Sponzorováno

Jak se bezpečně opalovat? 4.67/5 (6)

Jak se bezpečně opalovat?

Sluneční záření je v jisté míře prospěšné. Podporuje růst nových buněk v pokožce, udržuje hormonální rovnováhu, imunitní systém a zlepšuje náladu. Záření se zcela vyhnout nedá, ale měli bychom se snažit předejít jeho nadměrnému působení na náš organismus.

Je dokázáno, že už 20 minut denně na slunci postačí tělu na tvorbu vitamínu D pro naši denní spotřebu. Studie prokázaly, že vitamin D může zabránit až 60% ze všech zhoubných nádorů.

Sluneční spektrum

Teplé slunečné dny jdou ruku v ruce s opalováním. Vystavení ultrafialovému záření (UV) je do vysoké míry odpovědný za předčasné stárnutí, vznik vrásek na kůži a v horším případě vznik rakoviny kůže.

Slunce nás obdarovává třemi formami záření: infračervené a viditelné světlo (jsou pro nás nejdůležitější, dodávají nám světlo a teplo), ultrafialové (může být pro nás nebezpečné podle působení jeho vlnových délek, UVC paprsky mají nejkratší vlnovou délku, UVB střední a UVA paprsky mají nejdelší vlnovou délku). Každý z paprsků proniká přes atmosféru Země a působí tak na naše zdraví. Největší intenzitu mají v době od 10 do 15 hodin.

UVC paprsky

UVC paprsky jsou absorbovány ozónovou vrstvou, která dobou vlivem exhalátů, freonů a jiným znečištěním ztenčuje, a tím přes ni přecházejí a ovlivňují naši kůži. Jejich vstřebáváním vzniká tvorba rakovinných buněk.

UVB paprsky

UVB paprsky pronikají do hlubších vrstev kůže, kde způsobují destrukci buněčných vrstev. Působením těchto paprsků se narušuje tvorba kožních tkání (např. elastin a kolagen), které mají za následek tvorbu vrásek a předčasné stárnutí. Způsobují spálení sluncem, narušování imunitního systému, jsou zodpovědné za poškozování bílých krvinek a rozvoj melanomu. Australský vědci zjistili, že ve většině ochranných opalovacích přípravcích jsou použity nedostatečné ochranné prostředky, i když byly v doporučené koncentraci proti UVB paprskům.

UVA paprsky

UVA paprsky pronikají do kůže, kde se nahromadí během celého dne. Jsou více škodlivé než se myslelo. Pronikají i přes sklo a plasty. Tyto paprsky poškozují ochranné vrstvy oka, výsledkem může být šedý zákal, porucha vidění. Vědci zjistili, že UVA paprsky způsobily poškození DNA v hloubce kůže, ve vrstvách kde se regeneruje, tím se zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Co je hnědá kůže

Největší část těla, která je vystavena vlivům slunečního záření je pokožka (vrchní viditelná vrstva kůže). Je to naše ochranná vrstva před vnějším světem. V jejím spodních vrstvách se tvoří látka melanin, která působí jako přirozená ochranná funkce před nadměrným působením UV paprsků. Jejich genetická výbava určuje fototyp kůže. Tím, že pokožka ztmavne, spigmentuje. Nadměrným sluněním se tyto pigmentace látky nestačí tvořit a tím se v kůži začíná chaos v podobě změn DNA nebo mutace buněk. Zhnědnutí kůže je jedním z hlavních projevů jak se tělo chrání samo před sluncem.

Jaký jsem fototyp?

Čas, který je vhodný pro slunění bez spálení kůže závisí na typu pleti. Známých je šest základních typů pleti, každý s různou mírou tolerance na sluneční paprsky. Limity působení slunce jsou individuální, což je pro vaši kůži prospěšné může být nebezpečné pro jiné se stejným fototypem pleti.

Fototyp I.

Lidé se světlou kůží a světlými vlasy (blond, zrzavé) by měly být vystaven slunci bez spálení 4 – 8 minut. Kůže je extrémně citlivá, světlá s minimálním množstvím pigmentu. Již po10 minutovém pobytu na slunci kůže reaguje zarudnutím a loupáním pokožky. Volba ochranných přípravků s vysokým faktorem SPF (40 +) je nezbytná.

Sponzorováno

Fototyp II.

Citlivost na slunce je u lidí tohoto typu pleti je mírnější. Zarudnutí pokožky dochází po 10 – 20 minutovém opalování se. Zhnědnutí pokožky je minimální. Vlasy mají s oříškově hnědým nebo červeným zbarvením. Také použití ochranných přípravků s vysokým faktorem SPF (30 +) je nezbytné.

Fototyp III.

Lidé s tmavým tónem pleti a vlasů mohou zůstat na slunci 20 – 30 minut bez spálení. Pokožka později zhnědne. Používejte ochranný faktor SPF 20 +.

Fototyp IV.

Pokud máte přirozeně snědou pleť a hnědočerné až černé vlasy vaše snášenlivost slunečních paprsků je tedy velmi dobrá. Pokožka hned zhnědne a citlivost na sluneční záření začíná po 45 – 50 minutovém opalování se. Aplikujte SPF 10 – 15.

Fototyp V. a VI.

Velmi tmavé rasy, etnické. Výborná snášenlivost slunečních paprsků, žádné zarudnutí.

Co je to SPF?

Zkratka SPF (Sun protection factor) označuje ochranný faktor slunečního záření v kosmetickém přípravku. Číslo za SPF udává stupeň ochrany poskytované po dobu slunění. Množství slunečního záření závisí na mnoha faktorech (na vlnové délce záření, hodin, zeměpisné plochy přes povětrnostní podmínky). SPF udává ochrannou hodnotu času během působení slunce bez slunečního ochranného přípravku. Týká se ochrany pouze před UVB paprsky, které způsobují opálení, ale i popáleniny ze slunce. SPF faktor vám pomůže určit, jak dlouho můžete zůstat na slunci. Při výběru opalovacího přípravku si uvědomte, že výška SPF nenabízí větší ochranu ale nabízí delší ochranu před slunečním zářením.

Evropská asociace kosmetického průmyslu vydala ustanovení týkající se označení kategorie SPF opalovacích přípravků:

  • SPF 6 – 10 nízká ochrana
  • SPF 15 – 20 – 25 středně vysoká ochrana
  • SPF 30 – 50 – vysoká ochrana
  • SPF 50 + velmi vysoká ochrana

Jak se bezpečně opálit?

  • Obohaťte svou stravu o množství vitamínů, antioxidantů (betakaroten, vit. D, C, E, A).
  • Vyhýbejte se ostrému slunci v době od 11 do 15 hodiny.
  • Nejlepším způsobem jak dosáhnout bezpečné a trvanlivé opálení je postupné denní 15 minutové slunění (čas je závislí od vašeho fototypu pokožky).
  • Chraňte si pokožku. I pod mrakem či ve stínu se dá opálit.
  • Držte se doporučených časových dob podle fototypu. Opalujte se s rozumem (nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí a vzniku rakoviny kůže).
  • Pro dosažení vyšší ochrany před sluncem nanášejte ochranný opalovací přípravek nejméně 15 minut před vystavením slunečním paprskům.
  • Aplikujte opalovací přípravek s vyšším SPF a po době jeho ochranného působení si ho opět naneste.
  • I voděodolné opalovací přípravky ztrácejí svou ochrannou vybaven funkcí při styku s vodou nebo potom. Proto je lepší si po plavání opět nanést opalovací přípravek.
  • Pokožku si důkladně hydratujte.
  • Doplňujte tekutiny během celého dne alespoň 3 litry denně.
  • Chraňte své tělo oděvem, pokrývkou hlavy a kvalitními slunečními brýlemi.
  • Vyhýbejte se parfémované kosmetice, některým lékům a syntetickým vůním. Způsobují fotosenzibilitu, zarudnutí a nepříjemné svědivé vyrážky.

Jak dosáhnout perfektního opálení?

Zkuste se řídit těmito tipy:

  • Pořiďte si bezpečný přírodní ochranný sluneční přípravek s SPF faktorem pole vašeho fototypu kůže.
  • Udělejte si peeling před aplikací opalovacího přípravku. Docílíte tím rovnoměrně opálenou pokožku.
  • Odstraňte přebytečné ochlupení ještě před opalováním. Po něm byste pokožku dráždily a byla by příliš citlivá a bolestivá.
  • Pravidelně hydratujte pokožku, tělovými hydratačními mléky po opalování. Pleť bude sametová a svěží.
  • Během opalování se vyhněte používání make upu a parfémované kosmetice. Ten může způsobit tvorbu pigmentačních fleků a alergické reakce.
  • Opalujte se postupně, déle vám snědá pleť vydrží.
  • Podpořte opálení suplementací výživových doplňků jako je například betakaroten.

VIDEO: Ochrana proti opalování

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak se bezpečně opalovat?”

    1. […] TIP: Jak se bezpečně opalovat? […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva