Brusinkový olej a jeho účinky na zdraví – je super pro pokožku, vlasy i srdce 4.82/5 (11)

Fakta o brusinkovém oleji – výtah ze článku

 • Brusinkový olej se přidává do balzámů, hydratačních balzámů na rty, pleťových vod, krémů, očních a obličejových krémů.
 • Poskytuje také velkou úlevu při šupinaté, svědivé a podrážděné pokožky.
 • Tento olej pomáhá při využití a vstřebávání esenciálních mastných kyselin v pokožce. Je to skvělý zdroj tokoferolů - vitamínu E.
 • Esenciální oleje z brusinkových semen mají vyvážené množství omega-9 a omega-6 mastných kyselin.
 • Je také vynikajícím zdrojem antioxidantů.

Brusinkový olej a jeho účinky na zdraví - je super pro pokožkuBrusinka je u nás populární zejména díky tomu, že pomáhá při prevenci infekcí močových cest. Je to stálezelený keř, na kterém rostou plody – brusinky. Jednou z nejvýživnějších částí brusinek je semeno, které je vedlejším produktem zpracování brusinkové šťávy.

Ze semen brusinek se vyrábí brusinkový olej.

Olej z brusinkových semen obsahuje vysoké hladiny polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin, fosfolipidů, fytosterolů a velké množství antioxidantů, které nabízejí řadu zdravotních výhod.

Brusinkový olej je tedy olej, který byl lisován za studena a extrahován ze semen brusinek. Brusinkový olej je dobře znám zejména výrobcům kosmetických produktů. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny, má vysoký obsah vitamínu E, vitamínu A a antioxidantů. Díky svým vlastnostem se při lokální aplikaci rychle vstřebává do pokožky. Protože také obsahuje různé polyfenoly, zlepšuje zdraví buněk a také pomáhá při zadržování vlhkosti v pokožce.

Brusinkový olej je skvělý masážní olej.

Zdravotní výhody brusinkového oleje

Je to skvělý zdroj vitamínů, antioxidantů a živin, jako je vitamin E a karotenoidy. Tento olej zlepšuje pružnost pokožky, snižuje výskyt jemných linií, vrásek a zabraňuje poškození kůže na slunci. Je vhodný při svědění, šupinaté, suché a podrážděné pleti.

1. Obsah antioxidantů

Brusinky jsou dobrým zdrojem fenolických fytochemikálií, včetně flavonoidů a fenolických kyselin. Polyfenoly nalezené v brusinkách mohou snížit riziko kardiovaskulárních chorob tím, že brání agregaci krevních destiček, snižují krevní tlak a podporují rezistenci lipoproteinů s nízkou hustotou neboli LDL proti oxidaci. Brusinka plná antioxidantů také pomáhá v boji s volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit DNA, narušit metabolismus lipidů a podpořit zánět, čímž se zvyšuje riziko chronických onemocnění a určitých druhů rakoviny.

Brusinky jsou tedy plné antioxidantů, které pomáhají bránit procesu stárnutí. Snižuje degeneraci mozkových buněk, orgánových tkání a kožních buněk.

2. Perfektní pro naši pokožku

Tento olej má opravdu mnoho benefitů pro naši pleť a její zdraví.

 • Zlepšuje elasticitu a zpevňuje pokožku – olej z brusinek je bohatý na antioxidanty, jako je vitamin A, C, E a K a přírodní mastné kyseliny, které mohou pomoci zlepšit pružnost pokožky, povzbuzují tvorbu kolagenu a obecně udržují pevnou pokožku.
 • Na stařecké skvrny a pigmentaci pokožky – Antioxidační aktivita a UV protektivní vlastnosti, které má brusinkový olej, bojují se stresovými faktory životního prostředí a mohou pomoci snížit produkci melatoninu v kůži – což má za následek snížený výskyt stařeckých skvrn / pigmentace.
 • Pozitivní vliv při hydratace kůže – Omega mastné kyseliny dodávají pokožce hlubokou hydrataci a zadržují vlhkost – zajišťují dlouhodobou hydrataci a hebkost pleti.
 • Krásně se vstřebává do pokožky – vyvážený poměr omega 3 k omega 6 esenciálním mastným kyselinám v brusinkovém oleji je fantastický. To znamená, že brusinkový olej se rychle vstřebává do pokožky, čímž přináší vitamín E a další fantastické složky přímo do pokožky.
 • Zklidňuje citlivou a zanícenou pleť – organické kyseliny, jako je kyselina benzoová přítomná v brusinkovém oleji, bojují s podrážděním a zánětem kůže. Omega 3 a 6 mastné kyseliny pomáhají posilovat ochrannou bariéru pleti, což znamená, že je perfektní složkou pro uklidnění zanícené pokožky – třeba při ekzému, psoriáze a růžovce.
 • Zdravá pokožka hlavy – vysoký obsah vitamínu E vyživuje pokožku hlavy, zatímco esenciální mastné kyseliny bojují proti suché pokožce hlavy.

Poskytuje úlevu od psoriázy, ekzému a také léčí akné.

3. Může zlepšit zdraví srdce

Brusinkový olej pomáhá podporovat zdraví srdce. Obsahuje flavonoidy, které pomáhají snižovat riziko problémů se srdcem. Obsahuje kyselinu salicylovou, která zabraňuje srážení.

Olej z brusinkových semen také obsahuje vysoké množství flavonoidních sloučenin zvaných antokyany. Ze všech druhů ovoce a zeleniny je známo, že hlavně bobule, jako je brusinka, obsahují koncentrované množství antokyanů, což je spojeno se sníženým rizikem srdečních chorob. Studie z roku 2011 zveřejněná v magazínu Advances in Nutrition podpořila názor, že zvýšená spotřeba antokyanů snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

4. Snižuje triglyceridy

Olej z brusinek obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdraví srdce snižováním hladiny triglyceridů. Kromě toho podporuje zdraví srdce, podporuje mozkové funkce a podporuje normální růst i vývoj.

5. Zdraví kostí

Brusinka je vynikajícím zdrojem vápníku, který hraje zásadní roli pro udržení zdraví kostí.

6. Prevence problémů v ústech

Brusinka má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zlepšit zdraví ústní dutiny. Odstraňuje bakterie v ústech.

7. Na posílení imunity

Brusinka je plná vitamínu C, který působí jako antioxidant + pro podporu imunitních funkcí. Zlepšuje imunitní systém a díky antibakteriálním vlastnostem pomáhá působit proti infekcím.

8. Ochrana před sluncem

Brusinkový olej obsahuje mnoho antioxidantů a fytosterolů, více než v jakémkoli jiném rostlinném / ovocném oleji, což z něj činí vynikající doplněk k vašim přírodním přípravkům na ochranu před sluncem.

Několik upozornění v souvislosti s brusinkovým olejem

 • Lidé s alergií na ořechy, těhotné a kojící ženy by se před použitím měly poradit s lékařem.
 • Nepoužívejte ho v nadměrném množství.

Jak používat brusinkový olej

Chcete-li použít brusinkový olej, po očištění obličeje jednoduše nakapejte několik kapek na čistou pokožku. Případně ho můžete přimíchat do svého zvlhčovače pokožky (krému), pokud se vám nelíbí konzistence oleje sama o sobě.

Je to nosný olej, což znamená, že je velmi jemný a lze jej použít k ředění jiných éterických olejů. Stejně jako u všech olejů však vždy nejprve proveďte test na malém kousku vaší pokožky, abyste se ujistili, že na olej nemáte žádné alergické reakce.

Pokud si přejete požít organický olej z brusinek, abyste mohli těžit z jeho výhod a benefitů, přidejte do sklenice vody nebo šálku čaje pouze jednu kapku oleje a před pitím zajistěte řádné zředění úplným promícháním. Před interním užíváním se však poraďte s lékařem. To platí zejména v případě, že již máte zdravotní potíže a třeba berete nějaké léky na předpis.

A co vy? Jak brusinkový olej používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále o brusinkách a jejich vlivu na zdraví přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva