Čaj Yerba Maté – to je zdravá energie, alternativa kávy 4.74/5 (42)

Sponzorováno

Yerba Maté je super alternativa kávy.

Yerba Maté je super alternativa kávy.

Občas se stane, že se vám práce nakupí a vy potřebujete při únavě vzpruhu. Dáte si kávu. Možná pomůže, možná ne. Ale já mám lepší nápad – zkuste Yerbu maté.

Poslední měsíce jsem čas od času pročítala blog Tima Ferrisse a často narazila na jeden nápoj – Yerba maté. Tim Ferriss pije Yerbu maté, když zrovna nepije červené víno a Tim Ferriss pije Yerbu maté, když relaxuje a Tim Ferriss pije Yerbu maté, když v noci píše a potřebuje mít kreativní energii a Tim Ferriss zkrátka pije Yerbu maté. Až mě to zlákalo poznat jak to chutná a jaké to je.

Přiznám se, miluji červené víno a kdyby nebyla rizika alkoholismu, mohla bych ho pít snad každý večer. V menších dávkách je červené víno skvělé pro srdce atd. Ve větších dávkách každý den se z vás může stát ochlasta. Tak jsem dlouho hledala alternativu, co pít, když už by bylo červeného vína dost. A jaksi se nedařilo najít nějakou vyrovnaně zajímavou alternativu. Až jsem si přečetla, že Tim Ferriss má rád Yerbu maté stejně tak jako červené víno. Vyrazila jsem na nákupy a Yerbu sehnala.

Červené víno to netrumflo, bohužel, ale přesto mě to velmi oslovilo. Zkusila jsem to slazené, neslazené, poevropsky jako šálek čaje a i „skororiginální“ způsob jak to pijí v Argentině (jen skoro, protože jsem si ještě nekoupila pravou kalabasu a bombillu – o tom dále v článku). Nakonec mě to nejvíce oslovilo pravé neslazené. Má to skvělou nahořklou chuť. A má to i navíc spoustu zajímavých výhod a účinků.

Co je Yerba maté?

Posvátná bylina Cesmína paraguayská (není to “máta” jak by si možná někdo mohl pomyslet z názvu). Kdysi to byl nápoj jihoamerických kovbojů, který popíjeli každý večer při ohni, aby měli na druhý den dostatek energie na těžkou práci. Dnes to prý v Argentině popíjí 95 procent obyvatelstva stejně, tak jak se u nás pije káva.

Sponzorováno

Účinky Yerby maté

  • obsahuje to kofein jako káva, theobromin jako hořká čokoláda a theofylin jako čaj
  • má to spoustu aminokyselin, vitamínů a minerálů
  • všechny tyto látky dohromady dají větší energický účinek než káva (která mimochodem obsahuje adenosin, který způsobuje ospalost – na mě určitě)
  • zlepšuje paměť a rychlejší myšlení, způsobuje vyšší aktivitu a lepší výkon
  • léčí nespavost, zlepšuje spánek (samozřejmě pokud to ale nepijete těsně před spaním)
  • uklidňuje nervový systém, zklidní rozrušený organismus
  • snižuje krevní tlak, upravuje hladinu cukru a cholesterol, pomáhá při detoxikaci těla
  • posiluje imunitu, urychluje dobu léčby, zpomaluje stárnutí
  • je to zdravější alternativa než káva (i když osobně ze zdravotního hlediska proti kávě nic nemám, když se to s ní nepřehání)

Jak se čaj Yerba maté pije?

Tradiční způsob

K tomu potřebujete kalabasu (nádoba z tykve) a bombillu (kovové brčko, které má na konci sítko – aby se nepropustili drcené lístky Yerby). Kalabasu naplníte do 2/3 Yerbou, pak ji nakloníte na stranu, aby se lístky sesypali a nalejete tam trochu studené vody (aby lístky byli ponořené). Chvíli to necháte a po té zalijete do zbytku kalabasy horkou vodou (80 – 90 stupňů). Pijete skrze kovovou bombilu. Po vypití můžete Yerbu znovu zalít horkou vodou a to i několikrát. První nálev je strašně silný. Takto se dá sedět a popíjet a popíjet.

Náš klasický čajový způsob

Zkrátka 1-2 čajové lžičky zalijte horkou vodou jako čaj. Nechte louhovat 5-10 minut.

Tereré (Sluneční čaj) – studený energický nápoj

Do velkého džbánu nasypte půl šálky Yerby maté a zalijte studenou vodou. Hodinu nechte postát (nejlépe na slunci). Potom přeceďte, podávejte s ledem, můžete ochutit ovocem, kořením apod..

Yerba maté je super, hned jsem si jí oblíbila. A pozor není vůbec drahá, já koupila 50g Yerby za něco více než euro, ale už jsem viděla, že značková Yerba se dá koupit kolem stokoruny půl kila. Stylovou kalabasu pořídíte za 150-200,- kč a pravou bombilu též asi za tolik. A můžete si užívat a opájet se energií a nahořklou chutí Yerby maté.

Jsou i jiné alternativy, různě dochucované a různé recepty, já to zatím nevyzkoušela. Dobrou chuť a hodně energie do práce i do života.

Tak co? Zkusíte to taky? Budeme rádi za komentáře.

Co si o tomto čaji ještě přečíst?

VIDEO: Jak připravit čistý čaj Yerba Mate (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva