Sponzorováno

Citronová tráva (Voňatka citronová) a čaj z citronové trávy – jaké jsou účinky na zdraví? 4.62/5 (21)

Citronová tráva a čaj z citronové trávy - jaké jsou účinky na zdraví?Citronová tráva je bylina, která původně pochází ze Srí Lanky a jižní Indie, ale nyní již roste v mnoha zemích po celém světě. Stonky rostliny jsou běžnou ingrediencí v asijské kuchyni. Je také dokonce možné vařit citronovou trávu a připravit z ní takto chutný čaj.

Rostlina má dlouhé listy, které jsou podobné listům mořských řas. I když existuje odhadem 55 druhů citronové trávy, pro vaření jsou vhodné pouze odrůdy východní indické a západní indické.

Citronová tráva (Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass), česky správně Voňatka citronová je statná, vytrvalá tropická tráva z čeledi lipnicovitých.

Několik vědců se zajímá o zdravotní a léčivé přínosy pití čaje z citrónové trávy. V tomto článku se podíváme na některé zdravotní přínosy, které může citrónová tráva a čaj z ní nabídnout.

Citronová tráva a zdraví

Listy a olej z citronové trávy se používají k výrobě různých medikamentů. Citronová tráva jako taková se běžně užívá orálně, aplikuje se přímo na kůži nebo se vdechuje při aromaterapii. Existuje však v tomto směru relativně omezený vědecký výzkum, který podporuje jakékoli její běžné použití.

Tuto víceletou rostlinu lze snadno pěstovat na zahradě nebo v interiéru v květináči.

V potravinách a nápojích se citronová tráva používá jako aroma. Například listy citronové trávy se běžně používají jako „citronová“ příchuť v bylinkových čajích. Dále se pak citronová tráva používá jako vůně v deodorantech, mýdlech a kosmetice. A konečně se se také používá při výrobě vitamínu A a přírodního citralu. Citronová tráva má vůni citronu, ale je chutnější a sladší

Citronová tráva vás může pomoci chránit před některými druhy bakterií a kvasinek (může jim zabránit v růstu). Také obsahuje látky, o kterých se předpokládá, že zmírňují bolest a otoky, snižují horečku, zlepšují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, stimulují dělohu a menstruační tok a mají antioxidační vlastnosti.

Podívejme se spolu nyní na to, na co je citronová tráva tráva dobrá (ale pamatujte, že důkazy jsou v tomto směru omezené, jde spíše o takové babské rady):

 • Lupy. Některé výzkumy naznačují, že použití roztoku oleje z citrónové trávy na vlasy u některých lidí snižuje lupy.
 • Bolest při revmatoidní artritidě. A jiný výzkum naznačuje, že použití oleje z citronové trávy na kůži může u dospělých s revmatoidní artritidou snížit bolest. Je však zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné zjistit, zda je to více než jen placebo efekt.
 • Kvasinková infekce v ústech. První výzkum naznačuje, že pití čaje z citronové trávy snižuje příznaky kvasinkové infekce v ústech u lidí s HIV / AIDS.
 • Žaludeční a střevní křeče
 • Bolení břicha
 • Vysoký krevní tlak
 • Bolest a otok
 • Zvracení
 • Kašel
 • Běžné nachlazení
 • Cukrovka
 • Vyčerpání
 • Bolest hlavy

Má antiseptické a adstringentní (stahující) vlastnosti.

Ale jak jsme již řekli, k hodnocení účinnosti citronové trávy pro výše zmíněná použití je zapotřebí více důkazů.

Citronová tráva a její bezpečnost

Citrónová tráva je pro většinu lidí naprosto bezpečná, pokud se používá v rozumném množství. Je bezpečná, pokud je podávána ústy, aplikována na kůži nebo krátkodobě inhalována při aromaterapii pro léčebné účely.

Olej z citronové trávy může při aplikaci na kůži zřídka způsobit vyrážku (podráždění) kůže. Objevily se však některé toxické vedlejší účinky, jako jsou problémy s plicemi po vdechnutí citronové trávy a fatální otrava poté, co dítě spolklo odpuzovač hmyzu na bázi citronové trávy.

Zvláštní upozornění při těhotenství a kojení: je nebezpečné užívat během těhotenství citronovou trávu. Má totiž vlastnosti, které stimulují dělohu a menstruační tok, takže zde existuje oprávněná obava, že by její užívání mohlo způsobit potrat.

Není dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání citronové trávy, pokud jste těhotná nebo kojíte. Radši se úplně vyhněte jejímu užívání.

Jak citronovou trávu používat?

Citronovou trávu můžete najít v obchodech s potravinami. Při výběru citronové trávy hledejte pevné zelené stonky. Chcete-li použít citronovou trávu v čajích, polévkách, vývaru nebo jiných tekutinách, rozdrťte spodní část stonků, čímž uvolníte aromatický olej. Potom takto kousky ponořte do čaje či polévky – do nich se pak uvolní aromatické oleje. Před jídlem nebo pitím nápojů stonky odstraňte.

V jiných receptech budete možná muset nakrájet spodní část stonků. Pak se to takto přidává do kari, salátu, marinády nebo do smažení.

Sponzorováno

Co najdete v citronové trávě?

Mezi minerály, které jsou v citronové trávě, patří vápník (3 mg), draslík (34 mg), mangan (0,2 mg), hořčík (2,9 mg) a železo (0,4 mg). V závorkách jsou uvedeny přibližné hodnoty v jedné lžičce citronové trávy.

Najdete v ní také některé vitaminy (ve velmi malém množství), včetně vitamínu A, vitamínu C, folátu a niacinu. Avšak konzumace citronové trávy nebude mít významný dopad na vaše každodenní potřeby vitamínů. Je jich tam relativně málo.

Čaj z citronové trávy a jeho výhody pro zdraví

Mnoho lidí věří, že čaj z citrónové trávy nabízí mnoho výhod pro zdraví, ale vědci dosud neprovedli dostatek studií, které by tyto výhody prokázaly. Proto s tím počítejte. Lékaři předpokládají, že čaj může pomáhat v boji proti volným radikálům, čímž snižuje výskyt zánětů v těle. Citronová tráva jako taková obsahuje sloučeniny potlačující zánět, kyselinu chlorogenovou, isoorientin a swertiajaponin. Zánět je faktorem mnoha nepříznivých zdravotních stavů, včetně bolesti a srdečních chorob. Čaj z citronové trávy by tak mohl být z tohoto pohledu velmi prospěšný nápoj, který by lidé mohli začlenit do své stravy a mohli by z něj těžit.

Níže je uvedeno sedm dalších zdravotních výhod, které mohou vyplynout z pití čaje z citronové trávy.

1. Zmírňuje úzkost

Mnoho lidí uvádí, že popíjení tohoto horkého čaje je velmi relaxační. Čaj z citronové šťávy ale může nabídnout další i vlastnosti snižující úzkost. Jeho krásná vůně může lidem pomoci s úzkostí. Opravdu. Někteří lidé rádi vdechují esenciální olej z citronové trávy, aby zmírnili svůj stres a úzkost. Vědci ale i tak potřebují více důkazů, aby mohli tuto výhodu potvrdit.

2. Vliv na snížení cholesterolu

Podle článku v časopise Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research se zdá, že konzumace výtažků z citronové trávy snižuje cholesterol u zvířat.

3. Prevence infekce

Výsledky studií naznačují, že citronová tráva může mít určité schopnosti předcházet infekcím.

Například se zdá, že bylina snižuje výskyt žabky v ústech, plísňové infekce, která běžně postihuje lidi s oslabeným imunitním systémem.

4. Podpora zdraví ústní dutiny

V mnoha zemích, kde rostlina citronové trávy pochází z této oblasti, lidé žvýkají stonky citronové trávy – je to jejich způsob, jak zlepšit zdraví zubů a udržet příjemný a čistý pocit v ústech.

Časopis Food Chemistry publikoval studii potvrzující tato zjištění. Autoři se podívali na 12 bylin a zjistili, že bylinné výtažky z citronové trávy byly jedním z nejúčinnějších inhibitorů bakteriálního růstu (v laboratorních vzorcích).

5. Na zmírnění bolesti

Podle jedné studie může citronová tráva blokovat bolest. To znamená, že pití čaje citronové trávy by mohlo potenciálně pomoci zabránit tomu, aby člověk cítil bolest.

6. Zvyšování hladin červených krvinek

Výsledky studie z roku 2015 naznačují, že pití odvaru z citronové trávy denně po dobu 30 dnů může zvýšit koncentraci hemoglobinu, objem a počet červených krvinek v těle.

Vědci provedli krevní testy na 105 lidských subjektech na začátku a poté – v 10 a 30 dne studie. Došli k závěru, že pití čaje citronové trávy podporuje tvorbu červených krvinek. Ačkoli přesně neidentifikovali, jak to citronová tráva dělá, naznačují, že antioxidační vlastnosti čaje mohou hrát důležitou roli.

7. Zmírnění nadýmání

Pití čaje citronové trávy může mít močopudné účinky, což znamená, že stimuluje ledviny, aby uvolňovaly více moči než obvykle. Podle malé studie v časopise Journal of Renal Nutrition zvyšuje pití tohoto čaje produkci moči, více než jiné nápoje.

Tento diuretický účinek na tělo může být prospěšný v případech, kdy zadržování vody vede k nadýmání. Toto je běžný příznak premenstruačního syndromu (PMS).

Recepty s citronovou trávou

Čaj z citronové trávy je možné si snadno vyrobit doma. Po zakoupení stonků v obchodě s potravinami nebo u bylinkáře mohou lidé uvařit čaj následujícím způsobem:

 1. nakrájejte stonky na kousky o velikosti 2-4 cm
 2. uvařte šálek vody
 3. nalijte vroucí vodu přes stonky citronové trávy
 4. nechte stonky ve vodě po dobu nejméně 5 minut
 5. vymačkejte tekutinu ze stonků

Náš tip: Přidáním kostek ledu se vytvoří studený citronový čaj.

Čaj by měl mít svěží, citrusovou chuť. Člověk by měl začít s jedním šálkem čaje z citronové trávy denně. Pak můžete případně přidat další za pár dnů. Případně i obchody s potravinami a zdravou výživou prodávají čaj z citronové trávy.

Sponzorováno

Čaj z citronové šťávy je váš detoxikační čaj. Je plný antioxidantů, které pomáhají při detoxikaci a čištění zevnitř. Pomáhá při odstraňování toxinů z těla uvolněním zadržování tekutin. Měli jste někdy tento čaj? Nebo ho dokonce pijete pravidelně? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem. Budeme rádi.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva