Sponzorováno

Houba Outkovka pestrá (krocaní ocas, Coriolus Versicolor či Trametes versicolor) – jaké má účinky 4.82/5 (11)

  • Po staletí lidé používali houby Trametes versicolor nebo Coriolus versicolor jako zdravotní doplněk. V tradiční čínské medicíně lidé používají extrakt z krocaního ocasu (Yun zhi) jako léčbu respiračních onemocnění.
  • Zdá se, že extrakt z těchto hub má jen málo, pokud vůbec nějaké, nežádoucí účinky. Člověk by se však i tak měl před užíváním vždy poradit s lékařem a kupovat pouze kvalitní verzi z důvěryhodného zdroje.
  • Řada studií prokázala, že houby Trametes versicolor nebo Coriolus versicolor mají vlastnosti vedoucí k posílení imunity. Například její extrakt může být užitečný v boji proti určitým typům rakoviny, podle několika studií (odkazy na ně najdete ve článku).
  • Obecně se tato houba při léčbě nepoužívá samotná - místo toho vědci zjistili, že extrakty z této houby mohou mít největší výhody pro lidi, kteří je používají spolu s moderní léčbou, jako je chemoterapie.
  • Houba Coriolus versicolor obsahuje sloučeniny nazývané polysaccharopeptid (PSP) a polysacharid-K (PSK). Zdá se (dle studií), že PSP a PSK inhibují růst rakovinných buněk.

Extrakt z krocaního ocasu sám o sobě rakovinu neléčí. Spíše to může být užitečný doplněk k léčebnému plánu pod dohledem lékaře a s jeho souhlasem.

Extrakt z krocaního ocasu sám o sobě rakovinu neléčí. Spíše to může být užitečný doplněk k léčebnému plánu pod dohledem lékaře a s jeho souhlasem.

Medicinální houby jsou druhy hub, které obsahují sloučeniny, o kterých je známo, že prospívají zdraví. Hub s léčivými vlastnostmi je samozřejmě mnoho, jednou z nejznámějších je Trametes versicolor, také známá jako Coriolus versicolor. A o té si budeme v dnešním článku povídat.

Trametes versicolor, běžně nazývaná také jako krocaní ocas díky svým nápadným barvám, se po staletí používá po celém světě k léčbě různých stavů.

Snad nejpůsobivější vlastností houby Coriolus versicolor (krocaní ocas) je její schopnost zlepšit zdraví a stav vašeho imunitního systému.

Coriolus versicolor jsou různobarevné houby, které rostou na kmenech stromů a padlých stromech v zalesněných oblastech. Rostou v různých částech světa, včetně Evropy i Spojených států. Tyto houby mají kotoučovitý tvar a různé barvy. Jejich celkový vzhled může připomínat krocaní ocas.

Zde je 5 imunitních výhod krocaního ocasu.

1. Obsahuje hodně antioxidantů

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají inhibovat nebo snižovat poškození způsobené oxidačním stresem.

Oxidační stres vzniká v důsledku nerovnováhy mezi antioxidanty a nestabilními molekulami známými jako volné radikály. To může mít, dle odborných studií, za následek poškození buněk a chronický zánět.

Tato nerovnováha je také spojena se zvýšeným rizikem rozvoje zdravotních stavů, jako jsou některé druhy rakoviny a srdeční choroby (opět jsou na to studie).

Naštěstí konzumace potravin bohatých na antioxidanty nebo doplňování těchto silných sloučenin může snížit oxidační stres a zánět.

Krocaní ocas obsahuje působivou řadu antioxidantů, včetně fenolů a flavonoidů (zdroj zde).

Tak třeba jedna studie ve skutečnosti odhalila více než 35 různých fenolických sloučenin ve vzorku extraktu z houby krocaní ocas spolu s flavonoidními antioxidanty quercetinem a baicaleinem.

Fenolové a flavonoidní antioxidanty podporují zdraví imunitního systému tím, že snižují zánět a stimulují uvolňování ochranných látek.

Dále bylo prokázáno, že kvercetin podporuje uvolňování imunoprotektivních proteinů, jako je interferon-y, a zároveň inhibuje uvolňování prozánětlivých enzymů cyklooxygenázy (COX) a lipoxygenázy (LOX).

2. Obsahuje polysacharopeptidy podporující imunitu

Polysacharidy jsou proteiny vázané polysacharidy (sacharidy), které se nacházejí například v extraktu z houby Coriolus Versicolor. Krestin (PSK) a polysacharidový peptid (PSP) jsou dva typy polysacharidů, které se nacházejí v houbě Coriolus Versicolor.

Jak PSK, tak PSP mají silné imunitní vlastnosti. Podporují imunitní odpověď jak aktivací, tak inhibicí specifických typů imunitních buněk a potlačením zánětu.

Například studie ve zkumavkách prokázaly, že PSP zvyšuje monocyty, což jsou typy bílých krvinek, které bojují s infekcí a posilují imunitu.

PSK stimuluje dendritické buňky, které podporují imunitu vůči toxinům a regulují imunitní odpověď. Kromě toho PSK aktivuje specializované bílé krvinky zvané makrofágy, které chrání vaše tělo před škodlivými látkami, jako jsou některé bakterie.

Vzhledem ke své schopnosti přirozeně posilovat imunitní systém se PSP a PSK běžně používají jako protirakovinné látky ve spojení s chirurgickým zákrokem, chemoterapií a/nebo ozařováním v zemích jako Japonsko a Čína (zdroj zde).

3. Může zlepšit imunitní funkce u lidí s určitými druhy rakoviny

Výzkum ukázal, že houba Outkovka pestrá může mít protinádorové vlastnosti, o kterých se předpokládá, že souvisí s jejich účinky na posílení imunity.

Jedna studie provedená ve zkumavce zjistila, že PSK, polysacharopeptid nalezený v houbách Coriolus Versicolor, inhibuje růst a šíření lidských buněk rakoviny tlustého střeva.

A co víc, určitý typ polysacharidu, který se nachází v těchto houbách, nazývaný Coriolus versicolor glukan (CVG), může potlačovat určité nádory.

Studie na myších s nádory zjistila, že léčba 100 a 200 mg na kg tělesné hmotnosti CVG extrahovaného z hub Coriolus Versicolor denně významně snížila velikost nádoru. Výzkumníci připisovali tento vývoj zvýšené imunitní reakci.

Další studie prokázala, že denní podávání 100 mg na kg tělesné hmotnosti extraktu z houby Coriolus Versicolor významně zpomalilo šíření rakovinných buněk a zlepšilo dobu přežití u psů s vysoce agresivní rakovinou (hemangiosarkom).

Sponzorováno

Nejpůsobivějším důkazem o protirakovinných přínosech krocaního ocasu je však její použití v kombinaci s tradičnějšími způsoby léčby, jako je chemoterapie a ozařování (studie na toto téma zde).

4. Coriolus Versicolor může zvýšit účinnost některých způsobů léčby rakoviny

Vzhledem k mnoha prospěšným sloučeninám, které obsahuje, se krocaní ocas běžně používá v tandemu s tradiční léčbou, jako je chemoterapie, jako přirozený způsob boje proti určitým druhům rakoviny.

Přehled 13 studií zjistil, že pacienti, kterým bylo podáváno 1–3,6 gramů krocaního ocasu denně spolu s konvenční léčbou, měli významnou výhodu v přežití.

Studie ukázala, že lidé s rakovinou prsu, rakovinou žaludku nebo kolorektálním karcinomem léčeni krocaním ocasem a chemoterapií zaznamenali 9% snížení 5leté úmrtnosti ve srovnání se samotnou chemoterapií.

Další přehled 8 studií na více než 8 000 lidech s rakovinou žaludku ukázal, že ti, kterým byla podávána chemoterapie spolu s PSK, žili po operaci déle než jedinci, kterým byla podávána chemoterapie bez PSK.

A konečně studie na 11 ženách s rakovinou prsu zjistila, že u těch, kterým bylo podáváno 6–9 gramů prášku z krocaního ocasu denně po radiační terapii, došlo v imunitním systému ke zvýšení počtu buněk bojujících proti rakovině, jako jsou přirozené zabijácké buňky a lymfocyty.

5. Může zlepšit zdraví střev

Udržování zdravé rovnováhy prospěšných bakterií ve vašem střevě je zásadní pro udržení silného imunitního systému. Vaše střevní bakterie interagují s imunitními buňkami a přímo ovlivňují vaši imunitní odpověď. To je dokázáno.

Outkovka pestrá obsahuje prebiotika, která pomáhají vyživovat tyto užitečné bakterie.

Třeba jedna 8týdenní studie na 24 zdravých lidech zjistila, že denní konzumace 3 600 mg PSP extrahovaného z houby Coriolus Versicolor vedla k prospěšným změnám ve střevních bakteriích a potlačila růst možná problematických bakterií E. coli a Shigella.

Další studie ve zkumavce zjistila, že extrakt z houby Coriolus Versicolor modifikoval složení střevních bakterií zvýšením populace prospěšných bakterií, jako jsou Bifidobacterium a Lactobacillus, a zároveň redukoval potenciálně škodlivé bakterie, jako jsou Clostridium a Staphylococcus.

Zdravé hladiny bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium jsou spojeny se zlepšením příznaků střevních problémů, jako je průjem, posílení imunitního systému, snížení hladiny cholesterolu, nižší riziko některých druhů rakoviny a zlepšení trávení.

A podívejme se i na další výhody houby Coriolus Versicolor

Kromě výše uvedených výhod může tato houba podporovat zdraví také jinými způsoby:

Může bojovat proti HPV

Studie na 61 lidech s HPV zjistila, že 88 % účastníků léčených touto houbou zaznamenalo pozitivní výsledky, jako je vymizení HPV, ve srovnání s pouhými 5 % v kontrolní skupině.

Může snížit zánět v těle

Krůtí ocas je nabitý antioxidanty, jako jsou flavonoidy a fenoly, které mohou snížit zánět. Zánět je spojován s chronickými nemocemi, jako je cukrovka a některé druhy rakoviny.

Má antibakteriální vlastnosti

Ve studii extrakt z houby Coriolus Versicolor inhiboval růst Staphylococcus aureus a Salmonella enterica, bakterií, které mohou způsobit onemocnění a infekci.

Může zlepšit sportovní výkon

Studie na myších ukázala, že extrakt z houby Coriolus Versicolor zlepšil výkon při cvičení a snížil únavu. Navíc myši léčené touto houbou zaznamenaly nižší hladinu krevního cukru v klidu a po cvičení.

Může zlepšit rezistenci na inzulín

Studie na potkanech s diabetem 2. typu prokázala, že extrakt z houby Coriolus Versicolor významně snížil hladinu cukru v krvi a zlepšil inzulínovou rezistenci.

Bezpečnost – je tato houba bezpečná?

Houba Coriolus Versicolor je považována za bezpečnou, s několika málo vedlejšími účinky hlášenými ve výzkumných studiích. Někteří lidé mohou pociťovat zažívací problémy, jako je plynatost, nadýmání a tmavá stolice, když užívají tuto houbu.

Při použití jako léčba rakoviny spolu s chemoterapií byly hlášeny vedlejší účinky včetně nevolnosti, zvracení a ztráty chuti k jídlu. Není však jasné, zda tyto vedlejší účinky souvisely s houbou krůtí ocas nebo s konvenční léčbou rakoviny, která se používá.

Dalším potenciálním vedlejším účinkem konzumace houby krůtí ocas je ztmavnutí nehtů (psalo se o tom v této studii).

I když má houba Coriolus Versicolor obecně dobrý bezpečnostní profil, je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než začnete tuto houbu užívat.

PAMATUJTE: Extrakt z krocaního ocasu sám o sobě rakovinu neléčí. Spíše to může být užitečný doplněk k léčebnému plánu pod dohledem lékaře a s jeho souhlasem.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste produkty z této houby? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si o houbách přečtěte:

Zdroje článku a odkazy na další studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva