Psyllium a jeho účinky na zdraví – zajistí dostatečný přísun vlákniny 4.51/5 (35)

Sponzorováno

Psyllium a jeho účinky na zdravíVláknina má pro naše zdraví vícenásobný přínos, je však třeba ji konzumovat pravidelně a v adekvátním množství. Bohužel velmi často je její příjem velmi nízký. Pokud nechcete sledovat její obsah v jednotlivých potravinách a přesto cítíte, že ji vaše tělo potřebuje (třeba z důvodu obtíží s chronickou zácpou), můžete si ji dodat pomocí psyllia.

Jaká je vlastně úloha vlákniny v těle?

Princip působení vlákniny v lidském těle spočívá v tom, že se sama o sobě nerozloží, nasaje však do sebe vodu, zrychlí průchod potravy trávicím traktem a podpoří dobré vstřebávání živin. Zároveň při svém putování tělem očistí sliznici, které se dotýká.

Dostatečný příjem vlákniny pozitivně působí na stav celého kardiovaskulárního systému. Snižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a cukru v krvi, snižuje krevní tlak a podporuje správné fungování srdečního svalu. Doporučená denní dávka vlákniny je uváděna v rozmezí 20 až 35 gramů. Hojně je obsažena v sušeném ovoci, jablkách, celozrnném pečivu, ovesných vločkách nebo pohance.

Pomocník v podobě psyllia

Psyllium je zcela přírodním zdrojem vlákniny, konkrétně se jedná o rozpustnou vlákninu získávanou ze semen jitrocele vejčitého. Psyllium je často dáváno do souvislosti s řešením problémů s chronickou zácpou. Lze jej totiž velmi pohodlně užívat jako projímadlo bez nepříjemných vedlejších účinků, nevytvoří se na něj návyk. Psyllium zvyšuje objem stolice a zjemňuje její konzistenci. Tím působí ne její rychlejší pohyb ve střevech a přispívá k pravidelnému vyprazdňování.

Může se to zdát trochu zvláštní, ale psyllium lze užívat i při řešení zcela opačných obtíží – při průjmu. Pokud dojde ke zvětšení objemu stolice, snadněji pak nastane její stagnace v tlustém střevě a snížení četnosti jejího vyprazdňování. Psyllium je tedy možné chápat spíše jako pomocníka k dosažení celkové rovnováhy trávicího traktu.

Psyllium a cukrovka

Jak již bylo zmíněno, přínosem adekvátního příjmu vlákniny je též zlepšení funkce kardiovaskulárního systému, snížení hladiny cholesterolu i cukru v krvi. Konzumace psyllia je velmi žádoucí u lidí s cukrovkou i s dalšími onemocněními.

Psyllium a hubnutí

Psyllium může být též nápomocné při snaze shodit nadbytečné kilogramy. Je po něm vyšší a rychlejší pocit nasycení a je pak tedy možné snížit porce přijímaných potravin. Výhodou je jeho velmi nízký kalorický obsah.

Při konzumaci potravy s vysokým obsahem vlákniny čas trávený žvýkáním trvá déle, organismus má více času, aby pocítil nasycenost, člověk už nepociťuje hlad.

Sponzorováno

Psyllium na detoxikaci

Během procesu psyllium vstřebá do sebe část toxických látek, odstraňuje usazeniny, a problematické úseky se stávají průchodnějšími. Díky své mimořádné účinnosti se psyllium jeví jako nejoblíbenější vláknina, protože nejenže snižuje výskyt zácpy, ale napomáhá i snižování hmotnosti, detoxikuje organismus a zlepšuje celkový zdravotní stav.

Prevence proti rakovině střeva

Preventivně působí proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Jeho pravidelná konzumace je žádoucí i u lidí trpících hemoroidy. Změna konzistence stolice způsobí menší tlak na okolí konečníku a dojde ke zlepšení dosavadních obtíží. U psyllia jsou prokázané též prebiotické účinky. Podporuje osídlení střeva nezbytnými blahodárně působícími bakteriemi, příznivě ovlivňuje jejich růst.

Různé druhy psyllia a jeho dávkování

Psyllium lze zakoupit v různých podobách. Nejčastěji jako prášek, ale také ve formě tablet nebo kapslí. Dávkování bývá uvedeno na konkrétním balení. Je možné koupit i ochucené varianty. Psyllium je běžně k dostání v prodejnách se zdravou výživou, v lékárně, ale i třeba v supermarketu.

Pokud si zakoupíte prášek, je možné jej rozmíchat ve vodě, ve sklenici džusu nebo jej lze přidat do již hotových jídel – kaší, polévek. Ideální je jeho použití hned po ránu na lačný žaludek. Pro správné působení je nutné jej zapít dostatečným množstvím vody a i v průběhu celého dne dbát na přiměřený pitný režim.

Psyllium mohou bez obav zařadit do svého jídelníčku děti starší tří let i těhotné a kojící ženy. Jen při dlouhodobém užívání léků je třeba poradit se s lékařem, zda je konzumace psyllia vhodná. V některých případech totiž může dojít ke zpomalenému účinkování přijímaných léků. Alergie se po požití psyllia objevuje opravdu velmi vzácně, jedná se o vyrážku nebo zhoršené dýchání.

Dávkování psyllia

Pokud si koupíte psyllium ve formě prášku (což je pravděpodobně nejprodávanější forma psyllia), jeho použití je jednoduché. Zamíchejte si ho do nějakého zdravého nápoje, například do ovocné šťávy nebo jogurtu a můžete ho sníst. Případně si dáte přímo do úst 1 lžičku psyllia a potom ihned zapijete. Dávkujeme si ho sami podle své potřeby. Popřípadě se poraďte s lékařem.

Psyllium a co říkají výzkumy

Podle výzkumů, které se dělaly na lidech pomocí dávkování psyllia – vlákniny a pšeničné vlákniny po dobu 2 týdnů, ukázaly, že lidem, jimž byl podáván psyllium, měl větší účinek na zdraví člověka jak vláknina pšeničná.

Zlepšily se jim další problémy, kterými tito lidé trpěli: bolest břicha, zduření břicha (při zduření břicha došlo k jeho snížení díky vláknině ze psyllia a zas naopak pšeničná vláknina tento stav ještě zvýšila). Vědci zjistili, že psyllium je lepší než pšeničná vláknina co se týče frekvence stolice a zduření břicha, takže by psylium mělo být upřednostňováno při léčbě syndromu dráždivého střeva a zácpy. Další výzkumy se prováděly u obézních dětí a adolescentů, kterým byl podáván psyllium, kdy se u dětí, které trpěly vysokým cholesterolem a pokles cukru v těle (při diabetu) významně zlepšilo zdraví.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi psyllium? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi.

A co dále si o psylliu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva