Sponzorováno

Esenciální oleje na vlasy – účinky, jaké, jak a kdy použít? 4.75/5 (20)

Které esenciální oleje jsou vhodné pro vlasy?

Které esenciální oleje jsou vhodné pro vlasy?

Esenciální oleje se z různých bylin a rostlin extrahují metodami, jako je destilace nebo odpařování. I když jsou éterické oleje proslulé svými aromatickými schopnostmi, mají také silné chemické vlastnosti, které mohou být prospěšné pro zdraví.

Esenciální oleje se již dlouho používají v alternativních, východních a homeopatických léčivech díky své účinnosti a relativně nízkému riziku vedlejších účinků (pří správném používání).

Jednou z výhod některých éterických olejů je to, že mohou zlepšit zdraví vlasů.

Různé oleje dokážou mnoho, od podpory růstu vlasů až po přidání síly a lesku.

Esenciální oleje pro vaše vlasy

Podívejme se, jaké esenciální oleje jsou vhodné pro vaše vlasy.

1. Levandulový éterický olej

Levandulový olej může urychlit růst vlasů. Levandulový olej má vlastnosti, které mohou pomoci generovat růst buněk a snižovat stres. Vědci v jedné studii provedené na zvířatech zjistili, že tento olej byl schopen generovat rychlejší růst vlasů u myší.

Má také antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, které mohou zlepšit zdraví pokožky hlavy.

Jak tento olej použít? Smíchejte několik kapek levandulového oleje se 3 lžícemi nosného oleje, jako je olivový olej nebo rozpuštěný kokosový olej, a naneste jej přímo na pokožku hlavy. Nechejte to alespoň 10 minut působit, než směs umyjete šamponem. Můžete to takto udělat několikrát týdně.

2. Éterický olej máta peprná

Esenciální olej z máty peprné může způsobit pocit chladu a brnění, když zvyšuje cirkulaci do oblasti, na kterou je aplikován. To může pomoci podpořit růst vlasů během anagenní (neboli rostoucí) fáze.

Jedna studie zjistila, že mátový olej, když se používal u myší, zvýšil počet folikulů, hloubku folikulů a celkový růst vlasů.

Jak tento olej použít? Smíchejte 2 kapky mátového esenciálního oleje s nosným olejem podle vašeho výběru. Vmasírujte si ho do pokožky hlavy a nechte působit 5 minut, než jej důkladně umyjte šamponem a kondicionérem.

3. Rozmarýnový éterický olej

Pokud chcete zlepšit jak tloušťku vlasů, tak růst vlasů, je rozmarýnový esenciální olej skvělou volbou díky jeho schopnosti zlepšit buněčnou generaci.

Podle jedné studie rozmarýnový olej fungoval stejně jako minoxidil, běžná léčba růstu vlasů, ale s menším vedlejším účinkem svědění pokožky hlavy.

Jak tento olej použít? Smíchejte několik kapek rozmarýnového oleje s olivovým nebo kokosovým olejem a naneste ho na pokožku hlavy. Nechte jej alespoň 10 minut působit a poté jej umyjte šamponem. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud o budete používat minimálně dvakrát týdně.

4. Esenciální olej z cedrového dřeva

Předpokládá se, že éterický olej z cedrového dřeva podporuje růst vlasů a snižuje jejich vypadávání tím, že vyvažuje žlázy produkující olej ve vlasové pokožce. Má také antifungální a antibakteriální vlastnosti, které mohou léčit různé stavy, které mohou přispět k lupům nebo vypadávání vlasů.

V jedné studii bylo také zjištěno, že extrakt z cedrového dřeva obsažený ve směsi s levandulí a rozmarýnem snižuje vypadávání vlasů u pacientů s alopecia areata.

Jak tento olej použít? Smíchejte několik kapek éterického oleje z cedrového dřeva se 2 lžícemi nosného oleje podle vašeho výběru. Vmasírujte si ho do pokožky hlavy a před umytím nechejte působit 10-15 minut.

5. Esenciální olej z citrónové trávy

Lupy mohou být běžným onemocněním a zdravá pokožka bez lupů je důležitou součástí zdraví vlasů. Olej z citronové trávy je účinná léčba lupů, přičemž jedna studie z roku 2015 zjistila, že po jednom týdnu používání se množství lupů významně snížilo.

Olej z citronové trávy na lupy je nejúčinnější při každodenním používání. Denně promíchejte několik kapek do šamponu nebo kondicionéru a jemně ho vmasírujte do pokožky hlavy.

6. Tymiánový éterický olej

Tymián může pomoci podpořit růst vlasů tím, že stimuluje pokožku hlavy a aktivně předchází jejich vypadávání. Stejně jako olej z cedrového dřeva, byl i tymiánový olej užitečný při léčbě alopecie areata.

Sponzorováno

Tymián je obzvláště silný, dokonce i mezi éterickými oleji. Před nanesením na pokožku hlavy naneste pouze 2 malé kapky do 2 lžící nosného oleje. Nechejte to asi 10 minut působit a poté je umyjte.

7. Šalvějový éterický olej

Šalvějový olej obsahuje linalyl acetát, který pomáhá při zlepšování růstu vlasů. Může zlepšit sílu vlasů, kromě toho, že zlešuje jejich růst a vlasy se obtížněji lámou.

Jak tento olej použít? Smíchejte 3 kapky šalvějového oleje s oblíbeným kondicionérem nebo s 1 lžící nosného oleje. Pokud jej používáte denně, opláchněte jej po 2 minutách. Pokud jej používáte jednou nebo dvakrát týdně, nechte jej působit 10 minut.

8. Esenciální olej z čajovníku

Olej z čajovníku má silné čisticí, antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Při místním použití může pomoci podpořit vlasové folikuly a zvýšit růst vlasů.

Oleje z čajovníku se vyskytují v mnoha koncentracích, takže je důležité dodržovat pokyny výrobce. Některé jsou vysoce koncentrované éterické oleje a jiné produkty jsou smíchány v oleji.

Studie z roku 2013 dokonce zjistila, že směs obsahující olej z čajovníku a minoxidil byla při zlepšování růstu vlasů účinnější než samotný minoxidil, ačkoli je zapotřebí více studií pouze s použitím oleje z čajovníku.

Olej z čajovníku se běžně používá v přípravcích proti lupům.

Jak tento olej použít? Do šamponu nebo kondicionéru můžete namíchat 10 kapek esenciálního oleje z čajovníku a používat jej denně. Nebo můžete 3 kapky smíchat se 2 lžícemi nosného oleje a před opláchnutím ho nechat 15 minut působit.

9. Esenciální olej Ylang-ylang

Zatímco ti s mastnými vlasy a pokožkou by tento olej používat neměli, ylang-ylang olej je ideální pro ty, kteří mají suchou pokožku hlavy, protože může stimulovat produkci kožního mazu.

Vzhledem k tomu, že nedostatek dostatečného množství oleje a mazu způsobuje, že vlasy jsou suché a křehké, může ylang-ylang zlepšit strukturu vlasů a snížit jejich poškození.

Jak ho použít? Smíchejte 5 kapek esenciálního ylang-ylang oleje se 2 lžícemi teplého oleje. Vmasírujte si ho do pokožky hlavy a omotejte si hlavu teplým ručníkem. Nechejte působit 30 minut, než vše pěkně umyjete. Ylang-ylang najdete také v přípravcích, jako jsou šampony nebo krémy.

Rizika a možné komplikace

Největším rizikem éterických olejů je podráždění pokožky nebo alergické reakce. To je obzvláště běžné, když se éterický olej nanáší přímo na pokožku, takže je zásadní jej vždy ředit pomocí nosného oleje.

Alergické reakce jsou také častější u pacientů s citlivou pokožkou nebo u lidí, kteří mají alergii na daný éterický olej.

Mezi příznaky podráždění pokožky patří:

Mezi příznaky alergické reakce patří:

  • těžká dermatitida
  • puchýřkovité vyrážky
  • potíže s dýcháním
  • otok jazyka nebo zúžení hrdla

Pouze starší teenageři a dospělí by měli používat éterické oleje lokálně pro zdraví vlasů. Pokud si myslíte, že by éterické oleje mohly vašemu dítěti prospět, zeptejte se nejprve jeho pediatra, zda je to bezpečné.

Chcete-li předejít podráždění, nezapomeňte před plným použitím otestovat malé množství směsi na malé ploše pokožky.

Shrňme si informace

Esenciální oleje vám mohou pomoci zlepšit zdraví vašich vlasů s velmi malým rizikem nežádoucích účinků (a za dostupnou cenu). Jsou také snadno použitelné. Vždy ale myslete na správné použití.

U mnoha lidí může míchání některých s nosným olejem nebo šamponem a jejich pravidelné nanášení na pokožku hlavy zvýšit růst, sílu nebo lesk vlasů.

Sponzorováno

A co vy? Co pomáhá na vlasy vám?

Co si ještě o esenciálních olejích či vlasech přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva