Obsah článku
- Kolagen je protein, který tvoří základní stavební bloky pojivové tkáně v těle, včetně kůže, vlasů, nehtů, kloubů a kostí. Existuje několik zdrojů kolagenu, které můžete zahrnout do své stravy, aby se podpořila jeho tvorba.
- Kůže zvířat, jako jsou kuřecí nebo rybí kůže, jsou tradičním zdrojem kolagenu. Mnoho lidí si přidává kuřecí vývary nebo rybí polévky do své stravy, aby získali prospěšné látky obsažené ve varech.
- Hovězí "kolagenová" polévka se připravuje z kostí, chrupavek a dalších kolagenových bohatých částí skotu. Tato polévka může být bohatým zdrojem kolagenu a dalších živin.
- Jídla z ryb: Ryby, zejména ty, které jsou konzumovány se všemi kostmi a šupinami, mohou poskytovat kolagen a další prospěšné látky.
- Vepřové nohy jsou dalším zdrojem kolagenu, zejména v kůži a kloubech.
- Kolagenové doplňky: Na trhu jsou k dispozici kolagenové doplňky, které mohou být v práškové, kapalné nebo tabletové formě. Tyto doplňky jsou často vyrobeny z kolagenu živočišného původu, ať už z hovězího, rybího nebo kuřecího zdroje. Je určitě důležité vybírat kvalitní doplňky, které jsou pečlivě zpracované a odpovídají vašim výživovým potřebám.
1. Vejce
Tedy ne celé, ale ideálně vaječné bílky. Pokud je pravidelně konzumujete už proto, že jsou dobrým zdrojem bílkovin pro vaše svaly, rozhodně s jejich konzumací nepřestávejte. Obsahují kromě bílkoviny ještě další tři látky. A to:
Důležitý je nejenom právě kolagen, ale vlastně i celá trojice daných látek. Zařadit do jídelníčku vaječné bílky pro vás bude znamenat jak to, že získáte další množství kolagenu, ale i to, že automaticky podpoříte jeho přirozenou produkci ve vašem těle. A to je rozhodně dvojité plus.
2. Batáty
Hit posledních několika let. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, je nejvyšší čas. Jsou charakteristické tím, že na první pohled mohou připomínat klasické brambory. Jenom jsou červenější a chuť mají nasládlou. Stejně jako brambory se také připravují a tak není problém s jejich zařazením do jídelníčku. Kromě toho, že vás dokážou zaujmout nízkou kalorickou hodnotou, nebo řadou výživových látek, mají plus i v tom, že obsahují vitamin A. Ten sice není přímo v obsahu spojený s kolagenem, ale jedná se o látku, která dokáže jeho tvorbu stimulovat přímo v lidském těle.
3. Ryby
I o nich můžeme říci, že by měly být základem jídelníčku z důvodu pozitivních účinků na lidské zdraví. Primárně jsou doporučovány hlavně ryby tučné. O jaké se jedná? Příkladem bude tato trojice, která je u nás i velmi dobře k dostání:
- Losos
- Tuňák
- Makrela
A proč právě tyto ryby? Je to z důvodu, že obsahují primárně omega-3 mastné kyseliny. Tedy takové látky, které kromě jiných pozitiv nabídnou i zvýšený obsah kolagenu. Ten se tak dostává do těla a tedy i do vaší kůže. I proto je ideální zařadit ryby do svého jídelníčku pravidelně. A je jedno, v jaké formě. Můžou být uzené, grilované, pečené, nebo v případě prvních dvou mohou být dokonce i syrové.
4. Plody moře
Ze segmentu klasických ryb se podívejme ještě do oblasti, která je velmi podobná. O co se jedná? Jsou to plody moře. I těch je doslova nepřeberné množství. Pokud je jedna varianta, která je dokonalou volbou s ohledem na obsah a také tvorbu kolagenu, tak vsaďte na ústřice. Pokud jste je nikdy neměli, zkuste je ochutnat. S citronem vás zaujmou svou chutí. A díky obsahu zinku výrazně zvýšíte také obsah kolagenu ve vaší kůži. A pokud jsou vám tyto důvody stále málo, je dobré připomenout několik dalších. Třeba i to, že ústřice jsou velmi dobrým zdrojem železa a také vitaminu C. A když vám zachutnají, můžete jich sníst tolik, kolik se do vás vejde. To proto, že jejich kalorická hodnota je minimální a tak nijak neuškodí vaší postavě.
Sponzorováno
5. Zelenina
Není to každá zelenina, ale jenom některá. Pokud je vaším cílem zvýšit obsah kolagenu ve vaší pleti, rozhodně nezapomínejte na špenát. Ano, právě tu zeleninu, která se dlouhou dobu doporučovala jako zázrak spojený s vysokým obsahem železa. V tomto směru se sice jednalo o omyl, což ale neznamená, že by byl špenát špatný. A takový rozhodně není. Jestliže jste ho konzumovali a konzumujete nadále, rozhodně uvítáte to, že je dobrým pomocníkem pro krásu a pružnost vaší pleti. Také obsahuje mnoho antioxidantů, v čele s vitamínem C.
Jestliže špenátu příliš nefandíte, a budete ho do svého jídelníčku zařazovat spíše okrajově, potom byste ho neměli zapomínat doplnit i další zeleninou, která vám rozhodně přijde vhod, pokud chcete zvýšit množství látky, kterou je právě kolagen. Dobrým prvotním vodítkem je právě to, jakou má daná zelenina barvu. Když je zelená, jdete správným směrem. Ideální je, pokud zvolíte třeba kapustu, nebo brokolici. Jít ale můžete i cestou jiné barvy, jelikož v souvislosti s kolagenem přijde vhod také řeřicha, nebo zelí. A pokud vám ani tento směr není příliš po chuti, co takhle rajčata? Jedná se na první pohled o obyčejnou zeleninu, která však dokáže zajistit, že obsah této látky bude ve vašem těle skutečně dostatečný. Pravidelná konzumace rajčat však vede k dalším pozitivům, která jsou spoje a s vaším zdravím.
6. Vývary z kostí
Vývar se vyrábí vařením kostí a pojivových tkání zvířat. Když se tyto tkáně vaří, kolagen se uvolní do vody. Vytvoření takového vývaru je velmi snadné a i docela levné! Dejte si třeba hrnek takového vývaru každé ráno.
7. Spirulina
Spirulina je typ modrozelené řasy, která je opravdu populární jako zdravotní doplněk. Kromě toho, že obsahuje hodně železa, obsahuje jedna čajová lžička spiruliny více glycinu a prolinu než větší vejce. Spirulina je také dobrým zdrojem mědi a měď je jedním z minerálů důležitých pro tvorbu kolagenu.
Jedinou nevýhodou je, že doplňky spiruliny mohou být trochu drahé a nemají úplně super chuť.
8. Citrusové plody
Citrusové plody jako grapefruity a citrony neobsahují glycin ani prolin, obsahují ale vysoké množství vitaminu C. A proč ho potřebujete v souvislosti s kolagenem?
Naše tělo potřebuje vitamín C k produkci kolagenu. Podle dermatologů antioxidační vlastnosti vitaminu C také brání enzymům a volným radikálům rozkládat kolagen. Takže opět dvojitá výhoda.
9. Potraviny bohaté na síru
Síra je stopový minerál, který je důležitý pro syntézu kolagenu. Studie ukázaly, že zvířata krmená jídelníčkem s nedostatkem síry produkují méně kolagenu. Mnoho lidí má pravděpodobně nedostatek síry, ale tomuto minerálu se nevěnuje téměř žádná pozornost. A to je hodně škoda.
Živočišné potraviny, jako je hovězí, vejce, drůbež a mléčné výrobky, jsou dobrým zdrojem síry pro výrobu kolagenu. Je však také důležité, abyste konzumovali také rostlinné zdroje síry. Dobré rostlinné zdroje síry jsou:
- Česnek (který také obsahuje allicin – silnou přírodní antibakteriální látku)
- Cibule
- Brokolice
- Zelí
- Růžičková kapusta
10. Vhod mohou přijít i doplňky stravy s kolagenem
Je pravdou, že to není přímo jídlo jako takové. Ale jedná se o něco, co konzumujete a tak to do našeho výčtu rozhodně může patřit. Když se podíváme na to, jaké doplňky stravy na našem trhu existují, tak i vy jistě znáte takové, které jsou založeny na široké škále vitamínů a minerálů. I ty je možné do jídelníčku zařadit, pokud obsahují takové, které umí stimulovat lidské tělo a tvorbu kolagenu podpořit. Druhou variantou jsou takové, které kolagen sami obsahují. Může jít o zajímavý doplněk ve chvíli, kdy vám v celodenní stravě chybí něco z výše uvedeného výčtu, a přesto nechcete kolagen ztrácet.
A jaký zdroj kolagenu upřednostňujete vy? Napište mi do komentářů.
Co si o kolagenu ještě přečíst?
- Proč je dobré mít v těle dostatek kolagenu?
- Kolagen není jen pro pěknou pleť – má i jiné funkce v těle
- Jak se dá podpořit tvorba kolagenu?
VIDEO: Co možná nevíte o kolagenu
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies Autor: Hsiuying Wang
- Zdroj obrázku: Chingcg / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články