Sponzorováno

Přírodní a esenciální oleje s UV filtrem – jak vás ochrání před sluncem? 4.68/5 (22)

Přírodní a esenciální oleje s UV filtremSlunce má většina z nás rádo. Ale stejně, jako radovat se z něj, je v dnešní době třeba se před ním i chránit. Ne vždy je však třeba používat výhradně opalovací krémy s UV faktorem. Pomohou i jiné přípravky, které jsou přírodního charakteru a ochranný faktor je jejich přirozenou součástí. Nejpraktičtější k použití je například některé oleje. Víte, které z nich obsahují ochranný faktor a jak vysoký ho má právě ten váš oblíbený olej? Podívejte se na náš přehled olejů s UV faktorem.

Přírodní oleje a UV – příroda to zařídila za nás

A tak vlastně pokryjete dva problémy jedním prostředkem. Některé oleje totiž nepomohou pokožku jen zregenerovat, ale dokážou ji zároveň i ochránit před nebezpečnými UV paprsky. Přírodní ochranný faktor přitom neobsahují neznámé, těžko dostupné, nebo předražené exkluzivní oleje, ale obsahují je docela „obyčejné“, běžně se prodávající a cenově dostupné oleje, využívané pro kosmetické účely. Které to tedy jsou?

Avokádový olej

Někteří ho přezdívají i jako olej krásy. A právem. Obsahuje přirozený UV ochranný faktor 4 až 15. Je vhodný i pro citlivou položku, protože je antialergický, doporučený je zejména pro suchou a povadlou pleť. Tento olej je známý také svými regeneračními účinky na pokožku. V jeho složení se nacházejí vitaminy A, D a E. Avokádový olej obsahuje také minerály, které vyživují pokožku – mezi nimi draslík, ale například i beta-karoten, který rovněž pomáhá chránit pokožku před hřejivými, ale zároveň zákeřnými slunečními paprsky. Kromě toho také pokožku hydratuje, obnovuje její elasticitu, vyhlazuje vrásky, vypne ji a krásně omladí. Pomáhá i při problémech s ekzémem či psoriázou. Lahvička 100 ml vás vyjde na něco přes 100Kč.

Mandlový olej

Patří mezi nejcennější oleje, protože je svým složením velmi blízký lidské pokožce. Nezanechává pocit mastnoty a rychle se vpíjí. Podobně jako předešlý olej, i mandlový olej je vhodný pro všechny typy pleti, které dokáže dokonale hydratovat, zvláčnit, chránit před vráskami a škodlivými vlivy prostředí. Obsahuje přirozený ochranný faktor č. 5 a taky množství bioaktivních látek. Mezi nimi například antioxidanty, vitamin A, minerály, vápník, draslík, hořčík, zda nenasycené mastné kyseliny. Použít ho můžete jako pleťový olej: na očištěnou pleť naneste pár kapek mandlového oleje a jemně krouživými pohyby vmasírujte. Je velmi vhodný i na vlasové zábaly a dokonce je nejsilnějším přírodním stimulátorem růstu vlasů.

Sponzorováno

Kokosový olej

Vyrábí se z dužiny kokosového ořechu. Zajímavostí je, že již při teplotě 25 °C a nižší přirozeně tuhne a mění se z tekutého skupenství na tuhou mast. To je však jeho přirozená vlastnost. Po tom, jak se kokosovým olejem natřete, se však zase změní na tekutý voňavý mok. Obsahuje přirozený ochranný faktor 4, čili je vhodný spíše pro lidi, kteří mají tmavší pokožku. Výhodou je, že se dá běžně koupit v drogerii a je cenově dostupný. Koupíte ho v různě velkých baleních, 250 ml balení vás vyjde jen na něco přes 100 Kč.

Makadamiový olej

Tento olej dokáže podpořit přirozenou schopnost hydratace pokožky a udržovat ji co nejdéle vláčnou a pružnou, nakolik má silné regenerační účinky. Makadamiový olej je vhodný i pro děti a lidi s citlivou a podrážděnou pokožkou. Je také výborný na ošetření velmi suchých vlasů. Jednoduše ho vmasírujte do poškozených délek a nechte chvíli působit. Vlasy budou mnohem jemnější a elastičtější. Využíván je však i jako prostředek k masážím. Jeho přirozený ochranný faktor se pohybuje v rozmezí 3 – 6 a skrývá v sobě i vitamíny A, B a E.

Jojobový olej

Díky jeho úžasnému složení, jehož součástí jsou i nenasycené mastné kyseliny, se hodí se na všechny typy pleti, tedy i na tu vaši. Výjimečná je na něm zejména jeho schopnost zbavovat pleť vrásek. Výše jeho ochranného faktoru je 3 až 4. Přirozeně reguluje vlhkost pokožky, regeneruje ji a skvěle se vstřebává, takže na pleti nezbývá nepříjemný mastný film. Jojobový olej je skvělým pomocníkem i při poškozených vlasech.

Přehled olejů a jejich ochranný faktor v tabulce

Olej z mrkvových semínek SPF 38 – 40
Olej z malinových semínek SPF 28 – 50
Olej z obilných klíčků SPF 20
Shea Butter SPF 3 – 6
Avokádový olej SPF 4 – 15
Kokosový olej SPF 2 – 8
Olivový olej SPF 2 – 8
Makadamiový olej SPF 6
Mandlový olej SPF 5
Jojobový olej SPF 4
Arganový olej SPF 30
Sojový olej SPF 10
Levandulový olej SPF 6
Eukalyptový olej SPF 3
Tea tree olej SPF 2

TIP: Jak si chránit pokožku před jarním sluncem?

VIDEO: Jak se bezpečně opálit?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva