Sponzorováno

Neprůchodné vejcovody – co byste měli vědět o zablokovaných vejcovodech – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

Neprůchodnost vejcovodů patří mezi poměrně časté příčiny ženské neplodnosti

Neprůchodnost vejcovodů patří mezi poměrně časté příčiny ženské neplodnosti

Vejcovody jsou ženské reprodukční orgány, které spojují vaječníky a dělohu. Každý měsíc, během ovulace, ke které dochází zhruba uprostřed menstruačního cyklu, vejcovody „dopraví“ vajíčko z vaječníku do dělohy.

Početí se děje také ve vejcovodu. Pokud je vajíčko oplodněno spermatem, přesune se pak vaječníkem do dělohy.

Pokud je vejcovod zablokován, je také zablokován průchod spermatu, a také cesta zpět do dělohy pro oplodněné vajíčko. Běžné důvody blokovaných vejcovodů zahrnují jizvovou tkáň, infekci a adheze (srůsty) v pánvi. Neprůchodnost a další poškození vejcovodů je jednou z možných příčin neplodnosti.

Příznaky neprůchodných vejcovodů

Zablokované vejcovody často nezpůsobují žádné příznaky. Mnoho žen ani neví, že mají zablokované vejcovody, dokud se nepokouší otěhotnět a nemají při tom potíže.

V některých případech mohou neprůchodné vejcovody vést k mírné pravidelné bolesti na jedné straně břicha. To se obvykle děje u typu blokády zvané hydrosalpinx (kapalina ve vejcovodu). To je případ, kdy tekutina zaplní a zvětšuje zablokovaný vejcovod.

Podmínky, které mohou vést k zablokování vejcovodu, mohou způsobit jejich vlastní příznaky. Například endometrióza často způsobuje velmi bolestivé a těžké menstruační období a bolesti pánve. Může také zvýšit riziko zablokování vejcovodů.

Jaké jsou příčiny neprůchodnosti vejcovodů?

Nejčastější příčinou je prodělaný pánevní zánět – infekce dělohy, vejcovodů a vaječníků, způsobený pohlavně přenosnými onemocněními jako je například kapavka nebo chlamydie. Dále se může jednat o poškození vlivem srůstů po předchozích břišních operacích nebo vlivem endometriózy.

Vejcovody jsou tedy obvykle blokovány jizvou nebo adhezí pánve. Ty mohou být způsobeny mnoha faktory a problémy, včetně těchto:

  • Pánevní zánětlivá nemoc. Toto onemocnění může způsobit jizvy nebo hydrosalpinx.
  • Endometrióza. Ve vejcovodech se může hromadit tkáň endometria a způsobit její zablokování. Endometriální tkáň na vnější straně jiných orgánů může také způsobit adheze, které blokují vejcovody.
  • Některé pohlavně přenosné infekce. Chlamydie a kapavka mohou způsobit jizvy a vést k zánětlivému onemocnění pánve.
  • Dříve prodělané mimoděložní těhotenství. To může způsobit jizvy na vejcovodech.
  • Fibroidy. Tyto výrůstky mohou blokovat vejcovod, zejména tam, kde se připojují k děloze.
  • Minulá operace břicha. Minulý chirurgický zákrok, zejména na samotných vejcovodech, může vést k pánevním adhezím, které zneprůchodní vejcovody.

Nemůžete zabránit mnoha příčinám zablokování vejcovodů. Můžete však snížit riziko pohlavně přenosných chorob použitím kondomu během sexu. Na to pamatujte.

Vliv neprůchodných vejcovodů na plodnost

Zablokované vejcovody jsou častou příčinou neplodnosti. Spermie a vejce se setkají ve vejcovodu pro oplodnění. Ucpaný vejcovod jim může zabránit ve spojení.

Sponzorováno

Pokud jsou oba vejcovody zcela zablokované, těhotenství bez léčby nebude možné. Pokud jsou vejcovody částečně ucpané, můžete potenciálně otěhotnět. Riziko mimoděložního těhotenství se však zvyšuje. Je to proto, že pro oplodněné vajíčko je těžší projít blokádou do dělohy. V těchto případech může lékař doporučit oplodnění in vitro (IVF) podle toho, zda je léčba možná.

Pokud je blokován pouze jeden vejcovod, zablokování s největší pravděpodobností neovlivní plodnost, protože vajíčko může stále cestovat nepostiženým vejcovodem. Léky na plodnost vám mohou pomoci zvýšit šanci na ovulaci na otevřené straně.

Neprůchodný vejcovod sám o sobě neplní již svou funkci – čili uchopení vajíčka po ovulaci a jeho transport do dělohy.

Po léčbě blokovaných vejcovodů je možné otěhotnět. Vaše šance na otěhotnění bude záviset na způsobu léčby a závažnosti blokády vejcovodů.

Úspěšné těhotenství je pravděpodobnější, když je blokáda blízko dělohy. Míra úspěchu je nižší, pokud je blokáda na konci vejcovodu poblíž vaječníku. Před léčbou se určitě poraďte se svým lékařem, abyste pochopili své šance na úspěšné těhotenství.

Asi ve 40% případů je příčina neplodnosti na straně ženy. U žen se jedná nejčastěji o nízkou, či naopak velmi vysokou zásobu vajíček, nedozrávání vajíček (tzv. anovulace) či právě neprůchodnost vejcovodů. Stejný podíl – tedy 40% – představuje příčina na straně muže. 20% příčin neplodnosti je kombinací obou faktorů – mužského i ženského.

Jak se neprůchodnost vejcovodů zjistí?

Podezření se může pojmout již při ultrazvukovém vyšetření – je vidět například zduření vejcovodů a jejich naplnění tekutinou (tzv. saktosalpinx). Další metodou je hysterosalpingografie – vyšetření dělohy a vejcovodů pomocí rentgen-kontrastní látky. Suverénní metodou na zjištění neprůchodnosti vejcovodů a event. i současné řešení je laparoskopie. Při laparoskopii se provádí test průchodnosti vejcovodů vstříknutím modrého barviva do děložního čípku a dělohy a dále se pozoruje, zda se barvivo přes vejcovody dostane až do dutiny břišní.

Komplikace při zablokovaných vejcovodech

Nejčastější komplikací ucpaných vejcovodů a léčby je mimoděložní těhotenství. Pokud je vajíčko částečně zablokováno, může být možné vajíčko oplodnit, ale může se ve vaječníku „zaseknout“. To má za následek mimoděložní těhotenství, což je velký problém.

Chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část vejcovodu, také zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Kvůli těmto rizikům lékaři často doporučují IVF (oplodnění ve zkumavce, či odborně in vitro fertilizace) místo chirurgického zákroku u žen se zablokovanými vejcovody, které jsou jinak zdravé.

Jak se neprůchodnost vejcovodů řeší?

Pokud není poškození vejcovodů příliš velké, pak je lze ponechat tak, jak jsou. V případě většího poškození bylo dle řady výsledků IVF zjištěno, že je lepší vejcovod odstranit z výše uvedených důvodů. Vejcovod se odstraňuje operačně při laparoskopii. Pokud jsou vaše vejcovody „ucpané“ malým množstvím jizev nebo adhezí, může lékař pomocí laparoskopického zákroku odstranit „ucpání“ a „otevřít“ takto vejcovody.

Pokud jsou vaše vejcovody „ucpané“ velkým množstvím jizev nebo adhezí, nemusí být léčba k odstranění neprůchodnosti možná.

Sponzorováno

Pokud dojde k neprůchodnosti, protože je poškozena část vejcovodu, může chirurg odstranit poškozenou část a spojit dvě zdravé části.

Zdroj článku a studie o zablokovaných vejcovodech

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva