Sponzorováno

Hranolky a zdraví – co myslíte, jsou zdravé? 4/5 (4)

hranolky-zdraviHranolky nás často dokáží přitáhnout už z dálky neodolatelnou vůní a výraznou chutí. Víte ale, co všechno obsahují a jaký to má dopad na zdraví? Přečtěte si více o vlivu hranolků na naše zdraví v tomto článku. Patří hranolky mezi vaše oblíbená jídla? Tím více byste si měli pamatovat následující řádky.

Jaký mají hranolky vliv na naše zdraví?

Kalorie a tuk

Už v malé porci hranolek přijmeme kolem 370 až 730 kcal (pro představu 100g jogurtu má v sobě asi 90 kcal). Přitom se zde nachází 8 až 17 g tuku a zhruba tři gramy saturovaných tuků. Připočtěte si k tomu ještě příjem prázdných kalorií z jiných jídel a obezita na sebe nenechá dlouho čekat.

Transmastné kyseliny a sůl

Transmastné kyseliny patří k nejhoršímu tuku, jaký můžete do svého těla přijmout. A společnosti je stále využívají v potravinářství k tomu, aby snížily náklady a prodloužily životnost produktů. Pro naše zdraví jsou škodlivé proto, že jejich tělo začleňuje do membrán jako normální tuky. Pak ale jejich odlišná struktura vyvolá zmatek v našich přirozených chemických reakcích. Z dlouhodobého hlediska to znamená, že mohou ovlivnit hladiny cholesterolu a vést k rozvinutí srdečních chorob nebo mozkových příhod, k cukrovce nebo onemocněním jater.

Sůl (sodík)

Za svou výraznou chuť vděčí hranolky i vysokému obsahu sodíku, tedy soli. V malé porci najdete od 160 do 740 mg soli, ve velkých je až 1530 mg. Průměrný člověk ale příjmu více než je doporučené denní množství soli i bez porce hranolek. A nadměrným pojídáním soli zvyšujeme riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Sponzorováno

Akrylamid

V posledních letech se zejména v řetězcích rychlého občerstvení ukázalo, že tamní hranolky obsahují i ​​nebezpečnou látku akrylamid. Ten se tvoří u potravin, které obsahují sacharidy a aminokyselinu asparagin a připravují se společně při vysokých teplotách.

Akrylamid je potenciálně karcinogenní látka, která může poškodit genetiku našich zdravých buněk. Jelikož ve fastfoodech se hranolky musí fritovat rychle, jsou vystaveny právě takové rychlé teplotní úpravě a výsledkem je, že hranolky spolu s čipsy patří mezi potraviny, které mají statisticky nejvyšší hladiny akrylamidu.

Jedno z nejvíce nezdravých jídel na světě

Hranolky se obvykle připravují smažením, tedy ponořením do rozpáleného oleje. Tím do sebe doslova nasají jeho vlastnosti. A přepálený mastný olej rozhodně nemá přínosné vlastnosti pro naše zdraví. Právě naopak, fritování v polysaturovaných tucích a následná konzumace těchto potravin spouští zánětlivé procesy v těle. A záněty jsou dobře známé jako spouštěče mnoha chronických a nebezpečných onemocnění.

Hranolky jen vyjímečně…

Samozřejmě, pokud si dáte hranolky několikrát za život, vážné zdravotní komplikace vám nehrozí. Pokud se jim ale chcete vyhnout, můžete vyzkoušet jiné rychlé občerstvení, které nabízejí i zdravější alternativy ke hranolkům. Nebo si můžete připravovat zdravější jídla doma či zvolit k hlavnímu jídlu jinou přílohu než hranolky. Je to jen na vás a vašem rozhodnutí.

Jak z toho ven? Několik jednoduchých rad…

Většina lidí skončí s hranolkami na talíři u oběda nebo na svačině. Je jednoduché toto změnit. Udělejte si doma zdravější alternativu svačiny, za kterou ušetříte peníze a uděláte něco pro své zdraví.

Sponzorováno

Ovoce, jako jsou jablka nebo banány a ořechy a semena jako jsou mandle, kešu a slunečnicová a dýňová semínka je jednoduché občerstvení, které si můžete vzít do kanceláře či do školy.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva