Sponzorováno

Brusinkový olej a jeho účinky na zdraví – je super pro pokožku, vlasy i srdce 4.82/5 (11)

Fakta o brusinkovém oleji – výtah ze článku

 • Brusinkový olej se přidává do balzámů, hydratačních balzámů na rty, pleťových vod, krémů, očních a obličejových krémů.
 • Poskytuje také velkou úlevu při šupinaté, svědivé a podrážděné pokožky.
 • Tento olej pomáhá při využití a vstřebávání esenciálních mastných kyselin v pokožce. Je to skvělý zdroj tokoferolů - vitamínu E.
 • Esenciální oleje z brusinkových semen mají vyvážené množství omega-9 a omega-6 mastných kyselin.
 • Je také vynikajícím zdrojem antioxidantů.

Brusinkový olej a jeho účinky na zdraví - je super pro pokožkuBrusinka je u nás populární zejména díky tomu, že pomáhá při prevenci infekcí močových cest. Je to stálezelený keř, na kterém rostou plody – brusinky. Jednou z nejvýživnějších částí brusinek je semeno, které je vedlejším produktem zpracování brusinkové šťávy.

Ze semen brusinek se vyrábí brusinkový olej.

Olej z brusinkových semen obsahuje vysoké hladiny polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin, fosfolipidů, fytosterolů a velké množství antioxidantů, které nabízejí řadu zdravotních výhod.

Brusinkový olej je tedy olej, který byl lisován za studena a extrahován ze semen brusinek. Brusinkový olej je dobře znám zejména výrobcům kosmetických produktů. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny, má vysoký obsah vitamínu E, vitamínu A a antioxidantů. Díky svým vlastnostem se při lokální aplikaci rychle vstřebává do pokožky. Protože také obsahuje různé polyfenoly, zlepšuje zdraví buněk a také pomáhá při zadržování vlhkosti v pokožce.

Brusinkový olej je skvělý masážní olej.

Zdravotní výhody brusinkového oleje

Je to skvělý zdroj vitamínů, antioxidantů a živin, jako je vitamin E a karotenoidy. Tento olej zlepšuje pružnost pokožky, snižuje výskyt jemných linií, vrásek a zabraňuje poškození kůže na slunci. Je vhodný při svědění, šupinaté, suché a podrážděné pleti.

1. Obsah antioxidantů

Brusinky jsou dobrým zdrojem fenolických fytochemikálií, včetně flavonoidů a fenolických kyselin. Polyfenoly nalezené v brusinkách mohou snížit riziko kardiovaskulárních chorob tím, že brání agregaci krevních destiček, snižují krevní tlak a podporují rezistenci lipoproteinů s nízkou hustotou neboli LDL proti oxidaci. Brusinka plná antioxidantů také pomáhá v boji s volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit DNA, narušit metabolismus lipidů a podpořit zánět, čímž se zvyšuje riziko chronických onemocnění a určitých druhů rakoviny.

Brusinky jsou tedy plné antioxidantů, které pomáhají bránit procesu stárnutí. Snižuje degeneraci mozkových buněk, orgánových tkání a kožních buněk.

2. Perfektní pro naši pokožku

Tento olej má opravdu mnoho benefitů pro naši pleť a její zdraví.

 • Zlepšuje elasticitu a zpevňuje pokožku – olej z brusinek je bohatý na antioxidanty, jako je vitamin A, C, E a K a přírodní mastné kyseliny, které mohou pomoci zlepšit pružnost pokožky, povzbuzují tvorbu kolagenu a obecně udržují pevnou pokožku.
 • Na stařecké skvrny a pigmentaci pokožky – Antioxidační aktivita a UV protektivní vlastnosti, které má brusinkový olej, bojují se stresovými faktory životního prostředí a mohou pomoci snížit produkci melatoninu v kůži – což má za následek snížený výskyt stařeckých skvrn / pigmentace.
 • Pozitivní vliv při hydratace kůže – Omega mastné kyseliny dodávají pokožce hlubokou hydrataci a zadržují vlhkost – zajišťují dlouhodobou hydrataci a hebkost pleti.
 • Krásně se vstřebává do pokožky – vyvážený poměr omega 3 k omega 6 esenciálním mastným kyselinám v brusinkovém oleji je fantastický. To znamená, že brusinkový olej se rychle vstřebává do pokožky, čímž přináší vitamín E a další fantastické složky přímo do pokožky.
 • Zklidňuje citlivou a zanícenou pleť – organické kyseliny, jako je kyselina benzoová přítomná v brusinkovém oleji, bojují s podrážděním a zánětem kůže. Omega 3 a 6 mastné kyseliny pomáhají posilovat ochrannou bariéru pleti, což znamená, že je perfektní složkou pro uklidnění zanícené pokožky – třeba při ekzému, psoriáze a růžovce.
 • Zdravá pokožka hlavy – vysoký obsah vitamínu E vyživuje pokožku hlavy, zatímco esenciální mastné kyseliny bojují proti suché pokožce hlavy.

Poskytuje úlevu od psoriázy, ekzému a také léčí akné.

Sponzorováno

3. Může zlepšit zdraví srdce

Brusinkový olej pomáhá podporovat zdraví srdce. Obsahuje flavonoidy, které pomáhají snižovat riziko problémů se srdcem. Obsahuje kyselinu salicylovou, která zabraňuje srážení.

Olej z brusinkových semen také obsahuje vysoké množství flavonoidních sloučenin zvaných antokyany. Ze všech druhů ovoce a zeleniny je známo, že hlavně bobule, jako je brusinka, obsahují koncentrované množství antokyanů, což je spojeno se sníženým rizikem srdečních chorob. Studie z roku 2011 zveřejněná v magazínu Advances in Nutrition podpořila názor, že zvýšená spotřeba antokyanů snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

4. Snižuje triglyceridy

Olej z brusinek obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdraví srdce snižováním hladiny triglyceridů. Kromě toho podporuje zdraví srdce, podporuje mozkové funkce a podporuje normální růst i vývoj.

5. Zdraví kostí

Brusinka je vynikajícím zdrojem vápníku, který hraje zásadní roli pro udržení zdraví kostí.

6. Prevence problémů v ústech

Brusinka má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zlepšit zdraví ústní dutiny. Odstraňuje bakterie v ústech.

7. Na posílení imunity

Brusinka je plná vitamínu C, který působí jako antioxidant + pro podporu imunitních funkcí. Zlepšuje imunitní systém a díky antibakteriálním vlastnostem pomáhá působit proti infekcím.

8. Ochrana před sluncem

Brusinkový olej obsahuje mnoho antioxidantů a fytosterolů, více než v jakémkoli jiném rostlinném / ovocném oleji, což z něj činí vynikající doplněk k vašim přírodním přípravkům na ochranu před sluncem.

Několik upozornění v souvislosti s brusinkovým olejem

 • Lidé s alergií na ořechy, těhotné a kojící ženy by se před použitím měly poradit s lékařem.
 • Nepoužívejte ho v nadměrném množství.

Jak používat brusinkový olej

Chcete-li použít brusinkový olej, po očištění obličeje jednoduše nakapejte několik kapek na čistou pokožku. Případně ho můžete přimíchat do svého zvlhčovače pokožky (krému), pokud se vám nelíbí konzistence oleje sama o sobě.

Je to nosný olej, což znamená, že je velmi jemný a lze jej použít k ředění jiných éterických olejů. Stejně jako u všech olejů však vždy nejprve proveďte test na malém kousku vaší pokožky, abyste se ujistili, že na olej nemáte žádné alergické reakce.

Pokud si přejete požít organický olej z brusinek, abyste mohli těžit z jeho výhod a benefitů, přidejte do sklenice vody nebo šálku čaje pouze jednu kapku oleje a před pitím zajistěte řádné zředění úplným promícháním. Před interním užíváním se však poraďte s lékařem. To platí zejména v případě, že již máte zdravotní potíže a třeba berete nějaké léky na předpis.

Sponzorováno

A co vy? Jak brusinkový olej používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále o brusinkách a jejich vlivu na zdraví přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva