Sponzorováno

Houba maitake a její účinky na naše zdraví – na co je dobrá? 4.89/5 (18)

Maitake houby nabízí širokou škálu přínosů pro zdraví.

Maitake houby nabízí širokou škálu přínosů pro zdraví.

Maitake (Grifola frondrosa) je druh léčivých hub pocházejících ze severovýchodního Japonska. Tato zdravá houba je často konzumována přímo v jídle, nebo ji také můžete sehnat ve formě extraktu. „Maitake“ znamená v japonštině „tančící houba“. V Japonsku se traduje, že houba získala tuto přezdívku, když lidé doslova tančili štěstím, když ji našli ve volné přírodě. Proč? Protože tito lidé ví, že má přímo neuvěřitelné léčebné vlastnosti.

Klíčovou složkou v houbách maitake je beta-glukan, což je typ polysacharidu (dlouhá molekula sacharidů), která má pozitivní vliv na imunitní systém.

Tato houba je typ adaptogenu. Adaptogeny pomáhají tělu v boji proti jakýmkoliv duševním či fyzickým potížím. Rovněž pracují na regulaci systémů těla, které se stávají nevyváženými. Obecně se tedy tato houba považuje za léčivou houbu. Zejména pak v Asii.

Účinky hub Maitake na naše zdraví

Maitake houby nabízí širokou škálu přínosů pro zdraví. Jak jsme již zmínili, často se o nich říká, že posilují imunitní funkci a také to, že umí bojovat s některými infekcemi v těle. Maitake jsou také propagovány jako přírodní lék na cukrovku, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Tento druh hub je dokonce zkoumán i jako potenciální bojovník proti rakovině.

Přestože různé doplňky s maitake jsou často uváděny na trh s cílem posílit funkce imunitního systému, v současné době neexistuje dostatek klinických testů, které by jednoznačně prokázaly účinky maitake na zdraví lidí. Většina studií byla laboratorními studiemi (ne studiemi na lidech). Zde jsou některé poznatky z dostupného výzkumu:

Rakovina

V laboratorních testech vědci zjistili, že výtažky (extrakty) z maitake mohou zpomalit růst některých nádorů. Stimulací aktivity imunitních buněk (jako jsou T-buňky) se předpokládá, že maitake pomáhá inhibovat růst nádorových buněk. Bylo zjištěno, že složka beta-glukanu známá jako D-frakce (angl. D-fraction) má protinádorovou aktivitu.

Vědci však dosud v kontrolovaných klinických studiích neprokázaly, že maitake nabízí výhody pro boj s rakovinou. To je potřeba také zmínit.

Ve srovnání s jinými houbami však mají maitake lepší výsledky v prevenci a léčbě rakoviny (na úrovni laboratorních testů). Maitake mají také pozitivní vliv na celkovou imunitu.

Diabetes

Některé studie na zvířatech naznačují, že houby maitake mohou snížit hladinu glukózy v krvi. V jedné studii, která vyšla v roce 2015, bylo například zjištěno, že maitake snižuje hladiny glukózy u potkanů. Další předběžná studie na zvířatech prokázala, že maitakový houbový extrakt zlepšuje inzulinovou rezistenci. Zdravotní stav, o kterém je známo, že zvyšuje riziko vzniku cukrovky typu 2 (stejně jako onemocnění srdce), způsobuje inzulinovou rezistenci, když tělo neodpovídá správně na inzulín (hormon, který hraje klíčovou roli při užívání energie z krevního cukru).

Vysoký krevní tlak

Přípravky s maitake mohou – podle výzkumu na zvířatech – snížit krevní tlak. Například (tato) studie z roku 2010 na potkanech zjistila, že maitake pomáhá chránit před vysokým krevním tlakem (kromě zvýšení citlivosti na inzulín a potlačení některých aspektů zánětu).

Sponzorováno

Cholesterol

Výzkumníci ve studii z roku 2013 zjistili, že maitake práškový extrakt snižuje hladinu cholesterolu u myší. Bylo rovněž prokázáno, že zvyšuje mastné kyseliny, které poskytují energii. Z tohoto důvodu vědci předpokládali, že konzumace hub maitake může pomoci udržet tepny ve zdravějším stavu.

Co obsahují houby maiake?

Maitake houby jsou bohaté na:

  • antioxidanty
  • beta-glukany
  • vitamíny B a C
  • měď
  • draslík
  • vlákninu
  • minerály
  • aminokyseliny

Jak přidat houby maitake do vašeho režimu

Pokud používáte maitake pro zlepšení vašeho zdraví, můžete je přidat do všech druhů jídel, do kterých byste normálně přidávali houby. Lze jej přidávat do salátů, těstovin, na pizzu, do omelet nebo polévek. Můžete také smažit houby na másle nebo je grilovat. Maitake má silnou, zemitou chuť, nejprve je ochutnejte, než je někam přidáte.

Pokud kupujete čerstvé maitake, kupujte je celé, abyste prodloužili jeho trvanlivost. Uchovávejte je v papírovém sáčku v chladničce. Možná je budete moci najít v některých obchodech s potravinami v sušeném stavu. Můžete je také dát zamrazit.

Přípravek Maitake může být také užíván jako kapalný koncentrát nebo v suché formě v kapslích (ideální jsou 100% extrakty bez nějakých dalších přídavných látek). Správné dávkování závisí na věku, hmotnosti a vašem zdraví. Před použitím takových přípravků si samozřejmě pozorně přečtěte pokyny. Pokud začnete pociťovat jakékoliv neobvyklé příznaky nebo nepohodlí, přestaňte užívat a poraďte se se svým lékařem.

Může trvat několik týdnů nebo měsíců, než budete cítit zřetelný rozdíl. Užívání vitamínu C zesiluje výhody těchto přípravků.

Maitake a bezpečnost

Vzhledem k nedostatku výzkumu se jen málo ví o potenciálních vedlejších účincích nebo obecně o bezpečnosti pravidelného nebo dlouhodobého užívání extraktu z houby maitake. Existují však některé důkazy, že doplňky z této houby mohou interagovat s určitými léčivy (jako jsou například léky snižující hladinu cukru v krvi a léky na ředění krve, jako je warfarin). Vyhněte se užívání doplňků s maitake pokud tyto léky užíváte (nebo během dvou týdnů po operaci).

Je důležité mít na paměti, že doplňky nebyly testovány na bezpečnost a doplňky stravy jsou z velké části neregulované. Také bezpečnost těchto doplňků pro těhotné ženy, kojící ženy a děti nebyla stanovena. Takže na to určitě pozor.

Kde maitake houbu hledat?

U nás moc ne. Houba roste divoce v částech Japonska, Číny a Severní Ameriky. Rostou na spodní části kmenů dubových a javorových stromů. Může být kultivována a dokonce i pěstována doma, ačkoli typicky nemusí růst stejně dobře jako v přírodě. Obvykle najdete tyto houby v průběhu podzimních měsíců.

Několik slov na závěr

Maitake houby jsou chutné, všestranné houby, které můžete jíst jako pražené, nakládané, můžete je přidat do polévek a jiných pokrmů. Pokud uvažujete o použití doplňků s maitake (výtažky a podobně), ujistěte se, že jde o kvalitní zdroj a poraďte se svým lékařem. Vzhledem k nedostatku klinických testů na přínosy maitake, nejsou doplňky z těchto hub v současné době doporučovány pro léčbu nebo prevenci jakéhokoli zdravotního stavu. Spíše jako doplněk.

Sponzorováno

Ačkoli maitake houby jsou s oblibou používány zejména v Japonsku a Číně (už po tisíce let), získaly si popularitu i ve Spojených státech (cca za posledních dvacet let). Lidé chválí tuto houbu i kvůli jejímu přínosu na vitalitu a dlouhověkost.

A co si dle o houbách přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva