Slunce je dobrý sluha ale zlý pán pro psoriatiky 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Slunce je dobrý sluha ale zlý pán pro psoriatikyTeplotní rekordy a výstrahy před vedry od hydrometeorologů nenechávají „chladnými“ zdravé či nemocné. Lidé trpící specifickým onemocněním imunity, lupénkou (neboli psoriázou), které se viditelně projevuje na kůži formou šupin či výsevů, by se měli mít na pozoru. Jistá míra slunečního záření pomáhá zmírňovat projevy onemocnění, ale vysušená či spálená pokožka může psoriatikům značně přitížit.

UVB sluneční záření dokáže projevy psoriázy zlepšit. Když pacient dodržuje všechna opatření, může se díky slunci dočkat hladší a méně zarudlé pokožky. Sluneční paprsky však způsobují i spálení pokožky. Příliš dlouhé vystavení kůže naopak lupénku provokuje ke zhoršení jejích projevů. Proto je opalování prospěšné, ale pouze v rozumné míře. Součástí slunečních paprsků je i UVA záření, které způsobuje vrásky. Navíc hrozí vznik zhoubného nádoru – melanomu.

Sponzorováno

Rada pro psoriatiky

„Psoriatikům radíme nevystavovat se dlouhodobě slunečnímu záření, opalovat se přiměřeně, používat opalovací krémy. Výběr konkrétního krému či UV faktoru závisí na typu kůže: čím je bledší, tím doporučujeme vyšší UV faktor. Bledá kůže a mnohočetné znaménka na těle si samozřejmě vyžadují maximální faktor (50 +) a pokud možno vyhýbat se přímému slunečnímu záření“ doporučuje MUDr. Peter Krb z dermatovenerologické kliniky Univerzitní nemocnice v Bratislavě.

Po létě se kůže s psoriázou opět vrátí do svého původního stavu. Přesto, že je psoriáza nevyléčitelné onemocnění, každý pokrok medicíny dává pacientům novou naději. Třetí tisíciletí přineslo v léčbě psoriázy nové trendy. Léčba biologiky otevírá nové možnosti terapie.

VIDEO: Biologická léčka lupénky

VIDEO: Lupénka: Předsudky a plané naděje

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva