Heřmánkový olej a jeho účinky na naše zdraví – jaké má vlastnosti 4.68/5 (25)

Sponzorováno

Heřmánkový olej a jeho účinky na naše zdravíObecně lze zdravotní přínos heřmánku přičíst jeho vlastnostem jako jsou antispazmodické, antiseptické, antibiotické, antidepresivní, analgetické, sedativní, zažívací, žaludeční, protizánětlivé i protiinfekční. A věřte, že pozitivních účinků heřmánku bychom uměli vyjmenovat i víc.

Představujeme vám heřmánkový olej

Co se týče heřmánkového oleje, ten je extrahován z květů heřmánku. To je rostlina, která je nám v České republice důvěrně známá a je velmi oblíbená. Dá se říci, že známe 2 základní druhy heřmánku. První je Heřmánek římský, který je vědecky známý jako Anthemis Nobilis. Druhým pak je Heřmánek pravý (Angličané mu říkají „německý“ nebo „maďarský“ heřmánek), jehož vědecké jméno je Matricaria Chamomilla. Ačkoli esenciální oleje extrahované z obou odrůd jsou v některých léčivých vlastnostech velmi podobné, jejich složení je jiné a mají určité specifické vlastnosti, které stojí za zmínku.

Olej z heřmánku římského

Olej z heřmánku římského je složen z Alfa-pinenu, Beta-pinenu, Camphene, Caryophyllene, Sabinene, Myrcen, Gamma Terpinene, Pinocarvone, Farsenolu, Cineole, Propyl Angeátu a Butyl Angelate. Olej z římského heřmánku je uklidňující a funguje jako lepší emenagogum – prostředek regulující nepravidelnou menstruaci.

Olej z heřmánku pravého

Olej z heřmánku pravého se skládá z látek Azulen (také nazývaného Chamazulene), Alpha Bisabololu, Bisabolol Oxide-A & B a Oxidu Bisabolenu-A. Tento typ heřmánkového oleje je velmi silným protizánětlivým činidlem právě kvůli přítomnosti sloučeniny nazvané Azulen. Je to dusíkatá směs a je zodpovědná za to, že má olej charakteristickou tmavě modrou barvu.

Výše zmíněné pozitivní vlastnosti heřmánkového oleje nejsou samozřejmě jediné. Existuje mnoho dalších a níže uvedené vlastnosti zahrnují vlastnosti římské i německé odrůdy, pokud není uvedeno jinak. Je třeba říct, že heřmánkový olej je jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit vaše celkové zdraví.

Zdravé benefity esenciálního oleje z heřmánku

Níže se podívejte na pozitivní vlastnosti heřmánkového oleje pro naše zdraví.

1. Prostředek proti horečce, odstraňuje toxiny

Obě odrůdy heřmánku působí jako skvělý prostředek proti horečce – vytváří pot, který pomáhá odstraňovat toxiny a látky, které způsobují infekci v těle. Současně ochlazují tělo a účinně poskytují úlevu od horečky.

2. Antiseptikum, antibiotikum, dezinfekce

Obě odrůdy mají velmi dobré antiseptické a antibiotické vlastnosti, které nedovolují vývoj biotických infekcí, což jsou infekce způsobené biotickými faktory, jako jsou bakterie a houby. Odstraňují také infekce v těle, které již existují. Jsou to také dobré látky, které zabíjejí všechny druhy střevních červů. Aplikuje-li se heřmánkový olej na vlasy, zabíjí vši a roztoče, udržuje vlasy a pokožku hlavy bez infekcí. Mrkněte na další přírodní dezinfekce.

Sponzorováno

3. Stimulant a antidepresivum

Oba odrůdy heřmánku jsou považovány za velmi účinné v boji proti depresi. Odstraňují pocity smutku, deprese, zklamání, přinášejí nám určitý druh šťastného pocitu. Dokonce už jen samotná vůně těchto olejů může hodně pomoci při překonávání deprese a přinášení dobré nálady.

4. Protizánětlivé a sedativní účinky

Traduje se, že heřmánek římský je účinný při potlačení podráždění a nepříjemných pocitů, zvláště u malých dětí. Heřmánek pravý je na druhé straně účinnější u dospělých pro léčení zánětu, zejména pokud se nachází v zažívacím nebo močovém systému. Oba snižují také krevní tlak a omezují otoky cév.

5. Příznivé účinky na žaludeční, trávicí, jaterní (žlučový) systém

Oleje z obou heřmánků jsou „žaludeční“, uklidňují žaludek a zajišťují jeho správnou funkci. Také podporují vylučování žaludečních šťáv do žaludku a usnadňují trávení. Jsou dobré pro játra, zajišťují dobré zdraví jater a správný tok žluči. Jsou také považovány za cholagogické, což znamená, že zvyšují sekreci kyseliny chlorovodíkové, žluči a enzymů v žaludku, čímž podporují trávení.

6. Antirevmatika a antiflogistika

Léčí dysfunkce oběhového systému, stimulují cirkulaci a detoxikují krev z toxinů, jako je kyselina močová, čímž pomáhají vyléčit onemocnění, jako je revmatismus a artritida, které jsou způsobeny nesprávným oběhem a akumulací kyseliny močové. Tyto schopnosti je klasifikují jako dobrá antiflogistika, látky, které snižují otoky.

7. Heřmánkový olej je super na pleť

Heřmánkové oleje jsou velmi populární ve světě kosmetiky, protože zlepšují vzhled jizev, skvrny na kůži a na obličeji.

Oba také chrání rány před infekcí, a proto slouží také jako ochrana při menším poranění.

8. Mají analgetické vlastnosti

Oba druhy heřmánkového oleje mají analgetické vlastnosti a účinně snižují bolest svalů a kloubů, bolesti hlavy, dutin, zubů a poranění.

9. Relaxační vlastnosti

Uklidňují téměř všechny nervové poruchy nebo reakce, které vedou ke křečím, nervozitě a ztrátě kontroly nad končetinami. Udržují nervy a nervový systém v dobrém zdravotním stavu.

10. I na akné

Esenciální oleje z heřmánku jsou antialergenní a pomáhají léčit akné odstraněním toxinů a vyčištěním mazových a ekrinních žláz prostřednictvím pocení.

A které další oleje z bylinek můžete zkusit?

VIDEO: Heřmánek účinky (heřmánkový čaj účinky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

3 Komentářů u článku “Heřmánkový olej a jeho účinky na naše zdraví – jaké má vlastnosti”

  1. Lenka Válková napsal:

    Dobrý den, proč je ve videu o heřmánku Rmen rolní ?

  2. Filipkova.Jarmila napsal:

    Dobrý den chci se jen zeptat zda se dá zakoupit heřmánkový olej,v době socializmu se prodával jako Camilla olej děkuji za odpověd.
    S pozdravem krásného dne

Zanechat komentář ke článku

Zpráva