do anti-agingových řad, do produktů pro ošetření problematické, zanícené a mastné pleti, pro snížení maštění a vypadávání vlasů. Podporuje mikrocirkulaci krve, napomáhá rychlejšímu hojení a zajizvení, snižuje viditelnost již vzniklých jizev a strií. Reguluje výskyt infekčních ložisek.

Botanický název: Citrus aurantium
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná část rostliny: Kůra
Země původu: Evropské Středozemí, Asie, USA.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace nebo lisování za studena

Obsah účinných látek v esenciálním oleji hořký pomeranč

Monoterpeny (90-95%): d-limonen, monoterpenoly (2-6%): karvon, terpenické aldehydy, kumariny, furokumariny (v lisovaném esenciálním oleji).

Hlavní vlastnosti éterického oleje hořký pomeranč

 • Protikřečový prostředek,
 • vazodilatační činidlo,
 • nervové tonikum,
 • anti-agingový prostředek,
 • mírné analgetikum,
 • antibakteriální a antiinfekční,
 • stimulant zažívacího systému,
 • uklidňuje nadýmání.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jantarově žlutá až hnědá, průhledná kapalina.
Aroma: Vůně je kořeněná, nahořklá, citrusová.

Účinky éterického oleje hořký pomeranč

Je vhodný při:

 • nepohodlí nervového a zažívacího systému
 • nedostatcích imunitního systému
 • kožních infekcích
 • bolestech pohybového aparátu
 • pro lepší prokrvení a podporu oběhového systému

Kontraindikace

Hořký pomeranč obsahuje sinefrin, který může ve vysokých dávkách způsobit srdeční problémy.

Není vhodný pro těhotné ženy, kojící matky a děti do šesti let věku. Může vyvolat alergickou reakci, neužívat vnitřně.

Po použití esenciálního oleje, získaného lisováním na kůži nevystavujte pokožku přímému slunci nejméně osm hodin z důvodu možnosti vzniku fototoxické reakce. Destilovaný esenciální olej fototoxicitu nevykazuje.

Sponzorováno

Užíváte nějak esenciální olej z hořkého pomeranče? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

U nás si můžete přečíst více článků o esenciálních olejích

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva