Sponzorováno

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca L.) – skvělý pro vaše zdraví – jaké má účinky? 4.78/5 (9)

  • Leonurus cardiaca je vytrvalá rostlina pocházející ze střední Evropy a Skandinávie, ale vyskytuje se také v oblasti od Ruska (části s mírným klimatem) po střední Asii.
  • V srdečníku identifikovány sloučeniny patřící do skupiny monoterpenů, diterpenů, triterpenů, dusíkaté sloučeniny, fenylpropanoidy, flavonoidy a fenolové kyseliny, dále těkavé oleje, steroly a třísloviny.
  • Tradičně se výtažky z byliny užívaly vnitřně, především při nervových srdečních potížích a poruchách trávení.
  • Používaly se však i při průduškovém astmatu, klimakterických příznacích a amenoree, ale i zevně při ranách a kožních zánětech.

Leonurus cardiaca

Leonurus cardiaca

Pokud pijete čaj ze srdečníku obecného pravidelně, je to skvělý způsob, jak zdravě posílit svůj nervový a reprodukční systém (u žen). Tento výborný čaj má i další výhody pro muže i ženy.

Čtěte dále a podívejte se na účinky čaje ze srdečníku obecného.

Představme si Srdečník obecný (Leonurus cardiaca L.)

Čaj z srdečníku obecného je tradiční lék vyrobený z populární byliny, mateřídoušky. Čaj vařený z těchto listů, který se nejčastěji používá jako ženské tonikum, je také bohatým zdrojem antioxidantů a flavonoidů, jako je kyselina jablečná, kyselina olejová, terpenoidy a alkaloidy, které mohou pomoci mnoha různým systémům v těle. Tento čaj má antispasmodické, antihypertenzní, stimulační a diuretické vlastnosti, díky nimž je tak populární v Asii i ve zbytku světa.

Srdečník, který se lidově označuje jako buřina srdečník, u nás divoce roste v teplejších oblastech na loukách a rumištích nebo v příkopech.

Výhody čaje ze srdečníku

Český i latinský název byliny neomylně napovídá, že její hlavní síla spočívá v léčbě srdečních problémů.

Z tohoto čaje si můžete užít řadu výhod, je třeba dobrý pro zdraví srdce, jak už jeho název napovídá, také je super na klidnější nervy, na usnadnění menstruačních cyklů i na stimulaci chuti k jídlu.

Pro zdraví srdce

O tomto bylinném čaji je již dlouho známo, že pozitivně ovlivňuje zdraví srdce; konkrétněji je schopen zklidnit bušení srdce, které může být způsobeno problémy se štítnou žlázou.

Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris. Snižuje také tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví.

Z pohledu tradiční bylinkářského léčitelství se srdečník obecný používá při srdeční arytmii nejčastěji nervového původu, uklidňuje srdeční činnost (tj. srdeční palpitace).

Sponzorováno

Zmírňuje úzkost

Pokud jste neustále ve stresu nebo úzkostliví, šálek výborného nočního čaje může uklidnit vaše nervy a snížit hladinu stresových hormonů, což vám pomůže dospět k příjemnému spánku a ráno budete mít čistou hlavu. Opravdu, dokazují to studie.

Pro zdravý reprodukční systém

Tento čaj, který je nejznámější pro své účinky na reprodukční zdraví. Studie říkají, že dokáže zklidnit příznaky menopauzy a zároveň optimalizovat hormonální zdraví žen v reprodukčním věku.

Usnadňuje menstruaci

Pokud je vaše menstruace nepravidelná, šálek tohoto čaje každý den může pomoci regulovat menstruaci, což může snížit množství i závažnost příznaků, jako jsou změny nálady a fyzické příznaky menstruace u žen (bolest břicha a podobně). Ženy používají srdečník ke zlepšení a harmonizaci menstruačního cyklu (většinou k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace)

Jak srdečník užívat?

Srdečník se používá buď v podobě 2 minutového odvaru, nebo jako nálev. Vyšší účinnost pak vykazují lihové výtažky.

Na uklidnění a posílení srdce vyzkoušejte čaj, který připravíte ze směsi pěti dílů srdečníku, čtyř dílů nati meduňky a po dvou dílech listu routy, třezalkové nati, květu hlohu a kořene kozlíku. Dvě lžíce směsi nechte louhovat dvacet minut v půllitru vody, čaj přeceďte a po třetinách vypijte během dne.

Kdo by neměl srdečník používat?

Těhotné ženy. Proč? Jelikož obsahová látka leonurin může vyvolat děložní stahy.

Srdečník se také nedoporučuje dětem do 3 let a dále pacientům užívající léčiva proti srážení krve (sám srdečník totiž ředí krev). A konečně pacientům trpící chorobami srážlivosti krve.

Zajímavost: Rostlina Srdečník obecný celkem nepříjemně páchne a hořce chutná.

Rostlina se historicky používala jako kardiotonikum a k léčbě gynekologických potíží (jako je amenorea, dysmenorea, menopauzální úzkost nebo poporodní deprese).

Sponzorováno

A jaké zkušenosti s touto bylinkou máte vy? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva