Sponzorováno

Borovice a zdraví – jak nám může pomoci? 4.8/5 (10)

borovice-zdraviJehličnany jsou stálezelené stromy a vyjadřují životní sílu, která je nevyčerpatelná, a proto jsou známé jako stromy života. Ve starověkém Řecku jehličnan byl svatý strom bohyně plodnosti, Artemis. Mnoho kmenů v mytologii znázorňoval tuto bohyni jako mladou pannu, která žila v dutině velmi starých jehličnanů. V dávných dobách v Asii žili dlouhověký život legendární mniši – taoisti, kterým jehličnany sloužily jako potrava a lék. Tito čínští mniši žili v horách a zabývali se filozofií a lékařskými vědami. Jehličnanům připisoval léčivé účinky i Hippokrates. Jehličnany jsou zdravé.

Borovice – léčí a harmonizuje životně důležité orgány.

Borovice lesní (Pinus sylvestris) dosáhne výšky až 30 metrů. Libuje slunečné, světlé prostředí, proto spodní větve rychle opadají. Odolává silné zimě, vyskytuje i ve výšce 2500 až 3000 metrů vysokém horském prostředí. Mezi stovky jehličnanů je co do výše nejmenším stromem, navzdory tomu má nejvíce léčebných účinků. Obsahuje vitaminy C, A, K a obsah balzámu, taninů a chlorofylu je v harmonické rovnováze. Léčí a harmonizuje životně důležité orgány. Z mladých výhonků se vaří čaj, z dřeviny se získává olej a smůla. Předmětem sběru (drogy) jsou zejména konce větviček – výhonky. U nás je však jejich sběr ze živých stromů zakázán. Sklizeň se provádí zásadně pouze z pokácených stromů.

Co si můžeme vzít z borovice?

Balzám z borovice (balsamum terebinthina)

Nejvýznamnějším produktem jehličnanů je silico-pryskyřicový-terpentýnový balzám balsamum terebinthina. Získává se nařezáváním dřeva. Tvoří součást vředových mastí, které jsou velmi účinné proti revmatu a při neuralgických bolestech. Pro místní dráždivé účinky a dezinfekční vlastnosti droga aktivizuje obranné mechanismy organismu při hnisavých kožních onemocněních. Odvar z výhonků se používá jako přísada do koupelí při nervosvalových a kloubních onemocněních. Borovicová silice má antiseptické účinky, a vyvolává sekreci trávicích enzymů a ochranných hlenů. Při vylučování silice dýchacími cestami se zvyšuje tvorba hlenů a zlepšuje expektorace, vykašlávání.

Olej z borovice (Oleum pini sylvestris)

Olej se získává destilací výhonků. Přidávají ho do mazadel, které se aplikují při revmatických kloubovo-svalových bolestech.

Oleum terebinthinae se získává destilací pryskyřice (balzámu). Název terebinthina – dnešní terpentýn je znám odedávna. Kdysi toto pojmenování bylo vyhrazeno pouze pro produkt z ostrova Chios, který se považoval za dobrý lék proti rakovině. Má dezinfekční vlastnosti, je součástí mastí používaných při revmatických potížích a při lokálních kožních onemocněních. Perorální užívání je nebezpečné zejména pro možnost poškození ledvin a pro toxický účinek na centrální nervový systém, kde může způsobit ochrnutí důležitých vegetativních center.

Sponzorováno

Smůla z borovice

Smůly jsou organické sloučeniny získané suchou destilací stromů. Jsou to tekuté nebo husté černé sloučeniny, a mají nepříjemný pach. Používají je do mastí při kožních onemocněních.

Borovice a zdraví – na co se dá použít?

Borový elixír

Koncem června, začátkem července se sbírají konce větviček, z nichž se elixír připravuje. V tomto období obsahují nejvíce pylu, a proto je nejvýhodnější čas přípravy lektvaru. Tento elixír se používá k léčbě pohlavních orgánů, ale nejúčinnějším se projevil proti bolení hlavy. Je určen k léčení dýchacích cest, je vhodný pro inhalaci, na olejomasáž a do koupele. Posiluje srdeční sval, stimuluje činnost nadledvinek, což má příznivý vliv na tvorbu hormonů. Díky antiseptickým účinkům snižuje zánětlivé procesy. Regeneruje nervovou soustavu, posiluje žaludek a má léčebný účinek na onemocnění močového měchýře. Elixír se využívá na detoxikaci organismu, vyrovnává činnost štítné žlázy, optimalizuje rovnováhu mezi zásadami a kyselinami. Doporučuje se ho užívat i zdravým lidem jako prevenci proti uvedeným zdravotním potížím.

Borový olej

Olej má krásnou zelenou barvu a velmi příjemnou vůni. Pro mladé maminky se doporučuje po sprše. Olej rozetřeme po celém těle a necháme působit během 10-15 minut. V ojedinělých případech může éterický olej vyvolat kožní alergii, a proto borovicový olej používáme ředěný s neutrálním olejem. Po porodu a během kojení tento éterický olej aktivuje svalstvo, má dobrý vliv na páteř, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodává elasticitu a sílu.
Na inhalaci si dáme 1-2 kapky do horké vody. Účinných je i pár kapek oleje, nasáklých ve kapesníku. Přiložením kapesníky k nosu tuto příjemnou vůni několikrát hluboce vdechujeme.

Borový čaj

Barva čaje připraveného z borovice připomíná barvu probouzejícího se slunce, a jak už i barva prozrazuje, jde o zdravý nápoj. Osvěží a zároveň i relaxuje naše tělo. Především je určen pro mladé maminky, které trpí bolestí hlavy nebo mají problémy se spaním. Čaj je doporučován i při nervozitě a při depresi. Je to přírodní relaxans, který navzájem uklidňuje a dodává sílu pro náš organismus. Tři lžíce větviček dáme do půl litru vody, vaříme 5-10 minut a necháme vyluhovat 15-20 minut. Ochucujte medem.

Máme i další článek o borovici

VIDEO: Borovice mast na mazání

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o borovici

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva