Sponzorováno

Medicinální houby a jejich účinky – bojují s rakovinou i nakopnou váš imunitní systém 4.82/5 (11)

Medicinální houby a jejich účinky

Kouzlo medicinálních hub

Když většina lidí myslí na houby, předpokládají, že jsou ze své podstaty „špatné“ pro zdraví a dlouhověkost – třeba jako kvasinkové infekce. Některé houby jsou však velmi nezbytné pro lidské přežití a blahobyt (stejně jako bakterie a další mikroby).

Děsí vás myšlenka, že existuje něco jako medicinální houby? Nebo se vám ta myšlenka líbí? Každopádně se zhluboka se nadechněte a zůstaňte tady s námi. Řekneme vám, že houby si můžete dát i do kávy (mimo jiné). Ale má to dobrý důvod, přísahám.

Nyní, v nedávné době, kdy se funkční medicína a holistická výživa staly mainstreamem, jsme svědky oživení zájmu o tyto úžasné superpotraviny.

Následující medicinální houby vyváží a obnoví váš imunitní systém, zvýší tok kyslíku do vašich buněk, posílí vaši duševní a kreativní bystrost, regulují hladinu cukru v krvi, sníží hladinu stresu, zajistí klidný spánek a vyléčí nesčetné množství fyzických, emocionálních a duševních onemocnění.

Co jsou medicinální houby?

Medicinální houby se ve východní medicíně používají už tisíce let a v poslední době si získaly ještě větší oblibu. Tyto houby, které jsou určeny k užívání jako prášky (nikdy nejsou určeny ke konzumaci syrové nebo celé), najdete ve všech různých formách, včetně ultratrendového latte s houbami. Znáte nejjednodušší způsobů, jak užívat tyto houby? Jednoduše přidejte lžíci těchto hub do čehokoli, co je na jídelním lístku – ať už je to ranní smoothie, zeleninová smaženice nebo šálek čaje.

Seznam zdravotních přínosů, které medicinální houby poskytují, je dlouhý (posilovač mozku, hormonální pomocník, antioxidační síla). Ale každá houba je jedinečná a poskytuje své vlastní silné zdravotní výhody.

Všimněte si, že tyto houby nejsou všelékem. Ve skutečnosti jsou studie hub pro západní medicínu stále nové a solidní důkazy stále potřebují mnohem více výzkumu. Představte si je tedy spíše jako pomocníky pro váš imunitní systém nebo minivakcíny proti stresu, zánětům a rakovině.

Pokud se chcete naladit na sílu hub, pojďme se podívat na 6 nejlepších medicinálních hub a co je dělá tak skvělými.

Houba Reishi – uklidňuje, léčí

Představte si reishi jako přírodní Xanax. Tato oblíbená houba je jednou z nejoblíbenějších léčivých hub, a to z dobrého důvodu. Reishi může dělat všechno: pomáhá při hubnutí (jak bylo vidět ve studii na myších), udržuje imunitní systém silný a výkonný a může dokonce zuřivě bojovat proti rakovinovým buňkám.

Co však dělá tuto houbu jedinečnou, jsou její uklidňující vlastnosti – za všechny tyto vlastnosti vděčí sloučenině triterpenu. Tyto látky zlepšující náladu mohou zmírňovat úzkost, zmírňovat deprese a podporovat lepší spánek, jak je vidět u myší. Tím ale pozitivní účinek triterpenů na nervový systém nekončí. Reishi může podpořit léčení a také zostřit pozornost.

Houba Korálovec ježatý – vyzkoušejte lví hřívu pro posílení mozku

Trápí vás mozková mlha? Vyzkoušejte lví hřívu neboli houbu Korálovec ježatý pro přirozenou duševní jasnost. Tato zajímavá houba je nabitá antioxidanty a posiluje imunitní systém jako většina medicinálních hub. Ale lví hříva je vzácná ve skutečnosti, že podporuje produkci bioproteinového nervového růstového faktoru (NFG) a myelinu (izolace kolem nervových vláken).

Jak NFG, tak myelin jsou naprosto zásadní pro zdraví mozku. Jejich nerovnováha může přispět k neurologickým onemocněním, jako je Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza. To dělá ze lví hřívy vážnou potravu pro mozek! Tato zázračná houba také prokázala v malé studii, že zlepšuje kognitivní schopnosti, paměť u myší, zvyšuje koncentraci a zmírňuje úzkost a podrážděnost.

Na co může pomoci houba „lví hříva“:

 • kognitivní schopnosti
 • paměť
 • koncentrace

Vyzkoušejte: Přidejte lžíci lví hřívy do svého šálku čaje yerba maté – hned budete mít šálek plný energie a duševní jasnosti nabitý antioxidanty.

Houba chaga – dopřejte si dávku antioxidantů – chaga bojuje proti volným radikálům

Houby chaga jsou něco jako antioxidační elektrárna, díky čemuž jsou vynikajícími uchazeči o boj s volnými radikály a záněty. Tato tmavá černá houba bojuje proti oxidativnímu stresu (který je spojen se stárnutím pokožky), může zabránit nebo zpomalit růst rakoviny a bylo zjištěno, že snižuje lipoprotein s nízkou hustotou (LDL), „špatný“ cholesterol. Většina studií o chaga se provádí na lidských buňkách a myších, a většinou naznačují, že tato houba je pro vás rozhodně dobrá – uvnitř i venku.

Chaga může pomoci s těmito aspekty života:

Vyzkoušejte: Přidejte prášek z houby chaga do svého ranního smoothie.

Sponzorováno

Sáhněte po houbě shiitake, která je super pro vaše srdce

Pokud už ve své kuchyni vaříte s houbami shiitake, pokračujte. Ale tato oblíbená houba má mnohem více výhod, než jen to, že dělá vaši smaženici mimořádně chutnou.

Tyto houby jsou zvláště dobré pro srdce. Bylo prokázáno ve studiích, že shiitake snižují LDL u myší a obsahují sloučeniny, které inhibují absorpci a produkci cholesterolu v játrech. Tyto šikovné houbičky také obsahují fytonutrienty, které pomáhají předcházet hromadění plaku a, jak ukazuje studie na potkanech, udržují zdravý krevní tlak a krevní oběh. Vše super pro vaše srdce.

Shiitake může pomoci s tímto:

 • snížení cholesterolu
 • zdraví srdce
 • krevní tlak a oběh

Krocaní ocas (Coriolus Versicolor) – vykazuje protirakovinné vlastnosti

Jistě, většina medicinálních hub na našem seznamu vykazuje protirakovinné vlastnosti díky vysokému množství antioxidantů. Ale krocaní ocas jde ještě o krok dále.

Houba Outkovka pestrá (krocaní ocas, Coriolus Versicolor či Trametes versicolor) obsahuje sloučeninu zvanou polysacharid-K (PSK), která šikovně stimuluje imunitní systém. PSK je tak účinný, že je v Japonsku schváleným lékem na předpis proti rakovině. Bylo prokázáno, že krocaní ocas zlepšuje míru přežití lidí s určitými druhy rakoviny, bojuje proti leukemickým buňkám a zlepšuje imunitní systém lidí, kteří podstupují chemoterapii. (pozn.: samozřejmě nepřerušujte předepsanou léčbu rakoviny bez konzultace s lékařem.)

Outkovka pestrá vám může pomoci:

Vyzkoušejte: Přidejte lžíci Outkovky pestré do smoothie na posílení imunity.

Houba Cordyceps vám dodá energii

Cítíte nedostatek energie nebo potřebujete předtréninkovou vzpruhu? Cordyceps je houba přesně pro vás. Tato houba je známá tím, že je velmi stimulující – jak pro energii, tak pro libido.

Cordyceps může pomoci tělu efektivněji využívat kyslík a zlepšit průtok krve. To může být užitečné zejména pro sportovce nebo ty, kteří pravidelně cvičí. Bylo prokázáno, že tato houba nejen zlepšuje cvičení a sportovní výkon, ale také urychluje regeneraci svalů po tréninku.

Cordyceps může pomoci s tímto:

 • dodá energii
 • sportovní výkon
 • zotavení svalů (např. po cvičení)

Vyzkoušejte: Přidejte lžíci Cordycepsu do svého oblíbeného jídla před nebo po tréninku pro zvýšení energie nebo rychlejší regeneraci. To je super.

Medicinální houby – shrňme si to

Obecně je přidání lžíce houbového prášku do vašich oblíbených receptů je skvělý způsob, jak využít jejich magické zdravotní výhody. Je také nejlepší držet dávkování právě na tom – malou lžíci nebo 1 až 2 polévkové lžíce denně (dle houby). I když cítíte zlepšení svého zdraví, není nikdy dobrý nápad zvýšit příjem, zvláště když tyto houby stále čekají na další testy, aby se ověřily jejich přínosy. Takže rozumně.

Vždy se předem poraďte se svým lékařem, abyste potvrdili, zda je přidání medicinálních hub do vaší stravy bezpečné, zvláště pokud užíváte určité léky nebo jste těhotná. Také určitě pamatujte na to, že některé houby mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je žaludeční nevolnost nebo alergie. Takže nejdříve vyzkoušejte malé množství houby. A vždy dodržujte doporučované dávkování.

Medicinální houby jsou tedy nutriční elektrárnou s nesčetnými zdravotními přínosy, včetně následujících:

 • Poskytují podporu imunity
 • Plné antioxidantů
 • Podporují zdravou zánětlivou reakci
 • Pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi
 • Podpora zdraví mozku a kognice
 • Podpora nervového systému
 • Zvýší energii a vytrvalost

Sponzorováno

Tak co? Zkusíte medicinální houby? Nebo s nimi máte zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

O houbách si dále přečtěte

Zdroje článku a studie

 • Medicinal Mushrooms: Bioactive Compounds, Use, and Clinical Trials Autoři: Giuseppe Venturella, Valeria Ferraro
 • Medicinal mushrooms: Towards a new horizon Autor: A. Ganeshpurkar, G. Rai, a A. P. Jain
 • Antitumor and antimetastatic effects on liver of triterpenoid fractions of Ganoderma lucidum: mechanism of action and isolation of an active substance. Anticancer research, 22(6A), 3309-3318. Autoři: Kimura, Y., Taniguchi, M., & Baba, K. (2002).
 • Lentinan from shiitake mushroom (Lentinus edodes) suppresses expression of cytochrome P450 1A subfamily in the mouse liver. Biofactors, 21(1‐4), 407-409. Autoři: Okamoto, T., Kodoi, R., Nonaka, Y., Fukuda, I., Hashimoto, T., Kanazawa, K., ... & Ashida, H. (2004).

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva