Sponzorováno

Žampióny portobello a jejich účinky na zdraví 4.26/5 (35)

Houby Portobello obsahují mnoho sloučenin a živin.

Houby Portobello obsahují mnoho sloučenin a živin.

Žampióny Portobello můžete v dnešní době koupit v každém větším obchodním řetězci. Někdy i v menší zelenině. Tyto velké houby se obvykle prodávají bez nožičky a stávají se oblíbenou součástí jídelníčku lidí, kteří se stravují zdravě. A to jako jako příloha, nebo jako náhrada za méně výživné potraviny. Například recepty používající houby portobello se rozšířily i na pizzu či hamburgery. Navíc mnoho lidí tvrdilo, že jediný rozdíl byl zaznamenán v textuře pokrmu.

Žampióny portobello jsou také skvělou náhradou masa. Jsou velmi bohaté na esenciální vitamíny a minerály, mají nízký obsah kalorií, hodně vlákniny a obsahují množství zajímavých látek, které ničí volné radikály.

Jako dodatečný bonus, jsou docela levné a mohou být v jídle velmi snadno skryty, pokud děláte jídlo pro někoho, kdo nemá rád houby! Podívejte se na zajímavé benefity a účinky na zdraví žampiónů portobello.

Portobello huby jsou jednou jedny z nejvíce všestranných a široce konzumovaných hub – jsou známy tím, že mají výbornou chuť, takže i ti, kteří tvrdí, že nenávidí houby, rychle mení názor.

1. Pomáhají bojovat proti rakovině

Houby Portobello obsahují mnoho sloučenin a živin, u kterých bylo vědecky prokázáno, že bojují proti rakovině, jako je třeba grifolin, lektiny, beta-glukany a lentinan.
 
Přestože studie byly provedeny zatím pouze na zvířatech a ve zkumavkách, výsledky ukazují slibnou budoucnost v boji proti rakovinným buňkám. Jedna studie z Arizona State University s portobello žampiony uvedla, že mohou pomáhat chránit proti rakovině prsu a v další novější brazilské studii se uvádí, že beta-glukany v houbě pomáhají proti rakovině jater.

TIP: Extrakt z hub Portobello je dalším možným řešením, pokud hledáte pomocníky v boji s rakovinnými buňkami a volnými radikály.

Silné fytochemikálie jsou obsaženy jak v houbách portobello, tak v extraktu z těchto hub. To z nich bez nadsázky činí jednu z nejlepších potravin na planetě. Jeden z nejdůležitějších přínosů jakéhokoliv jídla pro zdraví je, pokud má skutečně potenciál zničit rakovinové buňky – a žampiony portobello jsou jedním z takových špičkových jídel.

2. Zabraňují bolestem hlavy a migrénám

Díky tomu, že jsou houby Portobello bohatým zdrojem vitaminu B-2 (riboflavinu), mohou pomoci lidem, kteří trpí chronickými bolestmi hlavy a migrénami. Vitamíny skupiny B jsou extrémně důležité, a právě riboflavin nabízí mnoho osvědčených výhod – je to jedna z nejoblíbenějších léčeb bolesti hlavy.

Lidem, kteří vyhledávají lékařskou pomoc při migréně, často lékaři předepisují vysoké dávky riboflavinu. Studie prokázaly, že potraviny, které mají vysoký obsah vitamínu B-2, vám pomohou řešit bolet hlavy a snižují délku průběhu migrény.

3. Regulace funkce štítné žlázy

Houby Portobello obsahují více než 30% doporučené denní hodnoty selenu, což je chemická látka, která pomáhá udržovat zdravou štítnou žlázu.

Štítná žláza reguluje produkci hormonů – hypertyreóza znamená, že se vyrábí příliš mnoho hormonu, zatímco hypotyreóza znamená nedostatek. Obě onemocnění jsou hodně stresující.

Selen samotný reguluje syntézu hormonů štítné žlázy, chrání tyroidní tkáně před oxidačním stresem, reguluje hladiny hormonů a pomáhá při produkci hormonů. A i když nemáte hyper / hypotyreózu, konzumace jídel bohatých na selen, jako jsou právě například houby portobello, může zmírnit příznaky úzkosti a deprese podporou zdravé produkce hormonů. Výzkumy dospěly k závěru, že selen je naprosto nezbytný pro prevenci onemocnění štítné žlázy a pro udržení celkového zdraví.

4. Podporují zdravé kosti

Zdravá hladina draslíku je hodně důležitá pro funkci mnoha orgánů v lidském těle. Houby portobello jsou bohatý zdroj tohoto minerálu. Milióny lidí na světě mají nedostatek draslíku, což vede k pocitu neustálé únavy, k náhodným svalovým křečím, bolesti a pocitu úzkosti nebo symptomům deprese.

Sponzorováno

Obrovská role, kterou draslík hraje v těle, podporuje zdraví kostí – může zabránit degeneraci související s věkem. Mnoho lidí si myslí, že vápník má nejlepší vliv na kosti, ale draslíku pomáhá absorbovat vápník i jiné živiny posilující kosti. Pokud máte nízký obsah draslíku, mnohé z těchto živin, které pomáhají při hustotě kostí, se vylučují močovým traktem. Jedna studie zveřejněná v magazínu Osteoporosis International v roce 2015 zjistila, že zvýšený příjem draslíku vede k významně nižšímu vylučování jak vápníku, tak kyselin, které jsou nezbytné pro hustotu kostí. Takže roli draslíku v případě zdravých kostí rozhodně nepodceňujte.

5. Silné protizánětlivé vlastnosti

Jedním z prvních známých zdravotních přínosů léčivých hub, jako je právě portobello, jsou jejich protizánětlivé vlastnosti, které chrání tělo před zánětlivými nemocemi a poruchami.

Bioaktivní molekuly v houbách portobello ve výzkumu prokázaly, že chrání tělo proti virům a výrazně snižují záněty – zejména pak zánět, který přímo ovlivňuje červené krvinky.

Portobello také obsahují překvapivě velké množství L-ergothioneinu, který pomáhá předcházet poruchám souvisejícím s zánětem. Lidé s malým množstvím L-ergothioneinu jsou citlivější na viry a záněty.

6. Snižují a vyrovnávají hladinu cholesterolu v těle

Niacin (vitamin B3) je důležitý vitamín pro ty, kteří chtějí snížit (nebo si udržet) svoje hladiny cholesterolu. Ti lidé, kteří mají extrémně vysoké hladiny cholesterolu, mají vyšší pravděpodobnost vývoje srdečních onemocnění a jsou ohroženi mrtvicí a / nebo infarktem.

Jedna studie dokonce podpořila vysokou dávku niacinu jako výživový doplněk, protože může snižovat nebezpečně vysoký cholesterol a snižovat množství léků, které vám předepíše lékař. Vitamin B3 v jednoduchosti působí působí tak, že snižuje LDL cholesterol (ten špatný) a zvyšuje HDL cholesterol (ten dobrý).

7. Zabraňují předčasnému stárnutí a podporují zdraví kůže

Houby Portobello obsahují zajímavé množství mědi, která může dělat doslova zázraky – třeba chrání pokožku před předčasným stárnutím. Přesto až příliš mnoho mědi může být pro kůži špatné, takže je důležité konzumovat správnou dávku tohoto minerálu – to je zhruba 2 mg. Jeden menší šálek nakrájených portobello hub potom obsahuje 0,25 mg mědi.

Měď je velmi silný antioxidant a zabraňuje poškození buněčných membrán volnými radikály. Volné radikály běžně napadají kůži a způsobují předčasné stárnutí, tmavé skvrny, vrásky a můžete být náchylnější k rakovině kůže.

Měď také pomáhá při správné výrobě melaninu, kolagenu, hemoglobinu a kožního pigmentu. Podporuje zdravou elasticitu pokožky a studie prokázaly, že hraje zásadní roli ve fyziologickém procesu všech tkání. Kůže je největším orgánem lidského těla a dobrý příjem mědi je důležitý.

8. Jsou perfektní pro ty, kteří hubnou

S velkým množstvím bílkovin, vlákniny a s mnoha vitaminy i minerály si tyto houby mnoho lidí oblíbilo. Dá se jimi nahradit maso. To výrazně snižuje příjem kalorií.

Portobello houby jsou základem pro vegany a vegetariány, kvůli tomu, jak jsou všestranné – mnoho receptů používá tyto houby jako náhražku masa – např. v hamburgerech. Vláknina vytváří pocit sytosti, zajišťuje zdravou funkci střevního systému, bílkoviny v houbách Portobello poskytují vynikající energii a sílu při budování svalů během tréninku.

Takto může vypadat zdravý hamburger z hub portobello.

Takto může vypadat zdravý hamburger z hub portobello.

Tyto houby jsou prostě skvělým doplňkem do jakékoli stravy, protože mají velmi nízkou hodnotu kalorií a jsou bez tuku.

A co si dále přečíst o žampionech?

VIDEO: Hamburgery z hub Portobello

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva