Sponzorováno

Vavřínový olej – jak může být prospěšný pro vaše zdraví? 4.85/5 (13)

Vavřínový olej - jak může být prospěšný pro vaše zdraví?Esenciální olej je vyroben ze stromu Vavřínu vznešeného, který je také botanicky známý jako Laurus nobilis, a to procesem parní destilace.

Vavřín vznešený je vlastně stálezelený keř, který pochází z Asie, odkud se rozšířil do celého Středomoří, kde byl dříve součástí přirozených středomořských lesů. Dnes ho můžete najít na mnoha místech Evropy. Od starověku je znám jako symbol vítězství. V dávných dobách se dokonce věřilo, že strom obsahuje magické síly, které jsou schopny odvrátit zlo a různé nemoci.

Staří Řekové i Římané považovali listy vavřínů za vysoce posvátné a cenné, proto symbolizovaly vítězství a vysoký status. Řekové také považovali za silný léčivý přípravek z těchto listů, který byl schopen chránit je před morem a různými nemocemi. Dnes se oba, vavřínový list i esenciální olej z něj, těší velké oblibě – oba mají četné léčivé vlastnosti, které lze použít k řešení různých zdravotních problémů. Pojďme se na ně ve článku podrobněji podívat.

Výhody pro zdraví, které můžete čerpat z vavřínového oleje

Pojďme se společně podívat na největší zdravotní benefity vavřínového oleje:

1. Poskytuje úlevu při problémech s dýcháním (u respiračních problémů)

Je známo, že esenciální olej listu vavřínu je expektorans – podporuje uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy. Je tedy schopen velmi efektivně „vymýtit“ přebytečný hlen, a zejména hlen, který je uložen ve vašich dýchacích cestách. Tím zmírní přetížení nosní dutiny. To pomáhá podpořit volné dýchání. Jako takový je tedy esenciální vavřínový olej skvělý pro ty, kteří trpí kašlem, nachlazeními, chřipkou a bronchitidou.

A dále jeho antibakteriální a antiseptická povaha je také užitečná pro zabíjení všech bakterií nebo virů, které mohou způsobit infekci dýchacího systému. Tím vlastně pomáhá předcházet nástupu takové nemoci. V kombinaci s jeho „anti-křečovými“ vlastnostmi je schopen uklidnit jakékoli nedobrovolné kontrakce a křeče, čímž ve finále poskytuje obrovskou úlevu od bolestivých následků kašle.

Jak jej používat? Můžete rozptýlit vavřínový olej v difuzéru nebo výparníku a vdechovat jeho aromatické výpary. Alternativně můžete provést vdechnutí výparů přidáním několika kapek oleje do misky s horkou vodní párou a následným vdechováním výparů. Dokonce jej můžete kombinovat s eukalyptovým esenciálním olejem, abyste dosáhli optimálních výsledků!

2. Stimulace menstruace

Výtažky z jeho listů se používají ke stimulaci menstruace, čímž se esenciální olej z vavřínu stává dobrým přírodním prostředkem pro nepravidelné a problémové menstruační cykly. Pomáhá stimulovat a regulovat menstruační cykly, čímž se zajistí, že menstruační cykly ženy budou správné, včasné a pravidelné.

Pomáhá také zmírnit menstruační křeče, vzhledem k jeho antispazmodickým vlastnostem, protože uvolňuje svaly děložního čípku a snižuje problémy spojené s tímto, jako je nevolnost a únava.

Jak jej používat? Olej je nutné zředit nosným olejem (např. jojobový nebo šípkový olej) v poměru 1:1 a jemně masírovat na břišní plochu pro úlevu od bolesti a pro stimulaci menstruace.

3. Nabídne i úlevu od bolesti

Vavřínový olej je také známý pro své analgetické vlastnosti a často se používá k poskytnutí úlevy od bolesti při různých onemocněních, jako jsou svalové a kloubní problémy spojené s artritidou, revmatismem, dnou nebo bolavými svaly po intenzivním tréninku. Jednoduše jej natřete na bolavé oblasti a budete se cítit lépe! Kromě toho, že nabízí svalovou pomoc, může tento olej pomoci zmírnit bolesti hlavy nebo migrény.

Navíc je olej zcela přirozený, přírodní, což je rozhodně lepší než umělé léky proti bolesti a analgetické pilulky (analgetika), protože ty mohou mít nežádoucí vedlejší účinky a mohou být dlouhodobě škodlivé pro vaše celkové zdraví. A to nechcete.

Jak na jeho použití v tomto případě? Jednoduše stačí zředit olej s nějakým nosným olejem a jemně aplikujte na postižené oblasti. Můžete také přidat několik kapek oleje do teplého zábalu a lehce ho dát na postižené oblasti.

Sponzorováno

4. Pomáhá uzdravovat (regenerovat) rány

Je to antibakteriální přírodní olej, který může být skvělým doplňkem do vaší domácí lékárničky, neboť pomáhá vyčistit bakterie ze zranění, ran nebo škrábanců. Tímto způsobem zabrání různým infekcím, a může dokonce zabránit zraněním, aby se staly septickými nebo vyvolávaly tetanus. Jako takový obecně pomáhá předcházet komplikacím a urychluje proces hojení.

Jak tento olej tedy použít? Na čistý tampón naneste na postižené oblasti zředěný vavřínový olej, ale dávejte pozor, abyste ho nepoužívali na otevřené rány.

5. Podporuje zdraví trávicího ústrojí

Olej je také považován za dobrý pro trávicí systém, protože zlepšuje a zrychluje trávicí procesy a pomáhá zvýšit chuť k jídlu. Jako aperitiv pomáhá podporovat chuť k jídlu u těch, kteří trpí ztrátou chuti k jídlu kvůli různým důvodům, jako je stres nebo tlak na požadavky pracovního života.

Nejen to, vavřínový olej také pomáhá odstranit přebytečný plyn ze žaludku a střev a také zabraňuje tvorbě plynů v těchto trávicích orgánech, čímž zmírňuje jakékoli příznaky poruchy trávení, nadýmání nebo bolesti. Jeho antispazmodické vlastnosti jsou také užitečné při pomoci při zmírnění jakékoliv gastrointestinální bolesti vyvolané křečemi nebo kontrakcemi žaludku a střevních stěn.

Jak ho v tomto případě používat? Můžete jemně masírovat zředěný vavřínový olej s nosným olejem na břišní dutinu, abyste zlepšili činnost trávicího ústrojí!

6. Silný repelent – ochrana proti hmyzu

Vavřínový olej má rovněž silné odpuzující vlastnosti proti hmyzu – je známo, že je schopen odvrátit napadení otravným a nežádoucím hmyzem v okolí vašich domovů. Tímto způsobem pomáháte udržet okolní prostředí čisté a bez škodlivých organismů, což nepřímo přispívá k zdravému tělu, protože to nebude napadeno vnějšími problematickými potvůrkami!

Už nemusíte utrácet za drahé a syntetické pesticidy nebo insekticidy ze supermarketu, když máte místo toho všeho 100% přírodní metodu!

Použití: Jednoduše rozptylte olej do difuzoru nebo výparníku. Několik kapek oleje může být také přidáno do stříkací láhve obsahující vodu a můžete touto směsí postříkat po celém povrchu oblečení. To hmyz nemá rád.

7. Podporuje růst vlasů

Vavřínový olej je také považován za dobré tonikum pro vlasy, protože zrychluje růst vlasů a zabraňuje jejich nadměrnému padání. Protože má svíravé vlastnosti, pomáhá „utáhnout“ úchop vlasových folikulů a vlasových kořenů, a tak zabránit ztrátě vlasů. Pomáhá také hydratovat pokožku hlavy, čímž zabraňuje tvorbě lupů a šupinovité pokožce hlavy. Vaše vlasy budou vypadat mnohem zdravěji a stav vaší pokožky hlavy se drasticky zlepší.

Použití: Jednoduše stačí zředit olej s nějakým nosičem v poměru 1: 1 a nanést na pokožku hlavy a na vlasy. Po několika minutách pak opláchněte.

Vavřínový olej a bezpečnostní opatření

Vavřínový olej používaný v aromaterapii, se často mísí s jinými esenciálními oleji, jako jsou růžový, rozmarýn, tymián, levandule, ylang-ylang, jalovec, koriandr, zázvor a eukalyptové éterické oleje.

Při použití vavřínového oleje je hodně důležité, abyste ho důkladně zředili s nosným olejem v poměru alespoň 1:1 (možná i více, například 1:3 nebo 1:4) a nejprve je vhodné provést kožní test, abyste se ujistili, že na něj nemáte žádné citlivé, alergické nebo dráždivé reakce. Doporučuje se také použít při aplikaci místně na kůži v maximální koncentraci 3%, protože je známo, že způsobuje podráždění pokožky a sliznic díky vysoké koncentraci eugenolu.

Pozor: Pokud jste těhotná nebo kojíte, je nejlepší vyhnout se používání tohoto oleje, protože stimuluje menstruační toky, což může způsobit potrat.

Sponzorováno

Nepoužívejte vavřínový olej vnitřně, a pokud obecně máte problémový zdravotní stav a jste odkázáni na léky na předpis, poraďte se s lékařem a požádejte o odbornou lékařskou pomoc před použitím oleje jako léčby, protože olej může interferovat s vašimi dříve užívanými předepsanými léčivy – pak může vyvolávat nežádoucí vedlejší účinky.

Které další esenciální oleje mohou pomoci vašemu zdraví?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva