Sponzorováno

Co je to Alfa-pinen a jaké mohou být jho přínosy pro naše zdraví? 4.65/5 (17)

Alfa-pinen je jedním z dlouhé řady terpenů nacházejících se mimo jiné i v borovici.

Alfa-pinen je jedním z dlouhé řady terpenů nacházejících se mimo jiné i v borovici.

Pokud jste byly někdy na procházce lesem a cítili jste se u toho jakoby osvěženě, možná vám v tomto směru pomohl Alfa-Pinen.

Alfa-Pinen je látka, která se nachází v olejích z mnoha druhů jehličnatých stromů, zejména pak z borovic. Je přítomen také v esenciálním oleji z rozmarýnu (Rosmarinus officinalis). Proto vám tato látka mohla pomoci i v lese – s navozením pohody a relaxace.

V tomto článku si řekneme více o zdravotních výhodách alfa-pinenu a o tom, jak ho můžete používat.

V nejjednodušším smyslu je Alfa-Pinen terpen, který se běžně vyskytuje v jehličnatých stromech a má mnoho zdravotních výhod. Jaké jsou ty potenciální výhody pro zdraví? Od jednoduchých protizánětlivých vlastností, až po vlastnosti, které mohou vést až k zastavení růstu rakoviny. Rozhodně tedy Alfa-Pinen stojí za prozkoumání!

Co je to Alfa-pinen?

Pinen je přirozeně se vyskytující terpen – můžete ho najít třeba v rozmarýnu, eukalyptu, pomerančové kůře, ale nejčastěji v jehličnatých stromech, jako jsou borovice. Terpeny jsou organické sloučeniny převážně rostlinného původu.

Terpeny mají často silnou vůni. Předpokládá se, že některé rostliny používají terpeny k odpuzování tvorů živících se rostlinami nebo k přilákání predátorů / parazitů rostlin živících se býložravci.

Alfa-pinen lze použít jako vůni v olejích a difuzorech. Je to oblíbený doplněk v určitých směsích pro svůj potenciál jako bronchodilatátor – lék, který rozšiřuje (otevírá) průdušky, které přivádějí vzduch do plic. S jeho pomocí se vám jednoduše lépe dýchá.

Mezi další potenciální přínosy pro zdraví patří jeho protizánětlivé, antimikrobiální, protirakovinné, anti-ulcerogenní, paměť posilující a gastroprotektivní vlastnosti.

Alfa-pinen patří do široké rodiny chemických sloučenin nazývaných terpeny. Terpeny najdete v rostlinách po celém světě, protože dodávají rostlinám jejich výraznému aroma. Alfa-pinen je monoterpen, což znamená, že obsahuje pouze jeden terpenový chemický stavební blok.

Rozdíl mezi alfa-pinenem a beta-pinenem

Alfa-pinen je jedním ze dvou typů pinenu. Beta-pinen, samostatná sloučenina s chemickým složením, se také vyskytuje v přírodě. Chemický vzorec beta-pinenu obsahuje stejné jednotlivé chemické atomy, ale jeho struktura je přesným odrazem alfa-pinenu.

Chcete trochu chemie?

Alfa-pinen a beta-pinen mají chemické struktury, které se navzájem zrcadlí, také známé jako enantiomery. Enantiomery (nebo také optické antipody) jsou dvě látky, které mají stejný sumární vzorec i strukturní vzorec, prostorové uspořádání jejich molekuly jsou však zrcadlové obrazy a současně je nelze ztotožnit, jinými slovy mají se k sobě jako pravá a levá ruka (nemají rovinu symetrie), označují se proto jako vzájemně enantiomorfní.

Konec chemie ;)

Alfa-pinen se vyskytuje v éterických olejích získaných z rostlin, jako je olej z rozmarýnu (Rosmarinus officinalis), eukalyptus a pomerančová kůra. Ale je nejčastější u jehličnatých stromů, jako jsou borovice. Čistý alfa-pinen je čirý, bezbarvý a výrazně voní po borovicích.

Zdravotní výhody alfa-pinenu

Léčitelé používali alfa-pinen po celá staletí. Škrábali kůru z jehličnatých stromů, vyráběli pryskyřici a používali ji k léčbě lidí se zácpami nebo parazitickými infekcemi. Používali se také jalovcové bobule obsahující alfa pinen k výrobě léčivých tonik.

Studie naznačují, že i nízké úrovně alfa-pinenu mají protizánětlivé vlastnosti, antimikrobiální vlastnosti, antiulcerogenní a gastroprotektivní vlastnosti a schopnost napomáhat zlepšení paměti.

Alfa-Pinen má protizánětlivé vlastnosti

Uvolněte chladicí účinky alfa-pinenu, abyste ochladili a uklidnili zanícené tkáně. V jedné studii používání alfa-pinenu snížilo aktivaci myších imunitních buněk zvaných makrofágy, které přispívají k zánětu v tělesné tkáni.

Sponzorováno

Jak na bolavé a zanícené klouby? Zdá se, že alfa-pinen také působí na chondrocyty – buňky, které udržují strukturu uvnitř chrupavky. Je tedy ideální na snížení zánětu. Tento výzkum naznačuje, že alfa-pinen může pomoci v boji proti zánětu v chrupavce kloubů.

Antimikrobiální vlastnosti alfa-pinenu

Výzkum naznačuje, že alfa-pinen má antibakteriální aktivitu proti nebezpečnému, antibiotikům rezistentnímu, kmenu Staphylococcus aureus MRSA a proti bakterii Campylobacter jejuni.

S nedávným nárůstem bakterií, které jsou rezistentní vůči antibiotikům, je důležité najít alternativní sloučeniny k antibiotikům – sloučeniny, které jsou schopny ničit škodlivé bakterie. Alfa-pinen vypadá jako skvělý válečník schopný přijmout tuto výzvu.

Alfa-Pinen má vlastnosti, kterou mohou pomoci v boji proti rakovině

Výzkum také ukázal, jak se zdá, že tento terpen zastavuje růst rakovinných buněk a snižuje schopnost rakoviny šířit se do dalších částí těla. Vědci upozorňují na důležitost testování účinků alfa-pinenu na jiných typech lidských rakovinných buněk, aby zjistili, zda podobným způsobem inhibuje růst nádorů. Takže je tento výzkum ještě v plenkách, ale vše ukazuje na to, že alfa-pinen bude tyto vlastnosti mít.

Alfa-pinen může potenciálně zastavit růst nádoru a být účinným doplňkem léčby chemoterapií.

Alfa-pinen pro lepší paměť

Vůbec nejpřesvědčivější přínos je aktivita alfa-pinenu jako inhibitoru acetylcholinesterázy napomáhající paměti.

Alfa-pinen je tedy aktivní jako inhibitor (přísada zpomalující nebo zcela zastavující reakci) acetylcholinesterázy. Pokud jste trochu ztraceni, v zásadě to znamená, že snižuje aktivitu acetylcholinesterázy a zlepšuje tak vaši paměť. Třeba mnoho léků používaných k léčbě demence jsou inhibitory cholinesterázy. Tato funkce alfa-pinenu by mohla působit proti krátkodobým nedostatkům paměti vyvolaným intoxikací nějakou sloučeninou.

Alfa-pinen hraje významnou roli při inhibici aktivity acetylcholinesterázy v mozku, což pomáhá efektivněji uchovávat vzpomínky.

Potenciální vedlejší účinky alfa-pinenu

Zatímco malé množství alfa-pinenu může mít zdravotní přínos, velké množství alfa-pinenu může být škodlivé. Ale velké množství čehokoli, dokonce i H₂O, může představovat hrozbu pro naše zdraví, to si uvědomme. Není tedy žádným překvapením, že dávkování je i u alfa-pinenu klíčové.

Bylo schváleno komerční použití alfa-pinenu při nízkých úrovních expozice v odvětví kosmetiky.

A pár slov o Alfa-pinenu na závěr

Alfa-pinen, někdy psaný jako α-pinen, je jedním z nejběžnějších terpenů vyskytujících se v jehličnatých stromech (hojně v borovici), nebo také v konopí. Má vůni borovice, která vám může připomínat krásné svěží, lesní aroma. Alfa-pinen je také hojně zastoupen v olejích z jehličnatých stromů. Rozmarýn lékařský je dalším známým zdrojem alfa-pinenu, stejně jako eukalyptový olej a pomerančový olej.

V některých společnostech tradiční léčitelé používají alfa-pinen po celá staletí. K tomu lidé škrábali kůru nebo borovicovou pryskyřici z jehličnatých stromů. To byl snadný a dobrý zdroj alfa-pinenu. Než byly k dispozici moderní léky, léčitelé používali tento přípravek k léčbě lidí s parazitickými infekcemi. Někteří lidé také používali jalovcové bobule k výrobě léčivého tonika. Jalovcové bobule jsou také zdrojem alfa-pinenu.

Alfa-pinen se často používá pro jeho protizánětlivé vlastnosti. Jsou považovány za nejužitečnější pro ty, kteří trpí stavy, jako je Crohnova choroba a artritida. Mnoho lidí zjistilo, že alfa-pinen umožňuje dýchat o něco jednodušeji a rozšiřuje dýchací cesty. Jiní lidé zjistili, že kmeny bohaté na alfa-pinen mohou nabídnout výhody proti úzkosti a pomoci zesílit vlastnosti konopí zmírňující bolest.

Byla studována antimikrobiální aktivita alfa-pinenu.

Sponzorováno

Zkuste alfa-pinen i vy a pak nám napište do komentářů, jak vám pomohl.

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva