Sponzorováno

Jak předcházet rakovině – 10+1 tipů jak se dá rakovině předcházet 4.8/5 (10)

Prevence rakoviny je možná. Rakovině lze předcházet zdravým životním stylem.

Prevence rakoviny je možná. Rakovině lze předcházet zdravým životním stylem.

Chcete se do budoucna vyhnout rakovině? Určitě ano! A pokud jde o prevenci rakoviny, nedávná studie ukazuje, že už jen několik změn ve vašem životním stylu může mít ve finále na zdraví (a na prevenci rakoviny) obrovský dopad.

Studie z roku 2007 ukazuje, že kouření, pití alkoholu a nadváha jsou hlavními příčinami úmrtí na rakovinu, kterým lze předejít. Až 45-50 % ze všech úmrtí kvůli rakovině je přičítáno rizikovým faktorům chování, jako je kouření, pití alkoholu a sedavý způsob života. To je mnohem vyšší procento, než jsme si dříve mysleli.

Jak snížit riziko rakoviny?

Téměř dvě třetiny všech úmrtí souvisejících s rakovinou jsou způsobeny příčinami, kterým lze předejít. Klíčovým slovem je samozřejmě prevence, což znamená, že existují kroky, jež můžete proti rakovině podniknout – změny, které můžete provést a které sníží vaše riziko rozvoje tohoto onemocnění.

Takže, co můžete dělat? V tomto článku se podíváme na to, které klíčové změny životního stylu pomohou snížit riziko rakoviny.

1. Přestaňte kouřit

Pokud kouříte cigarety, jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro své zdraví – nejen pro prevenci rakoviny, ale také pro snížení rizika dalších nemocí a stavů – je přestat kouřit. Cigarety (ale i pasivní kouř, který produkují) obsahují složky, které jsou pro naše tělo, jednoduše řečeno, jedovaté.

Chemikálie v cigaretovém kouři poškozují DNA všech buněk vašeho těla, což může vést k přeměně normálních buněk na rakovinné. Pokud pak ve vašem těle začnou růst rakovinné buňky, chemikálie v cigaretách také zhorší schopnost vašeho těla opravit poškození DNA a nemůže tyto rakovinné buňky zabít.

Asi 12,5 % dospělých Evropanů pravidelně kouří cigarety a toto procento je možná mnohem vyšší i jinde na světě. Například v Chile kouří téměř 45 % populace, zatímco na tichomořském ostrově Nauru toto číslo stoupá na neuvěřitelných 52 %. Kouření je bohužel stále velmi běžné, zvláště mezi muži a zvláště v rozvojových zemích. Z hlediska veřejného zdraví existuje mnoho příležitostí ke změně.

9 z 10 úmrtí na rakovinu plic v Evropě souvisí s kouřením, ale kouření také zvyšuje riziko téměř každého jiného typu rakoviny. Ptáte se, jak moc nekouření skutečně znamená pro vaše zdraví? Zde je další informace: Existuje mnoho typů nádorů, které u nekuřáků téměř nikdy nevidíte. U kuřáků je ale uvidíte velmi často.

2. Omezte (nebo ideálně přestaňte) pití alkoholu

Možná o tom nebudete dvakrát přemýšlet a během „happy hour“ do sebe kopnete pár skleniček. Údaje však jasně ukazují, že čím méně pijete, tím nižší je riziko rakoviny – a naopak, čím více pijete, tím vyšší je vaše riziko rakoviny. Ano, tak jednoduché to je.

Pravidelná konzumace alkoholu zvyšuje riziko rakoviny:

  • Prsu
  • Tlustého střeva a konečníku
  • Jícnu
  • Hrtanu
  • Jater
  • Úst
  • Hrdla

I když jste možná slyšeli, že některé druhy alkoholu jsou pro vás lepší než jiné, není to pravda, pokud jde o riziko rakoviny. Všechny druhy alkoholu jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny. Jde i o pivo, červené a bílé víno, likéry, koktejly… to všechno.

A riziko alkoholu přesahuje i rakovinu. Jedna studie zjistila, že alkohol je každoročně spojen s 2,8 miliony úmrtí při dopravních nehodách, což z něj činí hlavní příčinu úmrtí lidí ve věku 15 až 49 let.

3. Dbejte na svou zdravou váhu

Studie ze srpna 2014 zjistila, že spolu s kouřením a užíváním alkoholu je vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) jednou ze tří hlavních příčin úmrtí souvisejících s rakovinou, kterým lze předejít.

Obezita představuje mírné zvýšené riziko pro téměř každý typ rakoviny. Když se ale podíváte na různé úrovně populace, zjistíte, že stovky tisíc rakovin jsou způsobeny právě obezitou.

Údaje prostě ukazují nárůst obezity a nadváhy jako rizikového faktoru pro rakovinu. Mezi lety 2010 a 2019 stoupl počet pacientů s rakovinou o 20 %, většinou kvůli metabolickým faktorům – a hlavně obezitě.

Toto téma je různorodé, mnohostranné a více než trochu ošemetné, částečně proto, že obezita a nadváha jsou metabolické zdravotní stavy. Navíc BMI není vždy přesným měřítkem toho, jaká by měla být zdravá váha. Ale jasné je, že některé faktory, které mohou vést k obezitě a nadváze, jsou v rámci schopnosti jednotlivce se s tím vypořádat – a změnit se.

Sedavý způsob života (nedostatek pohybu) a špatná strava mohou přispět k nárůstu hmotnosti. Také zvyšují riziko srdečních onemocnění, i když je vaše BMI považováno za zdravé. Takže místo toho, abyste se dívali pouze na rostoucí čísla na váze nebo na štítku svých džín, zaměřte se na zdravý životní styl a udělejte si rozhodnutí, o kterých víte, že jsou pro vaše tělo dobré:

  • Jezte zdravou, výživnou stravu.
  • Snažte se cvičit pravidelně.
  • Dopřejte si dostatek dobrého a kvalitního spánku.
  • Ovládejte svou úroveň stresu.

Nemusíte dělat náhlé, drastické změny. Pokud ale začnete dělat malé změny, které pak vydržíte měsíce a roky, bude to obrovský rozdíl. A pro většinu z nás jsou tyto malé úpravy dobře proveditelné.

4. Dbejte na bezpečný sex

Studie z roku 2018 označila rizikové sexuální chování za klíčový rizikový faktor rakoviny (zejména rakoviny děložního čípku) u žen po celém světě. Dbejte proto na bezpečný sex, abyste se vyhnuli sexuálně přenosným infekcím, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny.

Sponzorováno

5. Ultra-zpracované potraviny

Bohužel dnes máme mnohem větší přístup ke zpracovaným potravinám a antibiotikům v našich potravinách ve srovnání s dobou před 50 lety. Vědci se domnívají, že takové potraviny přispívají k riziku rakoviny, takže se snažte držet nezpracovaných, čerstvých potravin.

6. Časté vystavení slunci

Studie z roku 2018 se nezaměřovala konkrétně na vystavení slunci, ale poznamenala, že UV záření je také příčinou rakoviny, které lze předejít. Snažte se omezit čas na slunci a vždy používejte opalovací krém.

Sluneční paprsky obsahují ultrafialové (UV) záření, což může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže. Doporučuje se používat opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany proti UV záření a vyhýbat se přímému slunečnímu záření v době největšího slunečního záření.

7. Antibiotika v dětství

Sice toto není něco, co nyní můžete vrátit zpět nebo to změnit, ale přesto je důležité vědět: V 80. a 90. letech lékaři mnohem častěji předepisovali antibiotika než dnes. A časté užívání antibiotik může zvýšit riziko rakoviny. Některá literatura ukazuje, že lidé, kteří užívali hodně antibiotik ve velmi mladém věku, mohou mít změněný střevní mikrobiom, což má později negativní vliv na zdraví.

8. Pravidelné preventivní prohlídky

Pravidelné preventivní prohlídky mohou pomoci při včasné detekci rakoviny a včasné léčbě. Můžete se pravidelně nechat prohlédnout u svého lékaře a podrobit se pravidelným testům a vyšetřením, v závislosti na vašem věku, rodinné anamnéze a dalších faktorech rizika. To je úžasná prevence rakoviny. Bohužel mnoho lidí preventivní prohlídky u lékaře podceňuje.

9. Snížení expozice karcinogenům

Karcinogeny jsou látky, které mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny. Může se jednat o látky jako jsou chemikálie, pesticidy, polycyklické aromatické uhlovodíky, azbest a další. Je důležité minimalizovat expozici těmto látkám, což může zahrnovat používání ochranných prostředků, jako jsou respirátory a rukavice, při manipulaci s těmito látkami.

10. Zkuste i genetické testování

Pokud v rodině existuje anamnéza rakoviny, může být užitečné podstoupit genetické testování, které může pomoci identifikovat osoby s vysokým rizikem vzniku rakoviny a umožnit jim pravidelněji sledovat své zdraví.

11. Cvičení a fyzická aktivita

Fyzická aktivita se také počítá jako skvělá prevence rakoviny. Kromě toho, že fyzická aktivita pomáhá udržovat zdravou váhu, může samotná fyzická aktivita snížit riziko rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva.

Provádění jakékoli fyzické aktivity prospívá zdraví. Ale pro největší užitek se snažte alespoň 150 minut týdně mírné aerobní aktivity nebo 75 minut týdně těžké aerobní aktivity.

Můžete kombinovat středně těžkou a těžkou aktivitu. Jako obecný cíl zařaďte do svého denního programu alespoň 30 minut fyzické aktivity. Více je o něco lepší.

Lze vlastně rakovině úplně předcházet?

Ani všechny změny životního stylu stále nemohou zaručit, že se u vás nikdy nevyvine rakovina nebo jiné zdravotní problémy. Někdy příroda prostě běží svou cestou, a i genetika může také hrát roli.

I když téměř polovině úmrtí souvisejících s rakovinou lze předejít, realita je taková, že více než polovině z nich tomu tak není. I u lidí, kteří vedou velmi zdravý životní styl, se bohužel rakovina stále rozvíjí – ale zároveň musíme využít každou příležitost, abychom maximalizovali prevenci.

Důležité je, že studie ukazuje tvrdý důkaz, že změny životního stylu mohou výrazně přispět k vašemu celkovému zdraví.

Provedení těchto změn, i když je to někdy obtížné, vede k výraznému zlepšení vašeho celkového rizika – asi 40 až 50 % snížení rizika rakoviny. Někdo, kdo omezuje konzumaci alkoholu, udržuje si zdravou váhu, žije aktivním životním stylem a nekouří, má celkově mnohem nižší riziko rakoviny. Tak to je.

A tyto změny mají kumulativní účinek, takže čím dříve začnete, tím lépe na tom budete. Obvykle vidíme účinky těchto návyků u lidí ve věku 60 a více let, takže z hlediska veřejného zdraví je nejdůležitější začít s pozitivními změnami dříve, například ve 20 či 30, 35 letech života. Pokud si můžete vytvořit zdravé návyky, když jste mladí, a budete v nich pokračovat, i když stárnete, čímž dále snížíte riziko. A to je super.

Vždy je ten správný čas začít dělat zdravé změny – a každá maličkost může pomoci. I malé, udržitelné pozitivní změny mohou mít velmi velký dopad na celkové zdraví.

Sponzorováno

A co proti rakovině děláte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o rakovině přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva