Sponzorováno

Roztroušená skleróza a jídelníček (strava): Vše, co potřebujete vědět 4.7/5 (23)

Sclerosis multiplex je nejčastější onemocnění centrálního nervového systému

Sclerosis multiplex je nejčastější onemocnění centrálního nervového systému

Roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex) je jednou z nejčastějších neurologických poruch. Roztroušenou sklerózu, tedy chronické zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy, má v Česku podle odhadů přibližně 22.000 lidí, a více než 2,2 milionu lidí na celém světě. Toto onemocnění je dvakrát až třikrát častější u žen než u mužů.

Tento článek vysvětluje, jak může strava ovlivnit roztroušenou sklerózu, a poskytuje průvodce změnami ve stravě, které mohou pomoci zvládnout její příznaky.

Co je to roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní porucha, která postupně ničí ochranné obaly obalující vaše nervová vlákna. Tyto obaly se nazývají myelinové pochvy (či pláště).

Nervová vlákna jsou „izolována“ myelinovou pochvou tvořenou bílkovinami a tukovými látkami.

V průběhu času může toto onemocnění trvale poškodit vaše nervy a ovlivnit komunikaci mezi mozkem a tělem.

Mezi příznaky roztroušené sklerózy patří:

  • velká únava
  • brnění a necitlivost
  • dysfunkce močového měchýře a střev
  • pohybové potíže a spasticita (komplexní porucha svalového napětí (hypertonus) příčně pruhovaných svalů)
  • zhoršené vidění
  • potíže s učením a pamětí

Obecně je roztroušená skleróza velmi složitá a způsob, jakým nemoc postupuje, se u jednotlivých lidí liší. Vědci si stále nejsou jisti, co roztroušenou způsobuje a jak ji léčit.

Zdravý nerv x Nerv postižený roztroušenou sklerózou

Zdravý nerv x Nerv postižený roztroušenou sklerózou

 

Ačkoli strava a jídelníček samozřejmě nemůže léčit roztroušenou sklerózu, některé výzkumy naznačují, že provedení dietních změn může lidem s roztroušenou sklerózou pomoci lépe zvládat jejich příznaky. Ve finále mohou dietní změny zlepšit jejich kvalitu života.

Jak strava a jídelníček ovlivňuje roztroušenou sklerózu?

V současné době neexistují žádné oficiální dietní a stravovací pokyny pro lidi s roztroušenou sklerózou.

Vědci se však domnívají, že onemocnění může způsobit kombinace genetických a environmentálních faktorů a že na něj může mít vliv právě i výživa. Skutečnost, že počet pacientů převládá spíše v západních zemích, než v zemích rozvojových (zdroj tvrzení zde), je jasným vodítkem, že strava může hrát klíčovou roli.

Jídelníček a dieta může pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou hned několika způsoby, včetně prevence nebo řízení její progrese, pomoci zvládnutí jejich příznaků a možná i omezit vzplanutí tohoto problému.

Jak by dobrá strava pacientů měla vypadat?

V ideálním případě by strava vhodná pro lidi s roztroušenou sklerózou měla obsahovat vysoký obsah antioxidantů v boji proti zánětu, dále by měla mít vysoký obsah vlákniny k podpoře vyprazdňování, dostatečný obsah vápníku a vitaminu D v boji proti osteoporóze a dostatek vitamínů a minerálů pro boj proti únavě a podporu zdraví.

Měly by také omezit potraviny, které byly spojeny s chronickým zánětem a jinými špatnými zdravotními výsledky, nebo ty, které jednoduše ztěžují každodenní činnosti někomu s touto nemocí. Některé důkazy naznačují, že jiné stravovací návyky, včetně ketogenní diety, mohou pomoci zlepšit příznaky u lidí s roztroušenou sklerózou. Tento výzkum však stále probíhá a vědci musí dále zkoumat úlohu stravy u těchto pacientů.

Studie, ve které lékaři předepsali pacientům s roztroušenou sklerózou ketogenní dietu, zjistila, že vykazují zlepšené příznaky, včetně snížené únavy, menšího zánětu a menší deprese.

Další samostatná studie zjistila, že určité živiny mohou být velmi prospěšné pro lidi s mírnou až středně těžkou roztroušenou sklerózou, což může vést k lepšímu obecnému fungování, stejně jako ke zlepšení kvality života a schopnosti pohybovat se. Živiny spojené s těmito pozitivními změnami zahrnovaly zvýšený příjem zdravých tuků, cholesterolu, folátů, železa a hořčíku. Na druhou stranu se snížený příjem sacharidů e zde také jeví jako velmi prospěšný.

V současné době probíhají klinické studie zkoumající účinky ketogenních diet a přerušovaného půstu na roztroušenou sklerózu.

Současné důkazy naznačují, že upravená paleolitická strava a užívání doplňků stravy mohou pomoci zlepšit vnímanou únavu u pacientů s roztroušenou sklerózou (zdroj zde).

Existují také důkazy, že u lidí s roztroušenou sklerózou je větší pravděpodobnost, že budou mít nedostatek některých živin, včetně vitamínů A, B12 a D3. Předběžné důkazy naznačují, že užívání některých vitamínů, minerálů, mastných kyselin, antioxidantů, rostlinných sloučenin a melatoninu může pomoci zlepšit některé příznaky.

Vědci musí provést další výzkum, než učiní oficiální doporučení týkající se mnoha stravovacích návyků diskutovaných výše. Předběžný výzkum je však slibný.

Tyto potraviny jezte!

Strava vhodná pro pacienty s roztroušenou sklerózou by měla pacientům pomoci zvládnout jejich příznaky. Zejména by měla pomoci kontrolovat progresi onemocnění a usilovat o minimalizaci příznaků (tedy omezit negativní vliv na celkovou kvalitu života).

Zde je seznam potravin, které mají být zahrnuty do stravy vhodné pro pacienty s roztroušenou sklerózou:

  • Ovoce a zelenina: všechno čerstvé ovoce a zelenina
  • Zrna: všechna zrna, jako je oves, rýže a quinoa. Ideálně jen minimálně zpracovaná.
  • Ořechy a semena: všechny ořechy a semena
  • Ryby: všechny ryby, zejména čerstvé ryby a mastné tučné ryby, jako je losos a makrela, protože mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a vitaminu D
  • Maso a vejce: vejce a všechno čerstvé libové maso, jako je hovězí, kuřecí, jehněčí a další
  • Mléčné výrobky: například mléko, sýr, jogurt a máslo
  • Tuky: zdravé tuky, jako jsou olivový olej, lněný olej, kokosový olej a avokádový olej (vše kvalitní)
  • Potraviny bohaté na probiotika: například jogurt, kefír, kysané zelí a kimči
  • Nápoje: voda, bylinné čaje
  • Byliny a koření: všechny čerstvé bylinky a koření

Stručně řečeno, pokyny pro stravu vhodnou pro pacienty s roztroušenou sklerózou jsou podobné celkově zdravé a vyvážené stravě. Zdůrazňuje však konzumaci více rostlinných potravin a obilovin.

Sponzorováno

Je to proto, že rostlinné potraviny a obiloviny mají vyšší obsah vlákniny, vitamínů, minerálů a tekutin, což může pomoci s příznaky této nemoci, jako je zácpa, únava a dysfunkce močového měchýře.

Jsou také bohatší na rostlinné sloučeniny, které fungují jako antioxidanty, což jsou molekuly, které pomáhají chránit vaše buňky před poškozením volnými radikály a zánětem. Tyto sloučeniny mohou pomoci bojovat proti zánětu a potenciálně zpomalit progresi roztroušené sklerózy (výzkum na toto téma zde).

Ryby, zejména tučné ryby, jako je losos a makrela, se zdají být prospěšné pro pacienty s touto nemocí, pravděpodobně proto, že mají vysoký obsah protizánětlivých omega-3 mastných kyselin. Mají také vysoký obsah vitaminu D, což vám může pomoci udržet vaše kosti silné v kombinaci s vápníkem.

Současný výzkum účinků červeného masa a příjmu nasycených tuků na příznaky roztroušené sklerózy ukazuje spíše míšené výsledky. Konzumace červeného masa (umírněného) s větším zaměřením na více ovoce, zeleniny a obilovin je však pravděpodobně prospěšná pro lidi s touto nemocí.

Mléčné výrobky také vykazují smíšené výsledky. Jsou však dobrým zdrojem vápníku, vitaminu D, vitamínu A a draslíku, takže je můžete s mírou zahrnout do stravy vhodné pro lidi s roztroušenou sklerózou.

Roztroušená skleróza a lepek / celiakie

Některé výzkumy navíc ukazují, že lidé s roztroušenou sklerózou mohou mít vyšší riziko celiakie, autoimunitního stavu, který způsobuje poškození tenkého střeva v přítomnosti lepku. Lepek je skupina bílkovin v pšenici, ječmeni a žitě.

Pokud máte roztroušenou sklerózu a máte extrémní nepohodlí při konzumaci produktů na bázi lepku, jako je chléb, těstoviny, krekry a pečivo, je důležité informovat svého lékaře, abyste zjistili, zda nemáte celiakii. Ale lidé s roztroušenou sklerózou, kteří nemají celiakii, mohou mít ve své stravě prospěch ze zdravých zrn.

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Zatímco strava vhodná pro lidi s roztroušenou sklerózou umožňuje spoustu zdravých a lahodných možností, stále existují některé skupiny potravin, které byste měli omezit, nebo se jim zcela vyhnout, abyste pomohli zvládnout příznaky této nemoci.

Většina z těchto potravin souvisí s chronickým zánětem. Zahrnují zpracované maso, rafinované sacharidy, trans-tuky a nápoje slazené cukrem.

Zde je seznam potravin, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte roztroušenou sklerózu:

  • Zpracované maso: jako klobásy, slanina, masové konzervy a maso, které je solené, uzené
  • Rafinované sacharidy: například bílý chléb, těstoviny, sušenky, oplatky, dorty, zákusky
  • Smažená jídla: hranolky, smažené kuře, smažený sýr a koblihy
  • Obecně nezdravá jídla: například rychlé občerstvení, bramborové lupínky a některá mražená jídla
  • Trans-tuky: jako margarín, pokrmový tuk a částečně hydrogenované rostlinné oleje
  • Nápoje slazené cukrem: například energetické a sportovní nápoje, sladká soda a sladký čaj
  • Alkohol: Je-li to možné, omezte konzumaci všech alkoholických nápojů

Pokud trpíte celiakií, snažte se vyhnout se všem potravinám na bázi lepku, jako jsou potraviny obsahující pšenici, ječmen a žito.

Další dietní tipy, které pomáhají lidem s roztroušenou sklerózou

Kromě výše uvedených pokynů pro stravování, mohou lidé s roztroušenou sklerózou zvážit i následující tipy, které jim pomohou zvládnout jejich příznaky.

  • Ujistěte se, že jíte dostatek kvalitního jídla. Konzumace příliš málo kalorií může způsobit únavu.
  • Připravte si jídlo předem. Pokud máte čas, předem připravená jídla vám mohou později ušetřit energii. Pokud jste často unaveni, může být obzvláště užitečné, pokud si jídlo na většinu dne připravíte už ráno.
  • Uspořádejte si kuchyň. Umístěte jídlo, nádobí a další vybavení do blízkých oblastí, kde můžete snadno uklízet. To vám pomůže šetřit energii.
  • Nákup předem nakrájeného ovoce a zeleniny vám pomůže ušetřit drahocenné minuty času při vaření a zjednodušit vaření.
  • Připravte si silnější nápoje. Pokud máte potíže s polykáním, může být snazší zvládnout přípravu silnějších nápojů, jako je zdravé smoothie.
  • Měkká jídla mohou pomoci. Pokud vás žvýkání hodně unavuje, zkuste zvolit měkčí jídla, jako jsou pečené ryby, banány, avokádo a smoothies.
  • Omezte drobivé potraviny. Pokud máte potíže s polykáním nebo se často dusíte jídlem, zvažte omezení rozpadajících se potravin, jako jsou toasty a krekry.
  • Požádejte o pomoc. I když neradi žádáte o pomoc, může vám únavu ulehčit pomoc od jiných členů domácnosti – mohou pomoci s drobnými úkoly, jako je příprava jídla, úklid nebo prostírání stolu.
  • Zůstaňte aktivní. Přestože cvičení může u člověka s roztroušenou sklerózou způsobit únavu, je obzvláště důležité, abyste pomohli zvládnout svou váhu a zůstali zdraví. Je to také důležité pro prevenci osteoporózy, která je častější u lidí s roztroušenou sklerózou.

Pokud máte další problémy související s roztroušenou sklerózou, které nejsou výše řešeny, je důležité informovat vašeho lékaře. Může nabídnout další tipy, které vám pomohou lépe zvládat vaše příznaky.

Zajímavosti o roztroušené skleróze

  • Roztroušená skleróza začíná nejčastěji mezi 20. a 30. rokem života. Může se ale objevit již v dětském věku
  • Postihuje muže i ženy v poměru 1:2, což se vysvětluje hormonálními vlivy na imunitní systém.
  • Aktuální počet případů v ČR je okolo 25 000 pacientů.
  • Častým prvním příznakem roztroušené sklerózy bývá zánět zrakového nervu.

Máte zkušenost s touto nemocí? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o roztroušené skleróze přečíst?

VIDEO: Roztroušená skleróza: Výpověď pacientky a fakta o nemoci

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o roztroušené skleróze

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva