Sponzorováno

Čaj a extrakt z olivových listů a jeho účinky na zdraví – jak a kdy pomáhá? 4.75/5 (12)

  • Čaj z olivových listů je oblíbený pro své potenciální zdravotní přínosy. V tomto článku najdete některé z možných benefitů, které jsou spojovány s konzumací čaje z olivových listů.
  • Obsah antioxidantů: Olivové listy obsahují polyfenoly a flavonoidy, což jsou silné antioxidanty. Antioxidanty mohou pomoci neutralizovat škodlivé volné radikály v těle a podporovat celkové zdraví.
  • Podpora zdraví srdce: Některé studie naznačují, že konzumace čaje z olivových listů může přispět k regulaci hladiny cholesterolu a k podpoře celkového zdraví srdce.
  • Podpora imunitního systému: Obsahuje látky, jako je oleuropein, která může mít imunomodulační účinky a podporovat imunitní systém.
  • Na snížení krevního tlaku: Některé studie naznačují, že čaj z olivových listů může mít mírný hypotenzní efekt a pomoci snižovat krevní tlak.
  • Antimikrobiální účinky: Oleuropein, obsažený v olivových listech, má potenciální antimikrobiální účinky, což znamená, že může pomáhat bojovat proti některým mikroorganismům, včetně bakterií a virů.
  • Antivirové účinky: Některé výzkumy ukazují, že oleuropein může mít antivirové účinky a pomáhat v boji proti některým virovým infekcím.
  • PAMATUJTE: Přestože jsou tyto přínosy podporovány některými studiemi, výzkumy v oblasti čaje z olivových listů nejsou tak rozsáhlé jako u některých jiných bylinných čajů. Před zahájením pravidelné konzumace čaje z olivových listů byste měli konzultovat se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Čaj z olivových listů má pro zdraví mnoho benefitů

Čaj z olivových listů má pro zdraví mnoho benefitů

Olivovníky (Olea europaea), patřící do čeledi olivovníkovité (Oleaceae), rostou ve východní části Středomoří již 40 milionů let. Jsou celkem snadno rozpoznatelné podle jejich nízkého vzrůstu, produkují plody (olivy), květy a olivové listy.

Posledně jmenovanou složku používáme k výrobě čaje z olivových listů, nálevu, který se může pochlubit množstvím vitamínů, minerálů a dalších antioxidantů. Ze všech jeho živin jsou možná nejdůležitější polyfenoly jako oleacein a oleuropein. Tyto chemické sloučeniny hrají významnou roli v boji proti volným radikálům v těle. Působením na molekulární úrovni zpomalují oleacein a oleuropein oxidační stres a snižují riziko rozvoje mnoha chronických stavů.

A to je jen začátek přínosů čaje z olivových listů pro zdraví. Čtěte dále.

Čaj z olivových listů a co říká věda

Slovo „anti“ má ve většině kontextů mnoho negativních konotací. Výjimkou z pravidla je užívání extraktu z olivových listů.

O jeho silných antioxidačních vlastnostech jste se již dozvěděli. Kromě toho má protizánětlivé, antimikrobiální, antihypertenzní, antiaterogenní a dokonce protirakovinné vlastnosti.

Kde přesně je důkaz o jeho uváděném vlivu na lidské zdraví? Může pití olivového čaje skutečně zlepšit vaši pohodu? Níže naleznete nejnovější vědecký výzkum z recenzovaných studií provedených po celém světě.

Mezi prezentované důkazy bude patřit snížení krevního tlaku, podpora hubnutí, snížení rizika cukrovky, zmírnění příznaků herpesu, posílení vlasových folikulů a další. Jen málo věcí by mohlo být působivějších.

1. Čaj z olivových listů a snížení krevního tlaku

Přibližně jeden ze čtyř dospělých v Evropě (což je mnoho milionů lidí) žije s vysokým krevním tlakem. Dobrou zprávou je, že extrakt z olivových listů může snížit hodnoty krevního tlaku.

Jedna studie provedená švýcarskými a německými vědci použila koncept pokusu s dvojčaty. „Použitím“ jednovaječných dvojčat zvýšilo sílu výsledných dat do té míry, že eliminovalo nejistoty způsobené genetickými variacemi.

Projekt zahrnoval 20 jednovaječných dvojčat, z nichž všechna měla vysoký krevní tlak, rozdělených do dvou skupin. První skupina dostávala placebo, zatímco druhá konzumovala extrakt z olivových listů.

Po osmi týdnech vědci dospěli k závěru, že skupina extraktů z olivových listů zaznamenala nižší krevní tlak díky svým antihypertenzním vlastnostem. Tyto vlastnosti zase vznikly díky jeho antioxidační schopnosti.

Navzdory slibné povaze čaje z olivových listů na hypertenzi je však zapotřebí více pokusů na lidech, aby se potvrdilo, zda interferuje s léky na krevní tlak.

Takto vypadají olivové listy

Takto vypadají olivové listy

 

2. Čaj z olivových listů na hubnutí

Předběžné studie naznačují, že častá konzumace čaje z listů olivovníku zabraňuje přibírání na váze a zásadně pomáhá při regulaci hmotnosti. Pro začátek je čaj nízkokalorický, a proto je výbornou alternativou slazených nebo tučných nealkoholických nápojů.

Kromě toho, podobně jako čaj Matcha, zrychluje metabolismus tukových buněk a umožňuje tělu spalovat tuky rychleji a efektivněji. Studie provedená na University of Southern Queensland a publikovaná v American Journal of Nutrition může vysvětlit jak.

Australští vědci krmili krysy stravou s vysokým obsahem sacharidů a tuků po dobu osmi týdnů, dokud se u nich neobjevily známky metabolického syndromu. To vedlo ke zvýšení břišního tuku, ztučnění jater, hypertenzi (vysokému krevnímu tlaku) a poruše glukózové tolerance. Potkani pak dostávali pečenou kávu obohacenou extraktem z olivových listů po dobu dalších osmi týdnů, což vedlo ke zlepšení metabolických příznaků.

Nezapomeňte, že budete muset sledovat příjem potravy a často cvičit, abyste viděli takto znatelné změny. Jinými slovy, dopřejte si výhody čaje z olivových listů jako doprovod k těm rannímu joggingu a večernímu salátu!

3. Extrakty z olivových listů mohou zvýšit vitalitu pokožky

Extrakt z olivového listu může chránit před několika kožními vadami. Jedna studie z roku 2014 například zjistila, že jeho silné antioxidační vlastnosti – konkrétně tedy látka oleuropein – urychlují hojení ran.

Existují také důkazy, které naznačují, že zabraňuje poškození UV zářením při místní aplikaci (aplikace přímo na kůži). A jeho vlastnosti působící proti stárnutí mohou snížit časné známky vrásek a jeho protizánětlivé vlastnosti mohou odstranit zánětlivé markery spojené s akné a dermatitidou. Síla, co?

Sponzorováno

Problém je v tom, že na podporu těchto tvrzení bylo provedeno jen málo studií na lidech. Pointa je, že je zapotřebí více výzkumu, než budeme moci schválit použití extraktu z olivových listů pro výše uvedené účely.

4. Čaj z olivových listů na diabetes

Tradiční marocká medicína již dlouho používá extrakt z olivových listů ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a prevenci cukrovky. Nyní máme důkaz z novozélandské randomizované kontrolované studie provedené Liggins Institute na University of Auckland. Studie se zúčastnilo 46 mužů středního věku s nadváhou, kteří dostávali po dobu 12 týdnů buď extrakt z olivového listu, nebo placebo. Na závěr vědci zaznamenali 15% zlepšení u dobrovolníků konzumujících čaj z olivových listů.

Primárním důvodem byly podle studie polyfenoly v extraktu z olivových listů, které posilovaly regulaci glukózy (cukru v krvi). Avšak každý, kdo je považován za ohrožený diabetem 2. typu, by měl před přírodní léčbou vyhledat radu zdravotníka.

5. Čaj z olivových listů na herpes

Herpes (také nazývaný Herpes Simplex Virus nebo HSV) je zastřešující termín, který může označovat dva typy onemocnění: HSV-1 a HSV-2. První z nich se přenáší převážně orálním kontaktem. Druhý jmenovaná je sexuálně přenosná infekce.

Jak mohou přínosy olivového čaje pomoci? Studie z roku 2022 má odpovědi. Šedesát šest účastníků s HSV-1 bylo rozděleno do dvou skupin, první dostávala krém s extraktem z olivových listů a druhá užívala antivirový krém. Výsledky ukázaly, že i když obě skupiny zaznamenaly zlepšení symptomů, skupina s čajem z olivových listů měla po třech dnech konzumace méně krvácení, svědění a bolesti.

Vědci došli k závěru, že olivové listy byly lepší v hojení epizod HSV-1 než antivirový krém.

6. Čaj z olivových listů pro mykózu

Odhaduje se, že 75 % žen má během svého života vaginální mykózu. Jedná se o celkem běžný stav způsobený přemnožením Candida albicans, kvasinky, která žije ve střevech a v menší míře i ve vagíně.

Ačkoli je ve to většině případů neškodný stav, zvýšení počtu kvasinek může vést k nepříjemným symptomům, včetně výtoku, svědění a bolesti během sexu nebo močení.

Podle íránské studie z roku 2015 mohou být antifungální vlastnosti extraktu z olivových listů účinnou léčbou proti Candida albicans v laboratorních podmínkách. Přesto bylo opět provedeno jen málo studií na lidech, které by tato zjištění potvrdily. V důsledku toho vás musím vyzvat, abyste před vlastním pokusem o léčbu vyhledali lékařskou konzultaci.

7. Tento čaj posiluje vlasové folikuly

Na vaší hlavě existuje zhruba 100 000 vlasových folikulů, které tvoří malý váček ve vaší kůži, kde rostou vlasy. Přesto člověk v průměru ztratí 50 až 100 vlasů denně. Existuje šance, že se ztráta těchto vlasů v průběhu času zvýší až do bodu, kdy budete čelit plešatění. Je to typ plešatosti, známá jako alopecie – více než 85 % mužů a 50 % žen bude do 50 let trpět nadměrným vypadáváním vlasů.

Podle studie provedené Yonsei University v Jižní Koreji na zvířatech může extrakt z olivových listů stimulovat růst anagenních vlasů u myší. V projektu však byly hlášeny některé vedlejší účinky, což znamená, že jej nepodporujeme, dokud nebude stanovena jeho účinnost.

8. Extrakt z olivových listů může snížit hladinu cholesterolu

Cholesterol je tuková látka ve vašem krevním řečišti. Pokud je cholesterolu příliš mnoho, může to způsobit vážné zdravotní komplikace, nechvalně známé kardiovaskulární onemocnění. Faktory životního stylu, jako je konzumace tučných jídel, nedostatek pohybu, nadváha, kouření nebo pití alkoholu, mohou vést k vysokým hladinám cholesterolu.

Nechat si předepsat léky, stejně jako více cvičit nebo omezovat nezdravé požitky, je jedním z kroků léčby. Alternativně nebo kromě toho můžete zvážit užívání extraktu z olivových listů ve formě čaje z olivových listů.

Studie z roku 2019 může vše objasnit. Krysy krmené dietou s vysokým obsahem cholesterolu pak dostávaly listy olivovníku po dobu osmi týdnů. Na konci studie zaznamenali hlodavci zlepšený aterogenní lipidový profil, který účinně odkazuje na snížené hladiny cholesterolu.

9. Chraňte se před kognitivním úpadkem

Pokles kognitivních funkcí se může projevit chronickými nemocemi, jako je demence, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Častá konzumace zeleného čaje z rostliny Camellia sinensis je známá tím, že pomáhá lidem s kognitivní poruchou. Výzkum naznačuje, že užívání extraktu z olivových listů také může pomoci.

Podle studie z roku 2014 zveřejněné v Journal of Molecular Sciences zabraňuje antioxidant oleuropein ztrátě nebo poškození dopaminových neuronů. Kromě toho čaj z olivových listů zabraňuje poklesu pracovní paměti a zároveň oddaluje rané příznaky depresivního chování.

10. Extrakt z olivových listů může zabránit rakovině

Musím zdůraznit, že extrakt z olivových listů jako samostatná léčba není řešením rakoviny žádným způsobem. Na to myslete. Mělo by to být chápáno pouze jako doplněk lékařsky ověřených metod. Vše navíc vždy doporučuji prodiskutovat se svým lékařem.

Jedna studie, publikovaná v Journal of Molecular Nutrition & Food Research, zkoumala účinek extraktu z olivových listů na rakovinu a endoteliální buňky. Vědci došli k závěru, že bylinný čaj zastavil růst rakovinných buněk díky svým bohatým antioxidačním vlastnostem, v neposlední řadě díky oleuropeinu.

Vedlejší účinky olivového čaje

Je čas na krátkou rekapitulaci potenciálních zdravotních přínosů extraktu z olivových listů. Téměř bezpočet studií odhalilo jeho vynikající schopnost podporovat hubnutí, ovlivňovat citlivost na inzulín, redukovat akné nebo ekzémové skvrny a zmírňovat příznaky herpesu.

Především je oceňován pro svou roli při snižování hladiny krevního tlaku, a tím odvrácení kardiovaskulárních onemocnění. Extrakt z olivových listů však může mít také vedlejší účinky, na které byste měli být upozorněni.

Každý, kdo užívá léky na ředění krve nebo kdo má cukrovku, by se měl před užitím extraktu z olivového listu poradit se svým lékařem. Existuje také možnost rozvoje onemocnění horních cest dýchacích prostřednictvím alergické reakce na nápoj.

Sponzorováno

Tak co? Zkusíte čaj z olivových listů? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva