Jsou vlastně houby zdravé? Jaké mají účinky? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

 • Houby jsou nízkokalorické jídlo.
 • Nabité mnoha zdraví prospěšnými vitamíny, minerály a antioxidanty jsou houbz již dlouho uznávány jako důležitá součást každého jídelníčku.
 • Například houby pěstované při vystavení ultrafialovému světlu jsou dobrým zdrojem vitamínu D, důležité složky pro zdraví kostí a imunitního systému.
 • Houby jsou bohatým, nízkokalorickým zdrojem vlákniny, bílkovin a antioxidantů. Mohou také zmírnit riziko rozvoje závažných zdravotních stavů, jako je Alzheimerova choroba, srdeční choroby, rakovina a cukrovka.

Můžeme houby považovány za zdravé?

Můžeme houby považovány za zdravé?

Houby k nám přicházejí v mnoha různých tvarech, velikostech a barvách. Ty, které nejsou toxické, jsou docela zdravé a také chutné.

Po mnoho let se používají pro svou jedinečnou schopnost přidat chuť do kuchyní mnoha různých kultur. Houby mají chuť naprosto unikátní. Houby kuchařům umožňují přidat jídlu extra chuť bez sodíku nebo tuku.

Jedovaté houby lze ve volné přírodě těžko identifikovat, proto byste měli vždy nakupovat ve spolehlivém obchodě s potravinami nebo na trhu (vyjma těch, které notoricky znáte, třeba suchohřib). Nejběžnější typy hub, které u nás můžete koupit buď na trhu nebo v obchodech s potravinami jsou:

 • Hřib hnědý – suchohřib
 • Hřib žlutomasý; suchohřib babka; suchohřib žlutomasý; babka
 • Pravé hřiby, též praváky neboli bělohřiby
 • Křemenáč osikový
 • Bedla vysoká
 • Hlíva ústřičná
 • Žampión – Pečárka polní

Z těch orientálních:

 • shiitake
 • portobello
 • enoki – Penízovka sametonohá
 • maitake

Každá z nich má jedinečný vzhled a chuť.

Při výběru hub se ujistěte, že jsou pevné, nejsou vlhké na dotek a jsou bez plísní. V papírovém sáčku v lednici je lze skladovat asi pět dní. Odstraňte nečistoty a lehce je opláchněte, až je budete připraveni použít.

Nutriční výhody konzumace hub

S houbami v kuchyni rozhodně neuděláte chybu. Jsou bez tuku, s nízkým obsahem sodíku, nízkokalorické a bez cholesterolu. Jsou také plné vlákniny, vitamínů a minerálů. Výživové výhody se liší v závislosti na druhu houby. Celkově jsou ale dobrým zdrojem následujících živin.

Antioxidanty

Antioxidanty pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály, které mohou způsobit onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Také vás chrání před poškozením způsobeným stárnutím a posilují váš imunitní systém. Houby jsou bohaté na antioxidant zvaný selen. Ve skutečnosti jsou hodně dobrým zdrojem tohoto minerálu (ano, bohatou zásobárnu selenu představují především ořechy, mořské plody, vejce nebo právě třeba houby a slunečnicová semínka).

Houby obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty.

Beta glukan

Beta glukan je forma rozpustné vlákniny, která je silně spojena se zlepšováním cholesterolu a posilováním zdraví srdce. Může také pomoci vašemu tělu regulovat hladinu cukru v krvi a snížit riziko cukrovky 2. typu. Hlíva ústřičná a houby shiitake jsou považovány za nejúčinnější z pohledu beta glukanů.

Vitamíny skupiny B

Houby jsou bohaté na vitamíny B: riboflavin, niacin a kyselinu pantotenovou. Kombinace pomáhá chránit zdraví srdce. Riboflavin je dobrý pro červené krvinky. Niacin je dobrý pro trávicí systém a pro udržení zdravé pokožky. Kyselina pantotenová je dobrá pro nervový systém a pomáhá tělu vytvářet hormony, které potřebuje.

Měď

Měď pomáhá vašemu tělu vytvářet červené krvinky, které se používají k dodávání kyslíku do celého těla. Minerál je také důležitý pro další procesy v těle, jako je udržování zdravých kostí a nervů. I po uvaření může porce 1 šálku hub poskytnout asi jednu třetinu denního doporučeného množství mědi.

Draslík

Draslík je nesmírně důležitý, pokud jde o funkci srdce, svalů a nervů. Ve 2/3 šálku vařené houby Portobello je asi tolik draslíku jako ve středně velkém banánu.

Zinek

Houby Crimini jsou zvláště vynikajícím zdrojem zinku, základního stopového prvku. Zinek je životně důležitá živina pro imunitní systém a je také potřebný pro zajištění optimálního růstu u kojenců a dětí.

Další výhody, pokud do svého jídelníčku přidáte houby

Houby vám mohou pomoci udržet si mládí

Podle studie Penn State z roku 2017 obsahují houby super vysokou koncentraci dvou antioxidantů, ergothioneinu a glutathionu. Když jsou tyto antioxidanty přítomny společně, pracují mimořádně dobře a tvrdě, aby chránily tělo před fyziologickým stresem, který způsobuje viditelné známky stárnutí (v překladu: vrásky).

Sponzorováno

Houby mohou chránit váš mozek, jak stárnete

Dlouhodobá studie ze Španělska zveřejněná v roce 2021 zjistila, že některé potraviny bohaté na polyfenoly (což jsou houby, stejně jako káva, kakao a červené víno) mohou chránit před kognitivním poklesem u starších dospělých. Výzkumníci z Penn State také zjistili, že antioxidanty ergothionein a glutathion mohou pomoci předcházet Parkinsonově a Alzheimerově chorobě.

Houby vám dokážou zvednout náladu

Výzkumníci z Penn State provedli v roce 2021 další šetření a zjistili, že na vzorku téměř 25 000 lidí měli ti, kteří pravidelně jedli houby, nižší riziko deprese. Opět to může být způsobeno ergothioneinem, který může snížit riziko oxidačního stresu, což zase snižuje příznaky deprese – tak přemýšlí autoři. Doporučují jíst žampiony, které obsahují draslík, který může pomoci snížit úzkost.

Houby mohou pomoci vašemu srdci

Houby pomáhají receptům chutnat lépe místo soli, protože obsahují glutamátové ribonukleotidy. Tyto sloučeniny přispívají k pikantní chuti umami bez důsledků pro váš krevní tlak nebo riziko srdečních onemocnění. Celý šálek hub má pouze 5 mg sodíku! Houby jsou také vynikající a uspokojivou náhražkou červeného masa v jakémkoli pokrmu, protože z rovnice vylučují kalorie, tuk a cholesterol.

Jak jíst houby

Houby jsou neuvěřitelně všestranné. Můžete je připravit na tolik způsobů a spárovat je se spoustou různých surovin. Nakrájejte je syrové a vložte do salátu, ogrilujte, orestujte nebo opékejte. Přidejte je do polévek, sendvičů, vajíček, těstovin a italských jídel. Houby dobře poslouží jako příloha, nebo jako hlavní chod pro vegetariány. Houby Portobello se často podávají jako „hamburgery“ nebo „steaky“ kvůli jejich masité struktuře.

Výborná houbová omáčka

Výborná houbová omáčka

Houby můžeme dusit v hrnci s vodou asi 5 minut do změknutí nebo je orestovat na rozpálené pánvi. Při restování restujte houby na pánvi s olivovým olejem na střední výkon plotýnky asi osm minut za častého míchání, dokud na okrajích nezhnědnou.

Zde je několik oblíbených způsobů, jak přidat do svého jídelníčku více hub:

 • Přidejte houby jako přísadu do domácí pizzy
 • Na saláty posypeme nakrájenými crimini houbami
 • Vařte houby s česnekem a máslem jako chutnou přílohu
 • Použijte houby jako přísadu do omáčky na těstoviny
 • Vmíchejte houby do vařeného hovězího, kuřecího nebo krůtího masa
 • Udělejte krémovou houbovou polévku
 • Přidejte houby do restování spolu s další zeleninou
 • Ráno jezte houby s vejci, výborná smaženice je skvělá na snídani

Ať už ve špenátovém salátu, restované na smažení nebo složené do omelety, houby jsou pochoutkou s ořechovou příchutí a nabitou živinami.

Další skvělá věc na houbách – existuje tolik zajímavých textur a chutí, které můžete vyzkoušet, od hustých, masitých portobellos, přes zemité praváky až po jemné lišky.

Sponzorováno

A jak jíte houby vy? Houby jsou opravdu zdravé. Jen pozor, ať jíte jen ty houby, které dobře znáte. A samozřejmě v lese nesbírejte houby, které neznáte.

A dále si o houbách přečtěte

Zdroje článku a studie o houbách

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva