Opalování v těhotenství? 4.58/5 (12)

Sponzorováno

Je opalování v těhotenství bezpečné?

Je opalování v těhotenství bezpečné?

Ačkoli slunce je pro náš život nezbytné a pro naši dobrou náladu přímo žádoucí, je pro nás i jistým ohrožením. Platí to pro všechny lidi stejně. Pro těhotné ženy navíc přibývají i další rizika a s tím spojená omezení.

Rizika opalování se v těhotenství

Jedním z největších nebezpečí je přehřátí a dehydratace organismu. To škodí matce, ale i plodu. „Dlouhodobý pobyt těhotné v II. trimestru na slunci při opalování zvyšuje riziko tělesného poškození dítěte“ (zdroj: Antonín Pařízek.

Tělesná teplota je sama o sobě v těhotenství vyšší, a proto je riziko přehřátí větší. S tím souvisí i dehydratace organizmu. Z tohoto důvodu by budoucí matky měly obzvlášť dávat pozor, aby přijímaly dostatek tekutin. Platí to i tehdy, pokud jsou ve stínu. Doporučuje se také ochlazování se a zvlhčování se, aby se snížila tělesná teplota (zejména během oběda a veder). Samozřejmostí je vyhýbání se přímému slunci, zejména mezi jedenáctou a třetí hodinou, kdy je slunce nejsilnější.

V těhotenství je kůže ještě citlivější

Příliš časté vystavování pokožky slunci a nebezpečnému UV záření vede obecně k urychlení stárnutí kožních buněk a rovněž se zvyšuje riziko rakoviny kůže. V těhotenství je kůže ještě citlivější, a proto je náchylnější ke spálení. Z tohoto důvodu se doporučuje používání krémů s vyšším ochranným faktorem. Pokud se dá, je lepší se však přímému slunci vyhýbat. Přímé slunce se těhotným nedoporučuje i z toho důvodu, že žena má během tohoto období zvýšené hodnoty hormonů. To může způsobovat nerovnoměrné opálení, fleky, či alergické reakce. Typická je zvýšená pigmentace v oblasti pod pupkem a v oblasti obličeje (tzv. chloasma), přičemž tyto změny mohou být i trvalé. Proto je výhodnější chránit se také kloboukem a slunečními brýlemi, resp. slunečníkem.

Sponzorováno

Pokles kyseliny listové v těle

Dalším z rizik nadměrného vystavování se slunečnímu záření je jeho vliv na pokles hladiny kyseliny listové v těle, na co poukazují některé studie. Jak je známo, kyselina listová je zvláště důležitá při vývoji plodu (v období prvních tří měsíců), snižuje riziko vrozených vývojových poruch, např. Downova syndromu a dalších. I to je další důvod proč se intenzivního slunce v těhotenství raději stranit.

Pozor na solária a samoopalovací krémy

Podobně je to i se solárii a samoopalovacího krémy. Ty také žádný lékař budoucí mamince nedoporučí. O škodlivosti solárií vůbec se dodnes vedou polemiky. Co se samoopalovacích přípravků týče, nejsou známy výzkumy o vlivu jejich užívání na plod. Proto je také lepší se jim vyhnout. Člověk nikdy neví.

Vyhýbat se slunci úplně? Ne.

Pro pobyt na slunci v těhotenství: Platí zlatá střední cesta. Nedoporučuje se vyhýbání se slunci, ale ani nadměrný pobyt na něm a dlouhodobé opalování. Pro každou maminku by mělo být samozřejmé, že zdraví svého děťátka je důležitější než opálená pokožka.

Kam dál?

Sponzorováno

Podívejte se také na tyto zdroje:

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva