Sponzorováno

Stigmasterol – co to je – jaké má účinky na zdraví? 4.71/5 (7)

Stigmasterol - co to je - jaké má účinky na zdraví?Stigmasterol je fytosterol, což znamená, že se jedná o látku získanou z rostlin s hlavní funkcí pro udržení struktury a fyziologie buněčných membrán. Nachází se v tucích a olejích ze sójových bobů, řepky a luštěnin a jiné zeleniny, ořechů, luštěnin, semen a nepasterizovaného mléka.

Jako potravinářská přídatná látka mají fytosteroly vlastnosti snižující hladinu cholesterolu a působí jako činidlo zabraňující rakovině. Fytosteroly jsou přirozeně přítomny v malém množství v rostlinných olejích, jako je například sojový olej.

Cholestatin je fytosterolový komplex, který je izolován z rostlinného oleje obsahujícího stigmasterol, campesterol a brassicasterol a prodává se jako doplněk stravy. Steroly pomáhají snížit hladinu cholesterolu u lidí až o 15%. Je to kvůli začlenění cholesterolu do micel v gastrointestinálním traktu – je zabráněno absorpci cholesterolu, snižuje se tak celkové množství absorbovaného cholesterolu. To řídí celkovou hladinu cholesterolu a upravuje hladiny HDL, TAG a LDL. Másla, margaríny, snídaňové cereálie a pomazánky jsou obohaceny fytosteroly a uváděny na trh – zejména směřují k lidem s vysokým cholesterolem , u kterých ho snižují.

Stigmasterol se používá ke snižování hladiny cholesterolu, i když je nutné další studium k určení sloučenin, které vykonávají tuto funkci a jak fungují v těle.

Na trhu jsou k dostání různé komerční výrobky, které zahrnují hotové výrobky a suroviny, které obsahují stigmasterol (a to v různých množstvích).

Stigmasterol – rostlinný sterol (fytosterol) – patří k nejhojnějším rostlinným sterolům a má hlavní funkci pro zachování struktury a fyziologie buněčných membrán. V Evropské unii se jedná o potravinářskou přídatnou látku s označením E499 a lze ji použít ve výrobě potravin ke zvýšení obsahu fytosterolu, což může potenciálně snížit hladiny cholesterolu LDL.

Stigmasterol je složkou různých druhů zeleniny, luštěnin, ořechů, semen a nepasterizovaného mléka. Pasterizace inaktivuje stigmasterol. Jedlé oleje obsahují vyšší množství než zelenina.

Stigmasterol je potravinářská přídatná látka ve vyráběných potravinářských výrobcích ve Velké Británii a Evropské unii.

Nejběžnějšími fytosteroly ve vaší stravě jsou kampesterol, sitosterol a stigmasterol.

Co říká výzkum?

Jako jeden z hlavních fytosterolů je stigmasterol zařazen mezi sterolové sloučeniny ve stravě, které mají potenciál snížit riziko kardiovaskulárních chorob. Spotřeba rostlinných sterolů 2 gramy denně je spojena se snížením hladiny LDL cholesterolu v krvi o 8–10%, což pravděpodobně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Sponzorováno

Bylo také prokázáno, že stigmasterol vykazuje antiangiogenní a protirakovinné účinky prostřednictvím snižování hladiny TNF-alfa a VEGFR-2.

Sponzorováno

Stigmasterol – zdroje v potravinách

Potravina Váha potraviny (g) Stigmasterol (v mg)
Sezamová semena 150 33
Hranolky 184 15
Tmavá čokoláda 28.35 9
Sojový olej 13.6 8
Para ořechy 133 8
Pistácie 123 6
Mandle 143 6
Pekanové ořechy 110 6
Majonéza 13.8 5
Margarín 14.2 5
Avokádo 230 5
Lněný olej oil 13.7 4
Burákové máslo 32 4
Fava fazole 126 1
Černé ořechy 125 1
Lněná semínka 10.3 1
Citronová tráva 67 1
Mléčná čokoláda 7 1

Zdroje a odkazy na relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva