Vitamín B17 – funkce v těle a jeho zdroje 4.87/5 (15)

Sponzorováno

vitamin-b17Vitamín B17 – je obchodní název pro látku, známou pod názvem laetril. Součástí laetrilu je mimo jiné i polysyntetické molekula zvaná amygdalin. Vitamin B17 je ve vodě rozpustný.

Léčebné účinky derivátů z hořkých mandlí znali už staré čínské civilizace. Do laboratoří se vitamin B17 dostal až v 19. století. Chemik Bohn si při destilaci tekutiny z hořkých mandlí všiml, že se uvolňuje kyanovodík. Tento poznatek přenesli do svých výzkumů francouzští chemici PJRobiquet a AFBoutron-Chalard. V r. 1830 oddělili z meruňkových jader krystalickou látku a nazvali ji amygdalin. V roce 1950 biochemik dr. Krebs izoloval vitamín B17 a pojmenoval ho „laetrilu“.

Funkce vitamínu B17

Všechny zdravé buňky obsahují enzym rhodanáza. Nádorové buňky zase enzym beta-glukosidázu, který, jak bylo zjištěno, je možné použít k jejich zničení pomocí vitamínu B17. Vitamín B17 obsahuje vázaný kyanid, který začne působit na zdravé, i nádorové buňky. Zdravé buňky chrání enzym rhodanáza, která kyanid rozkládá. Beta-glukosidáza nádorových buněk naopak kyanid aktivuje. Jeho působením nádorové buňky praskají a dochází k jejich likvidaci.

Sponzorováno

Kde se vitamín B17 vyskytuje?

  • jádra meruněk a hořkých mandlí
  • jádra jablek, hrušek, švestek, třešní
  • ostružiny, maliny, brusinky, bezinky, jahody
  • luštěniny
  • ořechy
  • semínka lnu a sezamu
  • obilí

Denní potřeba vitamínu B17

Doporučená denní dávka (u zdravého člověka) je 100 – 200mg. Jedna meruňková pecka obsahuje cca 30mg. Člověk léčící se na rakovinu potřebuje 1000 – 2000 mg vitaminu B17. Vhodné je konzumovat celé ovoce, i s jádry. Doporučuje se však nejíst více jadérek, jak je obsaženo v snědeném ovoci. Na 4,5 kg tělesné váhy přísluší 1 meruňkové jádro (60 kg vážící osoba může zkonzumovat asi 13 jader). Vysoká koncentrace vitaminu B17 je obsažena v přírodní stravě.

Sponzorováno

Při nedostatku vitamínu B17: únava, zvýšené riziko vzniku rakoviny
Při předávkování vitamínem B17: nevolnost (doporučuje se sníst 2 – 3 pomeranče nebo jiné citrusové plody)

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Vitamín B17 – funkce v těle a jeho zdroje”

    1. […] Krebse potvrzují prý několik kultury, které přijímají dostatek vitaminu B17 v potravě a rakovinu téměř neznají. Jsou to například obyvatelé odlehlých zákoutí […]

    2. Petr Jasek Ing. napsal:

      Je to zajímavé

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva