Sponzorováno

Léčivá houba Čaga sibiřská (Chaga) – houba nesmrtelnosti 4.88/5 (48)

Léčivá houba Čaga sibiřská (Chaga)Jde o léčivé houby, které mají silné antioxidační vlastnosti a dokážou nás rychle postavit na nohy i po těžké noci, zklidní a normalizují trávení. Tyto houby mají svůj původ a bohatou historii na Sibiři, kde jsou dlouhé staletí považovány za houby nesmrtelnosti. Jsou základem tradičního lidového léčitelství v těchto oblastech.

Čaga houby rostou na břízách a využívají úžasné nutriční vlastnosti tohoto stromu. Obsahují množství vitamínu B, flavonoidy, minerály a enzymy. Jsou jedním z na světě nejbohatších zdrojů kyseliny pantothenové, která je důležitá pro činnost nadledvinek, a také trávicího systému. Zajímavostí této houby je fakt, že se nedá pěstovat – je čistě přírodním produktem, který se vyskytuje jen velmi zřídka, proto je velmi vzácná. Má vysoký obsah přírodního melaninu, který má molekulární strukturu jako melanin lidských buněk, a tak přirozeně proniká až do úrovně buněk.

Čaga pomáhá při mnoha nemocech

Čaga je houba rostoucí na kmenech bříz známá pro své jedinečné léčivé účinky. Roste zejména na Sibiři, kde významnou měrou přispívá ke zdraví obyvatelstva. Účinky čagy jsou úžasné.

Čaga (Chaga) pomáhá při různých nemocech, například:

Je velmi účinná při posílení imunity. Její hlavní složky jsou betaglukany (20%), betulin a betulinická kyselina. Obsahuje různé složky, některé rozpustné ve vodě, jiné rozpustné v alkoholu, takže se z ní dají vyrábět i alkoholové výtažky (tinktury) i čaje.

Čaj z houby Čaga

Čaga jako lék podle ruského léčitele Grigorije Rasputina:

Potřebujeme:
3 šálky mleté houby čaga
50 pupenů borovice
50g myšího ocásku (Řebříček obecný)
50g plodů šípků
5 g pelyňku
200 g šťávy z aloe

Příprava:
Vše zalijeme 3,5 litry studené převařené vody, necháme vyluhovat 2 hodiny a pak pod přikrývkou pomalu povaříme. Ještě horký hrnec zabalíme do deky a necháme odstát přes noc. Na druhý den obsah přecedíme, přidáme 200g šťávy z aloe, 250g koňaku a 400g medu. Dobře promícháme a necháme stát 4 dny. Po uplynutí 4 dnů rozlijeme obsah do menších lahviček a uložíme v chladničce.

Bereme před jídlem třikrát denně následovně:
– děti do 5 let 1 čajová lžička
– děti od 5 do 15 let 2 čajové lžičky
– dospělí od 15 let 1 polévková lžíce

Pro dobrý účinek je třeba užít alespoň 2 litry této medicíny.

Proč užívat houbu Čaga

Čaga je přibližně 5-8 krát výživově hodnotnější než jiné léčivé houby. Během svého růstu absorbuje živiny celého stromu včetně jeho životní energie. Účinky čagy na lidský organismus jsou rozmanité

– Podporuje imunitní systém
– Podporuje odstraňování toxinů z těla
– Stimuluje centrální nervový systém
– Zpomaluje růst rakovinných buněk
Udržuje zdravou barvu pleti a mladistvý vzhled

Sponzorováno

V poslední době se čaga stala velmi populární mezi ženami v Japonsku pro podporu zdravé pokožky. Po tisíce let byla čaga uctívána v Číně, Japonsku, Rusku a Malé Asii jako „královna rostlin“, „dar od Boha“ nebo „houba nesmrtelnosti“.

Mezinárodní vědecká komunita proto začala s rozsáhlým výzkumem čagy. Za posledních 50 let moderní vědecké studie prokázaly pozitivní účinky čagy na imunitu a zdravotní problémy související s věkem.

Sibiřská čaga (Chaga) obsahuje:

 • Ergo steroly
 • Melanin
 • Beta glukany
 • Saponiny, steroly, triterpeny, kyselinu betulinovú, SOD
 • Aminokyselinové komplexy, stopové prvky

TIP: Podívejte se na další extra zdravé houby

Super ORAC výsledky

Co je to ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity)? Jde o novou metodu, kterou se dá změřit hodnotu antioxidantů v potravě. Nazývá se Absorpční Kapacita kyslíkových radikálů (ve zkratce ORAC). Je to měrná jednotka pro antioxidanty, vyvinutá Národním Institutem pro stárnutí v Národním Institutu Zdraví (NIH).

Odhaduje se, že 80-90% populace světa nezkonzumuje ani polovinu doporučené dávky antioxidantů na to, aby mohli bojovat s volnými radikály, se kterými přijde tělo do kontaktu. Strava s vysokou hodnotou ORAC má pro zdravotně uvědomělé lidi hodnotu zlata.

TIP: Jaké je tajemství dlouhého života čínských mudrců?

Jaká je doporučená denní dávka?

Podle výzkumu potřebujeme přibližně 3000-5000 ORAC jednotek denně. Šokující je, že většina lidí zkonzumuje jen 1200 ORAC jednotek denně. Možná i sníme dostatek ovoce a zeleniny, ale nemají vysokou antioxidační hodnotu. Následující tabulka nám ukáže hodnoty ORAC konkrétněji.

Hodnoty ORAC

Hodnoty ORAC

 

Čaga má nejvyšší hodnota ORAC ze všech přírodních potravin, vyšší než acai.

A k čemu se Čaga nejčastěji používá?

Především v zemích, kde má čaga svou tradici se používá jako výborný doplněk, někde i jako lék při zánětech žaludku, žaludečních vředů, nemocného dvanácterníku, slinivky, jater, sleziny, a také jako podpůrný prostředek při nádorových onemocněních – především žaludku, střev, jater, sleziny, ale i prsu a děložního čípku. Údajně nejlepších výsledků se dosahuje, když se používá v počátcích choroby. Čaga je v těchto zemích předepisována i při léčbě ekzémů, lupénky a dalších kožních nemocech. Posiluje nervový systém. Je ale hojně používaná především jako doplněk určený k prevenci před civilizačními chorobami a posílení imunity.

TIP: Další zdravotní informace o houbě čaga sibiřská

VIDEO: Chaga – medicínská houba

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

10 Komentářů u článku “Léčivá houba Čaga sibiřská (Chaga) – houba nesmrtelnosti”

 1. Pavel Mrhálek napsal:

  Čaga roste i u nás v chladnějších oblastech.Při hledání v karlovarském kraji jsem si všiml,že čaga roste zejména na linii tektonických zlomů a geoanomálií.
  Proto je možné ji nalézt v zemětřesném aktivním roji v Oherském riftu.To znamená pátrat v čáře Nový Kostel – Kynžvart na Chebsku.Statisticky se nachází na nejméně pětisté bříze.Přestože je to druh choroše,roste pouze na živých břízách,nějakým způsobem poraněných.Vyskytuje se zejména ve vyšší výšce břízy (2-4m).Pokus o očkování houby byl vždy neúspěšný.Potřebuje zřejmě velice specifický soubor podmínek pro uchycení.

 2. sankova napsal:

  mam zajem o houbu ČAGA jak ji obědnat mužete mi dat vědět děkuji mobil, 722097230

  • Petr Andrlik napsal:

   Prosím o vyjádření lze použít tuto houbu při léčbě rakoviny prostaty při současné biologické léčbě(hormonální injekce a prášky)Děkuji za odpoved

   • Houba chaga (Inonotus obliquus) se v poslední době stala předmětem zájmu v oblasti alternativní medicíny a doplňkových terapií, včetně použití při léčbě rakoviny. Existuje několik studií a předběžných důkazů naznačujících potenciální protinádorové účinky houby chaga, včetně možného vlivu na rakovinu prostaty.

    Nicméně, je důležité si uvědomit, že zatímco některé studie naznačují potenciální výhody houby chaga při léčbě rakoviny, většina těchto studií byla provedena in vitro (v laboratorních podmínkách) nebo na zvířecích modelech, a ne v klinických studiích na lidech. To znamená, že nedostatečné množství důkazů existuje, aby se houba chaga mohla doporučit jako primární léčebná metoda pro rakovinu prostaty.

    Odkaz na studii: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10692653/

    Pokud máte rakovinu prostaty a podstupujete současnou biologickou léčbu, jako jsou hormonální injekce a prášky, je důležité konzultovat možnost použití houby chaga s vaším onkologem nebo odborníkem na alternativní medicínu. Používání doplňkových terapií by mělo být vždy pečlivě zváženo a prováděno pod dohledem lékaře, zejména pokud probíhá současná konvenční léčba.

    Je také důležité si uvědomit, že doplňkové terapie jako houba chaga by neměly být používány jako náhrada za konvenční léčbu rakoviny. Místo toho by měly být vnímány jako doplněk ke konvenční léčbě za účelem zlepšení celkového zdraví a kvality života pacienta.

 3. Karoli napsal:

  Nemyslím si, že u nás rostoucí čaga má v sobě tolik právě tělu prospěšných látek jako houba, která roste v podmínkách na Sibiři. Já teda osobně užívám extrakt z divoké sibiřské čagy, trpím crohnovou chorobou a hodně mi pomáhá. Děda ji bral na vředy-

  • Jaroslav Černý napsal:

   Dobrý den. Zaujala mě Vaše recenze na čagu. Také mám crohnovu chorobu a tak si rád čagu také vyzkouším. Mohl by jste mi prosim napsat od jaké firmy kupujete.

   Děkuji za odpověď

   S pozdravem Jaroslav Černý

 4. Matej napsal:

  Vďaka Čage Sibírskej som sa vyliečil z covid-19 doslova za pár dní a mal len veľmi mierne príznaky.

 5. Ladik napsal:

  Mi ta čaga sibířská nepomohla využivál jsem celé balení..,,

 6. Lumír napsal:

  Chaga je něco jako perpetum mobille křížené s lanýžem. Vzácná , ale šupička.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva