Sponzorováno

14 TOP tipů, jak si rychle posílit imunitu a imunitní systém 4.79/5 (14)

Třeba česnek je pro posílení imunity naprosto boží

Třeba česnek je pro posílení imunity naprosto boží

Co můžete udělat pro svoji imunitu? Je to docela jednoduché, osvojte si pár „easy“ pravidel a zajistěte si přirozenou obranyschopnost před viry. Budování silného imunitního systému je totiž tou nejlepší obranou před infekčními chorobami. Imunita závisí na životním stylu a pravidelných zvyklostech, které každý den děláte. Podporou vlastní přirozené obranyschopnosti se tělo brání před patogeny. Díky imunitě tak dokáže organismus účinně bojovat s viry, které mu přicházejí do cesty každý den.

Jednoduché kroky a tipy, jak posílit imunitu

Přinášíme vám proto super 14 tipů, jak rychle a efektivně posílit vaši imunitu.

1. Snižte stres – to je důležité

Je pochopitelné, že mnozí lidé se při publikovaných informacích obávají a u slabších povah může hrozba koronaviru způsobovat napětí a stres. A stres a dlouhodobé psychické napětí nás oslabují. Odborníci však upozorňují, že stresové hormony, například kortizol, oslabují imunitní systém, čímž snižují jeho reakci na virové infekce. Stres také negativně ovlivňuje produkci lymfocytůbílých krvinek, které jsou první obrannou linií těla proti infekci – což vás samozřejmě vystavuje riziku virových chorob. Zkuste tedy vnímat situaci racionálně. Na zmírnění stresu se přejděte do přírody, pokud je to možné, nebo vyzkoušejte relaxační techniky. A zejména, myslete pozitivně!

2. Spěte dostatečně

Studie ukazují, že lidé, kteří mají nekvalitní a nedostatečně dlouhý spánek, s větší pravděpodobností onemocní při vystavení organismu virům a patogenům. Když spíte, tělo uvolňuje proteiny nazývané cytokiny, zatímco nedostatek spánku snižuje jejich produkci. Cytokiny jsou prvořadé v době infekce nebo zánětu. Navíc produkce protilátek a imunitních buněk se sníží, když nebudete mít dostatek spánku. Optimální množství spánku pro většinu dospělých je mezi 7 a 8 hodinami. Avšak školáci a dospívající mohou potřebovat až 10 hodin spánku. Tak jim ho dopřejte.

3. Zaměřte se na mikroživiny

Imunitní systém je přirozený obranný systém těla a jako každá armáda i jeho bojovníci potřebují výživu. Přestože existuje jen málo studií, které by přímo posuzovaly účinky výživy na vývoj infekčních nemocí, existují důkazy, které poukazují na skutečnost, že nedostatek mikroživin – například zinek, selen, železo, měď, kyselina listová a vitamíny A, B6, C a E – mohou změnit imunitní reakci.

Ujistěte se, že jíte vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, abyste dostali správný podíl živin. Naordinujte si také známé „posilovače imunity“, jako je například česnek, zázvor, či fermentované potraviny. Před virem přímo neochrání, ale pomáhají budovat celkovou obranyschopnost organismu. A to potřebujete!

4. Cibule

Moc vám neleze co? Cibule ale obsahuje alicin a je bohatá na kyselinu listovou, vitamíny B, C, E, minerály jako železo, zinek, fosfor, draslík a vápník. Kromě toho má výborné antibakteriální účinky, díky čemuž ji můžeme zařadit na první příčky žebříčku přírodních antibiotik. Zlepšuje činnost srdce, cév a podporuje trávení. Cibuli je nejlepší konzumovat v syrovém stavu. Můžete si z ní uvařit také cibulový čaj nebo připravit cibulový sirup proti kašli.

5. Dejte si česnek

Zaručeným pomocníkem při nachlazení je česnek, ten podobně jako cibule obsahuje látku alicin, kromě toho vitamíny A, B, C, má antivirové a antibakteriální účinky. Česnek je výborným pomocníkem pro podporu imunity. Podobně jako cibuli je nejlepší konzumovat ho v syrovém stavu, denně jeden stroužek je super. Nebo si také zkuste udělat česnekový čaj.

6. Křen je nejen ke klobáse

Víte, že štiplavý kořen křenu v sobě ukrývá ještě více vitamínu C než citrony? Kromě toho je zdrojem minerálních látek – hořčíku, sodíku, vápníku a železa. Česnek tlak snižuje, křen vám ho naopak zvýší. Je výborným pomocníkem při zánětech močových cest a ledvin. Účinně působí při rýmě a zapáleném hrdle i díky tomu, že podporuje vylučování hlenu.

Sponzorováno

7. Vsaďte na domácí probiotika

Častá konzumace fermentovaných potravin má výrazně pozitivní vliv na zdraví a imunitu. Může jít o kvašené zelí či okurky, kefíry, acidofilní mléko, doma připravovaný čaj s kombuchou, kimči. Pokud však nic z toho nemáte, můžete si účinné probiotikum připravit i bez toho, abyste šli do obchodu. Objednejte si přes internet kefírové kultury vhodné do vody nebo mléka. Příprava je maximálně jednoduchá a výsledný fermentovaný nápoj je chuťově příjemný, perlivý a zaručeně bez chemie.

8. Chilli rozproudí vaši imunitu

Chilli má vysoký obsah vitamínu Ca v sušeném stavu obsahuje vysoké koncentrace vitamínu A. Chilli papričky jsou také bohatým zdrojem betakarotenu a železa. Mají také antibakteriální účinky a jsou potravinou ze skupiny antioxidantů. Pálivé papričky jsou považovány za přírodní antibiotikum i antivirotikum. Navíc posilují imunitu, zabraňují únavě, zlepšují trávení i kvalitu spánku a působí antioxidačně a protirakovinově. Dejte si je obden.

9. Pastinák – Vitamínová bomba

Pastiňák je pro lidský organismus mnohem prospěšnější než petržel. Až polovina doporučené denní dávky vitamínu C je obsažena přibližně pouze ve 100 gramech tohoto kořene. Pastinák je nabitý vitamíny a minerálními látkami. Kromě hojného zastoupení vitamínu C a celé řady béček triumfuje vysokým obsahem draslíku, manganu, hořčíku, fosforu, železa, vlákniny, kyseliny listové a alkaloidu pastinacin. Posiluje imunitu, zdraví srdce a cév, reguluje krevní tlak i cholesterol.

10. Tymián

Bylinka, která je často označována jako penicilin chudých. Tymián je bohatý na vitamíny A, B, C a minerály – železo, hořčík i zinek. Má vynikající antiseptické účinky a podobně jako křen je výborným pomocníkem při zánětech močových cest. Považuje se také za jeden z nejlepších pomocníků proti kašli.

Připravte si odvar z tymiánu. Do 250 ml vroucí vody přidejte dvě lžičky sušeného tymiánu. Nechte louhovat 10 až 15 minut a během dne vypijte 2 až 4 sklenice tymiánového čaje. A nebo zkuste skvělý tymiánový sirup.

11. Kakao

Skvělá zpráva pro milovníky kvalitní čokolády s velkým množstvím kakaa. Kakao je doslova nabité množstvím antioxidantů. Je zároveň bohaté na hořčík, který podporuje srdce a pomáhá snižovat úzkost. Kakao obsahuje tryptofan, ten se mění na serotonin, chemikálii, která dokáže ovlivňovat náladu. Klidnější stav prospívá buňkám imunitního systému, které svou práci mohou odvádět mnohem efektivněji.

12. Určitě nekuřte

Kouření má několik negativních účinků na zdraví imunitního systému:

  • zvyšuje citlivost na infekce, jako je pneumonie a chřipka,
  • zhoršuje průběh nemoci a prodlužuje dobu vyléčení,
  • snižuje hladiny ochranných antioxidantů, například vitaminu C, v krvi.

A to fakt nechcete.

13. Cvičte, ale rozumně

Cvičení má několik pozitivních účinků, jedním z nich je, že odbourává škodlivý stres. Navíc se při pohybu vyplavují endorfiny a adrenalin, které stimulují organismus. Pravidelné cvičení podporuje kardiovaskulární zdraví, snižuje krevní tlak, pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost a poskytuje ochranu před nemocemi.

Cvičení také zlepšuje krevní oběh, což umožňuje buňkám imunitního systému volně se pohybovat v těle a vykonávat svou práci efektivněji. Pravidelné cvičení pomáhá předcházet chorobám, pozor však, pokud je příliš intenzivní. To může způsobit zánět v těle a nepřiměřeně tak zrychlí reakci imunitního systému. Vše s mírou, zejména v období sezónních virových ohnisek.

14. Otužujte se

Správně prováděné otužování totiž může významně podporovat naši životní energii, posiluje také kardiovaskulární systém, prokazatelně snižuje zánětlivé procesy v těle, tedy posiluje naši imunitu a zlepšuje celkovou schopnost těla regenerovat. Otužování posiluje imunitu i psychickou odolnost. Otužováním a plaváním ve studené vodě kromě toho také hubneme.

Sponzorováno

A co vy? Jak posilujete imunitu vašeho těla vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě přečíst o imunitě a obranyschopnosti?

Zdroje článku a studie o imunitě

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva