Sponzorováno

Čaj z borovicového jehličí – kdy ho pít a na co je dobrý? 4.84/5 (32)

Čaj z borovicového jehličí  prospívá mysli, tělu i duši mnoha způsoby.

Čaj z borovicového jehličí prospívá mysli, tělu i duši mnoha způsoby.

Mohutná borovice roste prakticky po celém světě. Věděli jste, že skvělý bylinkový čaj můžete připravit i z jehličí borovice? Tento zdravý výživný čaj (nálev), který se vaří, se může pochlubit výbornou chutí s jemnými mátovými podtóny. A navíc má čaj z borovicového jehličí prokázané výhody pro naše zdraví.

Ale co přesně může nabídnout vašemu zdraví? V tomto článku se seznámíme s podrobnostmi, fakty a čísly, historickými informacemi i zdravotními přínosy čaje z borovicového jehličí.

Co to vlastně je ten čaj z borovicového jehličí?

Čaj z borovicového jehličí se vyrábí z jehličí stromu Borovice vejmutovka (latinsky Pinus strobus), která může dosáhnout výšky až 55-70 metrů (opravdu čtěte srávně). Jejich větve mají jemné, pružné a krásně zelené jehličí, které roste do svazku – tvoří velké shluky, které připomínají obří kartáče.

Ačkoli Borovice vejmutovka původem pochází z východní části Severní Ameriky (tam patří mezi hospodářsky nejvýznamnější druh borovice), dnes roste prakticky po celé Evropě. U nás se rozšířil ze vzorků, které byly nejprve vysazeny jako okrasné stromy. Po sklizni výrobci suší jehličí pro výrobu tohoto bylinného čaje.

Je však důležité si uvědomit, že některé odrůdy borovic obsahují ve svých jehličích potenciálně škodlivé toxiny. Na to pozor. Jejich příprava a pití pak může vést k nepříznivým vedlejším účinkům, což znamená, že je vždy nejlepší koupit si bezpečný čaj z kvalitního a bezpečného jehličí.

Náš tip: Zkuste tyto výborné čaje

Výživové hodnoty čaje z borovicového jehličí?

Než prozkoumáme samotné výhody čaje z borovicového jehličí, stojí za to si uvědomit jeho bohatství co do vitamínů, minerálů a dalších antioxidantů. V kombinaci mohou tyto chemické sloučeniny, podle některých výzkumů, bojovat proti volným radikálům v těle. Přitom tento čaj má potenciál zpomalit přirozenou, i když často škodlivou, oxidaci, což má za následek riziko vzniku několika chronických stavů. I když to ještě není přímo prokázáno, mohlo by to zahrnovat snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky typu 2 a dokonce velmi pravděpodobně i rakoviny.

Níže je uvedena tabulka pouze některých složek tohoto čaje:

  • Alfa-Pinen
  • Beta-Pinen
  • Beta-Phellandrene
  • D-limonen
  • Germakren D
  • 3-Carene
  • Caryophyllene
  • Vitamin A
  • Vitamin C

Ačkoli některé z těchto chemických sloučenin mají větší zdravotní potenciál než jiné, společně pracují na boji proti několika onemocněním – i když jen mírně.

Ještě lepší je, že čaj z borovicového jehličí nemá prakticky žádnou kalorickou hodnotu, což znamená, že je vynikající alternativou sladkých nealkoholických nápojů.

Výhody čaje z borovicového jehličí

Pití čaje z borovicového jehličí se datuje staletími. Byli to původní obyvatelé Severní Ameriky, zejména Haudenosaunee (Iroquois), kdož znali jeho schopnost zlepšovat život malými, ale významnými způsoby.

Kdysi známý jako „strom míru“ – poznatky o jeho léčivých vlastnostech se nakonec donesly i k evropským kolonistům. Nově příchozí lidé do Ameriky si rychle uvědomili, že je to skvělý zdroj vitaminu C. Následně jej používali k léčbě kurdějí, stavu, který se v té době považoval za hodně častý.

V dnešní době jsou však kurděje pro moderní společnost jen malou starostí. Výhody tohoto čaje však mohou stále poskytovat podporu při léčbě chřipky, hormonální nerovnováhy a komplikací se zrakem.

Může tento čaj pomoci proti chřipce?

Imunitní systém těla je naší nejdůležitější linií obrany proti různým patogenům. Jedná se o rozsáhlou síť buněk, orgánů, bílkovin a tkání, které nás společně chrání mnoha způsoby. Bez něj bychom byli otevřeni útoku virů, parazitů a samozřejmě škodlivých bakterií.

Jak může pomoci tento čaj? Již víme, že nabízí vysokou hladinu vitamínu C, chemické sloučeniny, která skvěle posiluje imunitní systém. Posiluje a podporuje naše tělo při odvracení běžného nachlazení a chřipky.

Je však nutné poznamenat, že v současné době existují pouze předběžné důkazy podporující toto tvrzení. To znamená, že nikdo skutečně nezná plný rozsah jeho schopnosti bojovat proti chřipce.

Může pomoci s respiračními problémy

Stav dýchacích cest je druh nemoci, která postihuje plíce a další části systému. Mezi zdravotní problémy spojené s dýcháním patří astma, chronická obstrukční plicní nemoc, plicní fibróza, zápal plic a rakovina plic.

Sponzorováno

Historicky už domorodí Američané kdysi používali čaj z jehličí pro jeho úžasné expektorační a dekongestivní vlastnosti. Věřili, že pomáhá vyloučit hlen, a tak eliminovat bakterie a jiné patogeny žijící v nich.

Zda to podle moderní vědy stále platí, však zůstává do značné míry neznámé. Výsledkem je opět naléhavá opatrnost při užívání tohoto čaje za tímto účelem.

Je známo, že zvyšuje hladinu testosteronu

Testosteron je hormon nacházející se u lidí i zvířat, který úzce souvisí se sexuální touhou. Hraje zásadní roli při produkci spermií, stejně jako ovlivňuje kostní a svalovou hmotu, ukládání tuku a produkci červených krvinek. Jeho nízké hladiny mohou vést třeba ke snížení sexuální touhy, potížím s erekcí, vypadávání vlasů a dokonce k únavě.

Mohly by být odpovědi na čaj z borovicového jehličí? Ne úplně, ale může v tomto směru přinejmenším pomoci. Je to proto, že někteří vědci naznačují, že obsahuje testosteron, což by mohlo mít za následek odpovídající vyvážení vašich hormonů.

Předběžné důkazy z řecké univerzity v Aténách toto tvrzení do jisté míry podporují. Přesto je důležité poznamenat, že dotyčná studie byla provedena na jiných druzích borovice.

Schopnost zlepšit vidění

Tento čaj obsahuje významné množství vitaminu A, což je složka s několika pozoruhodnými vlastnostmi. Výzkum naznačuje, že může mimo jiné udržovat zdraví srdce, plic a ledvin.

Je to také antioxidant, což znamená, jak již bylo zmíněno dříve, že snižuje riziko vzniku mnoha chronických stavů. Ale možná nejznámější je, že vitamin A zlepšuje vidění. Může pomoci při udržování čisté rohovky – vnějšího zakrytí oka.

Obsah vitaminu A v tomto čaji může také podporovat rhodopsin, bílkovinu v očích, která umožňuje lidem vidět za špatných světelných podmínek. Docela zajímavý čaj pro váš ranní šálek, nemyslíte?

Může bojovat proti některým druhům rakoviny

Výzkum publikovaný v jednom lékařském časopise (Nutrition and Cancer) zjistil, že čaj z jehličí může (důraz na „možná“) mít určité schopnosti bojovat proti rakovině.

Výzkum poznamenal, že tento nápoj vykazuje „silné antioxidační, antimutagenní a antiproliferativní účinky na rakovinné buňky“. Poté dále vysvětloval, jak jsou jeho „protinádorové účinky… [potenciálně užitečné] v prevenci rakoviny“.

Opět je nutné si uvědomit, že tyto nálezy jsou omezeny na laboratorní zkoušky. Schopnost čaje z jehličí v boji proti rakovině v každodenním životě tedy zůstává přinejlepším spekulativní. Než bude možné provést jakékoli potvrzení, je nepochybně zapotřebí dalšího výzkumu.

Jaká má čaj z jehličí potenciální vedlejší účinky?

Existuje jen málo studií o vedlejších účincích pití čaje z borovicového jehličí. Co však víme, je, že byste se měli vyvarovat vaření jehličí z JINÝCH druhů borovice, které NENÍ Pinus strobus. To zahrnuje následující druhy jehličí:

  • Borovice těžká, též známá jako borovice žlutá
  • Borovice pokroucená
  • Cypřiš velkoplodý
  • Tis obecný
  • Blahočet ztepilý (Norfolk Island Pine).
  • Australská borovice

Výše uvedené stromy a rostliny obsahují ošklivé toxiny, které mohou skutečně vést k nepříznivým vedlejším účinkům. Z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti je tedy vždy nejlepší nakupovat od důvěryhodného zdroje.

Čaj z borovicového jehličí a těhotenství

Pokud jde o pití bylinného čaje během těhotenství, pravidlem je pohybovat se na straně maximální opatrnosti. Zatímco některé infuze, jako je čaj z malinových listů, mohou být prospěšné pro budoucí matky (po 32 týdnu), jiné mají vedlejší účinky.

Čaj z borovicového jehličí je jedním z takových příkladů nápoje, kterému se během těhotenství máte raději vyhnout – částečně kvůli jeho chemickému složení.

Tato stejná rada navíc platí pro ty ženy, které kojí, protože by mohl negativně ovlivnit přísun mléka. Máte-li jakékoli obavy, je nejdůležitější, abyste si promluvili s lékařem.

Jak si udělat čaj z borovicového jehličí

Nyní víte fakta, je čas vyzkoušet jeho vaření. Dobrou zprávou je, že příprava tohoto čaje je relativně jednoduchá. Kromě samotného jehličí budete potřebovat pouze infuzér nebo filtr. Jinak postupujte podle následujících jednoduchých kroků.

Potřebný čas: 10 minut.

  1. Uvařte si čerstvou vodu – třeba z filtrované nebo balené vody.
  2. Naplňte šálek nebo hrnek horkou vodou.
  3. Jehličí dejte do filtru.
  4. Nechte jehličí vylouhovat.
  5. Nechte ho louhovat po dobu 5-10 minut (čím déle ho necháte, tím silněji chutná)

Váš čaj z jehličí je připraven – užijte si ho.

Čaj z borovicového jehličí prospívá mysli, tělu i duši mnoha způsoby. Pochází ze stromu Borovice vejmutovka, kterou domorodí Američané kdysi používali k léčbě mnoha onemocnění.

Sponzorováno

Uděláte si tento čaj i vy?

Co si dále o borovici a produktech z ní přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva