Sponzorováno

Borovice a její účinky na naše zdraví 4.83/5 (12)

Ano, i borovice je přínosná pro naše zdraví.

Ano, i borovice je přínosná pro naše zdraví.

Vůně čerstvých borovic plní vzduch sezónní radostí. Tyto krásné, stále zelené stromy jsou také nabité sloučeninami, které mají různé pozitivní účinky na lidské tělo. Už jste slyšeli o tom, že borovice může pomoci vašemu zdraví? Ano, opravdu borovice. Nevěříte? A musíme dodat, že zdravotních benefitů borovice není zrovna málo. Některé z nejzajímavějších přínosů borovice pro zdraví jsou její schopnost posílit nás imunitní systém, zlepšit zdraví našeho zraku, stimulovat oběh, chránit před patogeny a zlepšit zdraví dýchacích cest. Čtěte dále, představíme vám borovici ze zdravotního hlediska.

Borovice – je jich více než 170 druhů

Borovice je ve skutečnosti široký termín, který zahrnuje více než 170 různých druhů jehličnatých stromů, které spadají do čeledi borovicovité. Na většině severní polokoule najdete borovice, ale na jižní polokouli je pouze jeden druh. Některé druhy byly zavedeny do tropických klimatických podmínek kvůli dřevu nebo okrasným účelům. Borovice jsou navíc velmi odolné a mají tendenci v těchto oblastech se invazivně se rozšířit, a proto je mezinárodní společenství mírně eliminuje. Tyto stromy jsou také známé tím, že žijí dlouhý život, některé třeba i 1000 let. Nejstarší známý strom borovice na světě je starý více než 4500 let a nachází se v Kalifornii.

Pokud jde o léčivé přínosy, jehlice, šišky, borovice, kůra a pryskyřice mají všechny léčivé vlastnosti, stejně jako esenciální olej, který lze extrahovat. O borovicovém esenciálním oleji jsme napsali článek zvlášť, protože je to docela obsáhlé téma. Vnitřní kůra může být vysušena a konzumována – je ceněna vysokým obsahem živin. Z jehličí borovice může být připraven populární čaj, který má řadu pozitivních zdravotních vlastností.

Borovice a její přínosy našemu zdraví – jaké má účinky?

Níže se podrobněji podíváme na některé z nejdůležitějších přínosů borovice pro naše zdraví.

1. Super pro imunitní systém

Ať už konzumujete sušenou kůru z borovic nebo pijete čaj z jehličí, získáváte opravdu zajímavé množství vitaminu C. Jak asi dobře víte, vitamín C je základním prvkem našeho imunitního systému, protože stimuluje tvorbu bílých krvinek a má antioxidační vlastnosti, které pomáhají předcházet chronickým onemocněním a dalším nemocem. Navíc je vitamin C rozhodující složkou kolagenu, který je nezbytný k vytvoření nových buněk, svalů, tkání a krevních cév. Takže z něj plyne jen samá výhoda.

2. Pro zdraví očí

V produktech z borovice je také vysoká hladina vitamínu A a různých karotenoidů – ty se nacházejí třeba v čaji z borovice a borové kůře. Karotenoidy působí v těle jako antioxidanty, jsou super zejména pro oči, brání rozvoji katarakty, zvyšují sílu vidění a zpomalují nástup makulární degenerace. Snížením oxidačního stresu (oxidační stres je v podstatě nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla působit proti nim) může čaj z borového jehličí udržet váš zrak silný až do dlouhého stáří.

Sponzorováno

3. Benefity pro pokožku a vlasy

Vitamin A působí trochu víc, než že je jen dobrý pro oči. Také zabraňuje oxidačním procesům v kůži, což pomáhá udržet pokožku mladou a bez vrásek – odstraňuje prostě volné radikály z těla. Už zmíněný vitamín C pomáhá urychlit proces hojení a vitamín A snižuje výskyt jizev, působí dokonce i na dlouhodobé problémy pleti, jako je třeba akné. Pokud jde o vaše vlasy, vitamíny A a C, oba dodávají vlasům bohatý lesk, zabraňují vypadávání vlasů a odstraňují lupy.

4. Ochrana proti patogenům

Čaj z borového jehličí má super antiseptické vlastnosti (má účinek proti bakteriím), můžete jej použít jako prací prostředek nebo ho smíchat s nosnými oleji, které se aplikují na kůži, zejména na rány. Tak se zabrání vniknutí infekcí nebo patogenů do těla. Tato vlastnost také pomáhá eliminovat patogeny a mikroby v těle, když čaj popíjíte.

5. Vliv na oběhový systém

Organické sloučeniny v čaji z borového jehličí pomáhají nakopnout váš oběhový systém a pomáhají také zvýšit produkci červených krvinek, čímž se zvyšuje okysličení orgánových systémů těla, zvyšuje se energetická hladina a zabraňuje se tvorbě anémie.

6. Zdraví dýchacích cest

Jednou z nejčastějších aplikací čaje z borovicového jehličí (a konzumace kůry) je prevence nebo léčba respiračních onemocnění. Borovice se projevila jako expektorancium, pomáhá eliminovat nadbytek hlenu v dýchacích cestách a současně neutralizuje patogeny nebo bakterie nacházející se ve vašich dutinách. Právě proto je čaj z borového jehličí často doporučován pro uklidnění zánětů dýchacího traktu, pomáhá zmírnit kašel, bolest v krku a také závažnější respirační stavy, jako je astma.

A na co si dávat pozor?

Silné účinné látky v produktech z borovice mohou být pro těhotné ženy potencionálně nebezpečná – je známo, že v některých situacích způsobily dokonce potraty. Kromě toho několik druhů borovice může působit toxicky, takže vždy si vybírejte borovicové produkty od certifikovaných a věrohodných prodejců.

Co si ještě o borovici přečíst?

VIDEO: Borovice a mast na mazání

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o borovici

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva