Borovicový olej a zdraví – jaké má účinky? 4.88/5 (17)

Jaké účinky na naše zdraví má borovicový olej? Přečtěte si náš článek.

Jaké účinky na naše zdraví má borovicový olej? Přečtěte si náš článek.

O zdravotních přínosech různých borovicových produktů, jako je například čaj z jehličí, jsme si už řekli. Ale co borovicový olej? Mezi hlavní přínosy borového esenciálního oleje pro zdraví patří jeho schopnost snižovat zánět a související zarudnutí, dále umí chránit před infekcí dutin, odstraňuje hlen, léčí onemocnění kůže, jako je ekzém a lupénka, je skvělý k posílení imunitního systému, bojuje s plísňovými a virovými infekcemi, umí stimulovat mysl a tělo. Obecně chrání náš domov a naše tělo před nejrůznějšími bakteriemi.

Množství zdravotních přínosů borovicového esenciálního oleje z něj činí jeden z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Má velmi nízkou toxicitu pro člověka, dá se říci, že je to jeden z nejbezpečnějších éterických olejů (i když někteří citliví lidé mohou trpět mírným podrážděním dýchacích cest při vdechování přílišného množství tohoto oleje).

Borovicový esenciální olej je vlastně olej získaný ze stromu borovice, která má latinský či vědecký název Pinus sylvestris. Předpokládá se, že tento strom původně rostl v Rakousku a Rusku, pak se rozšířil do různých částí světa. Jedním z důvodů, proč se borovicový olej stal tak oblíbeným doplňkem v alternativní medicíně, je jeho dostupnost. Je poměrně snadné vyrobit borovicový esenciální olej – borovice rostou ve velkém takřka po celém světě.

Zdravé přínosy a účinky esenciálního oleje z borovice

Zdravotní přínos borovicového esenciálního oleje je přičítán zejména jeho antibakteriálním, analgetickým, diuretickým, energizujícím, antiseptickým a aromatickým vlastnostem. Níže rozebereme některé jeho přínosy pro naše zdraví i krásu:

1. Super pro péči o pleť

Jedním z nejdůležitějších přínosů pro zdraví rostlinného oleje z borovice je jeho úloha při léčbě různých kožních problémů. Dermatologové často předepisují olej pro léčbu psoriázy, svědění, pupínků, ekzémů, kožních onemocnění, obecně špatné kůže, svrabů, vředů. Naopak, tento olej udělá vaši pokožku hladkou a lesklou, může působit také jako antioxidant proti volným radikálům, které mohou mít negativní dopad na zdraví Vaší pokožky. Volné radikály napadají zdravé kožní buňky a způsobují jejich mutování, což vede k předčasnému stárnutí, vráskám a obecně horšímu stavu pokožky. Borovicový olej může bojovat proti těmto negativním účinkům.

2. Hojně se používá v kosmetice a má to svůj důvod

Olej z borovice má okouzlující vůni, která se využívá v kosmetice. Používá se třeba k výrobě parfémů a vonných výrobků. Navíc borovicový esenciální olej odstraňuje vši z vlasů, je široce používán jako masážní olej i jako koupelový olej. To je důvod, proč tak běžně vidíte borovicový olej jako součást mýdel a dokonce i čisticích prostředků. Má to prostě svůj dobrý důvod.

3. Zrychluje metabolismus

Borovicový esenciální olej také zrychluje metabolismus. Je také užitečný při čištění těla kvůli jeho schopnosti léčit střevní potíže. Je to přírodní diuretikum a pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z vašeho těla. Stimulací frekvence a množství moči odstraňujete z vašeho těla více kyseliny močové, přebytečné vody, soli a tuku. Také udržuje ledviny zdravé, protože nemusejí opětovně filtrovat toxiny. Olej z borovice se používá také v případě otravy jídlem, protože stimuluje tělo k zpracování a eliminaci toxinů rychleji a následně je rychleji eliminuje močením.

4. Proti bolesti

Borovice a také borovicový olej je považován za analgetikum a je proto dobrým prostředkem pro lidi, kteří trpí bolestí kloubů, artritidou a revmatickými stavy. Kromě toho, že je analgetikum, je také protizánětlivým činidlem, což znamená, že snižuje zánět a zarudnutí postižených oblastí a zároveň eliminuje zmíněnou bolest.

5. Super proti stresu

Tento voňavý olej je účinný pro odstranění duševního stresu. Pravidelné masírování s borovicovým olejem (je smíchán s nějakým nosným olejem) vám může poskytnout duševní úlevu – odstraní úzkost a nervové napětí. Také se ukázalo, že je velmi užitečný pro lidi, kteří trpí oslabenou koncentrací a ztrátou paměti. Přestože je v této oblasti potřeba další výzkum, je tradičně používán v mnoha kulturách pro tento účel.

6. Pro zdraví očí

Schopnost borovicového éterického oleje neutralizovat volné radikály díky své antioxidační kapacitě představuje také pozitivní vliv na zdraví vašich očí. Degenerace makuly, katarakta a řada dalších stavů souvisejících s viděním jsou způsobeny přítomností volných radikálů v našem těle – ty pak způsobují degradaci našich buněk. Olej z borovice je spojen s pozitivním vlivem na oči a obecně s chráněním před přirozeným selháním zraku spojeným s věkem.

7. Na infekce

Borovicový olej je přírodním bojovníkem proti různým infekcím, včetně infekcí močových cest. Tato ochranná vlastnost je způsobena jeho antibakteriálními vlastnostmi.

8. Proti plísním

Plísňové infekce jsou jedny z nejnebezpečnějších a nejtěžších pro léčbu. Pokud se navíc stanou vnitřními, mohou být dokonce smrtelné. Je velmi dobré použít borovicový esenciální olej k očištění organismu od jakýchkoli houbových infekcí. Má prostě antifungální (protiplísňové) vlastnosti.

9. Na rány a menší poranění

Eterický borový olej je antiseptický a pravidelně se používá k léčení vředů, řezů, sportovních úrazů a nohou sportovců. To je dáno jeho antiseptickými vlastnostmi.

10. Respirační potíže

Borovicový olej je velmi užitečný při léčení problémů s dýcháním a je běžně používán u přípravků proti kašli. Je to totiž skvělý expektorant, což znamená, že uvolňuje hlen z dýchacích cest a usnadňuje jejich pročištění.

A malé upozornění na závěr

Vnitřní spotřeba silice borovice může být nebezpečná, protože existuje možnost poškození ledvin. Neměl by se proto vnitřně podávat osobám trpícím poruchami ledvin. Navíc borovicový esenciální olej může způsobit podráždění vysoce citlivé pokožky, proto musí být používán ve zředěné formě. Děti a starší osoby by raději neměly dostávat borovicový esenciální olej, protože jim může způsobit hypertenzi a podráždění.

A co si dále přečíst?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva