Sponzorováno

Opalování v těhotenství? Je to bezpečné? 4.71/5 (17)

 • Opalování v těhotenství by mělo být prováděno s opatrností a s dodržením bezpečnostních opatření, protože kůže během těhotenství může být citlivější na sluneční záření a hormonální změny mohou zvýšit riziko pigmentace kůže a vyrážek.
 • Ve článku najdete několik doporučení pro bezpečné opalování během těhotenství.
 • Použijte opalovací krém s vysokým SPF: Používejte opalovací krém s vysokým SPF (Sluneční ochranný faktor), nejméně SPF 30 nebo vyšší, a aplikujte ho rovnoměrně na všechny odkryté části těla. Opalovací krém by měl chránit jak před UVB zářením (zodpovědným za spálení), tak i před UVA zářením (zodpovědným za stárnutí kůže).
 • Vyhněte se slunci ve silných slunečních hodinách: Sluneční záření je nejsilnější mezi 10:00 a 15:00 hodinou. Pokud je to možné, vyhněte se opalování během těchto hodin a zůstaňte ve stínu.
 • Nošení ochranného oblečení: Nosíte-li krátké rukávy nebo kraťasy, mějte na paměti, že pokožka během těhotenství může být citlivější na slunce. Nošení volnějšího, dlouhého oblečení a klobouku s širokým okrajem může pomoci chránit kůži.
 • Použijte sluneční brýle: Sluneční brýle s UV ochranou mohou chránit oči před škodlivými účinky slunečního záření.
 • Pijte hodně vody: Udržujte tělo hydratované, protože těhotenství může zvýšit riziko dehydratace.
 • Častěji vyhldávejte stín: Pokud trávíte čas venku, vyhledejte stínové místo, kde se můžete schovat před přímým slunečním světlem.
 • Pozor na pigmentaci: Během těhotenství může dojít k pigmentaci kůže, což může způsobit vznik pigmentových skvrn nebo tzv. "těhotenské masky". Používejte opalovací krém a chraňte kůži před nadměrným slunečním zářením, abyste minimalizovali riziko těchto problémů.
 • Konzultujte s lékařem: Pokud máte obavy ohledně opalování během těhotenství nebo pokud máte rizikové faktory, jako je historie rakoviny kůže, konzultujte tuto otázku s lékařem. Může vám poskytnout další rady a doporučení na základě vašeho zdravotního stavu.
 • Pamatujte, že sluneční záření může způsobit spálení kůže a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, takže je důležité být ohleduplný a chránit svou kůži během těhotenství i mimo něj.

Je opalování v těhotenství bezpečné?

Je opalování v těhotenství bezpečné?

Ačkoli slunce je pro náš život nezbytné a pro naši dobrou náladu přímo žádoucí, je pro nás i jistým ohrožením.

Platí to pro všechny lidi stejně. Pro těhotné ženy navíc přibývají i další rizika a s tím spojená omezení.

Rizika opalování se v těhotenství

Jedním z největších nebezpečí je přehřátí a dehydratace organismu. To škodí matce, ale i plodu.

„Dlouhodobý pobyt těhotné v II. trimestru na slunci při opalování zvyšuje riziko tělesného poškození dítěte“

Opalování během těhotenství může nést určitá rizika a vyžaduje opatrnost. Zde jsou některá z těchto rizik:

Riziko spálení: Kůže těhotných žen může být citlivější na sluneční záření, což zvyšuje riziko spálení. Spálení kůže může být bolestivé a může způsobit další komplikace.

Pigmentové změny: Během těhotenství může dojít k hormonálním změnám, které zvyšují riziko vzniku pigmentových změn v kůži, včetně melasmy, známé také jako „těhotenská maska“. Tyto skvrny jsou tmavší než okolní kůže a mohou být vyvolány slunečním zářením.

Sponzorováno

Riziko horka: Během těhotenství můžete snáze zažívat nepříjemné tepelné stavy, jako je horko nebo dehydratace. Dlouhodobé vystavení slunci v horkém počasí může zhoršit tyto problémy.

Riziko přehřátí: Vysoce teplotní prostředí, jako jsou horké vany nebo sauny, mohou způsobit přehřátí těla, což může být rizikové pro těhotenství.

Riziko dehydratace: Slunce může způsobit nadměrnou potivost, což může způsobit dehydrataci, což není pro těhotné ženy vhodné.

Tělesná teplota je sama o sobě v těhotenství vyšší, a proto je riziko přehřátí větší. S tím souvisí i dehydratace organizmu. Z tohoto důvodu by budoucí matky měly obzvlášť dávat pozor, aby přijímaly dostatek tekutin. Platí to i tehdy, pokud jsou ve stínu. Doporučuje se také ochlazování se a zvlhčování se, aby se snížila tělesná teplota (zejména během oběda a veder). Samozřejmostí je vyhýbání se přímému slunci, zejména mezi jedenáctou a třetí hodinou, kdy je slunce nejsilnější.

V těhotenství je kůže ještě citlivější

Příliš časté vystavování pokožky slunci a nebezpečnému UV záření vede obecně k urychlení stárnutí kožních buněk a rovněž se zvyšuje riziko rakoviny kůže. V těhotenství je kůže ještě citlivější, a proto je náchylnější ke spálení. Z tohoto důvodu se doporučuje používání krémů s vyšším ochranným faktorem. Pokud se dá, je lepší se však přímému slunci vyhýbat. Přímé slunce se těhotným nedoporučuje i z toho důvodu, že žena má během tohoto období zvýšené hodnoty hormonů. To může způsobovat nerovnoměrné opálení, fleky, či alergické reakce. Typická je zvýšená pigmentace v oblasti pod pupkem a v oblasti obličeje (tzv. chloasma), přičemž tyto změny mohou být i trvalé. Proto je výhodnější chránit se také kloboukem a slunečními brýlemi, resp. slunečníkem.

Pokles kyseliny listové v těle

Dalším z rizik nadměrného vystavování se slunečnímu záření je jeho vliv na pokles hladiny kyseliny listové v těle, na co poukazují některé studie. Jak je známo, kyselina listová je zvláště důležitá při vývoji plodu (v období prvních tří měsíců), snižuje riziko vrozených vývojových poruch, např. Downova syndromu a dalších. I to je další důvod proč se intenzivního slunce v těhotenství raději stranit.

Pozor na solária a samoopalovací krémy

Podobně je to i se solárii a samoopalovacího krémy. Ty také žádný lékař budoucí mamince nedoporučí. O škodlivosti solárií vůbec se dodnes vedou polemiky. Co se samoopalovacích přípravků týče, nejsou známy výzkumy o vlivu jejich užívání na plod. Proto je také lepší se jim vyhnout. Člověk nikdy neví.

Vyhýbat se slunci úplně? Ne.

Pro pobyt na slunci v těhotenství: Platí zlatá střední cesta. Nedoporučuje se vyhýbání se slunci, ale ani nadměrný pobyt na něm a dlouhodobé opalování. Pro každou maminku by mělo být samozřejmé, že zdraví svého děťátka je důležitější než opálená pokožka.

Kam dál?

Sponzorováno

Podívejte se také na tyto zdroje:

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva