Sponzorováno

Antiangiogenní léčba – co je to a jak funguje? 4.47/5 (15)

  • Antiangiogenní léčba je terapeutická strategie zaměřená na potlačení tvorby nových cév (angiogeneze) v nádorech. Nádory potřebují pro svůj růst a šíření nové cévy, které dodávají kyslík a živiny do nádorové tkáně.
  • Antiangiogenní léčba se snaží přerušit tento proces a tím omezit nádorový růst.
  • Antiangiogenní léčba se často používá jako součást komplexní léčby rakoviny, obvykle spolu s chirurgií, radioterapií a chemoterapií. Tato terapie může být účinná při zpomalení růstu nádoru, snižování jeho velikosti a zlepšení přežití pacientů s nádory, zejména některými typy rakoviny ledvin, tlustého střeva, prsu a plic.

Co je angiogeneze?

Angiogeneze je tvorba nových krevních cév. Proces je řízen určitými chemikáliemi produkovanými v těle. Slovo pochází ze 2 řeckých slov, angio znamená krevní céva a genesis znamená začátek.

Ačkoli angiogeneze může pomoci při normálním hojení ran, pokud se budeme bavit o rakovině, tak rakovina může růst, když se vytváří tyto nové krevní cévy. Nové krevní cévy v blízkosti rakovinných buněk jim totiž poskytují kyslík a živiny. To umožňuje rakovinným buňkám množit se, pronikat do blízké tkáně a šířit se do dalších oblastí těla (tj. metastázovat).

Rakovinné buňky využívající angiogenezi k růstu a šíření v těle - ilustrace

Rakovinné buňky využívající angiogenezi k růstu a šíření v těle – ilustrace

 

Co jsou inhibitory angiogeneze a jak fungují?

Chemická látka, která interferuje se signály k vytvoření nových krevních cév, se nazývá inhibitor angiogeneze. Vědci studovali účinek inhibitorů angiogeneze na určité druhy nádorů a buněk. Několik inhibitorů angiogeneze je také účinných při léčbě očního onemocnění, makulární degenerace.

Tato léčba se někdy nazývá antiangiogenní terapie (antiangiogenní léčba) a funguje tedy tak, že může zabránit růstu rakoviny blokováním tvorby nových krevních cév. Léčba inhibitorem angiogeneze může stabilizovat nádor a zabránit jeho dalšímu růstu. Nebo může snížit velikost nádoru. Obecně je k dispozici více než tucet léků s antiangiogenními vlastnostmi.

Sponzorováno

Je známo, že některé další léky proti rakovině působí podobným způsobem. Thalidomid a lenalidomid byly identifikovány jako látky s mírnou aktivitou jako inhibitory angiogeneze.

Lék inhibitor angiogeneze, bevacizumab, pomáhá při léčbě glioblastomu, kolorektálního karcinomu, nemalobuněčného karcinomu plic, jaterního (hepatocelulárního) karcinomu, neuroendokrinních nádorů a metastatického karcinomu ledvinových buněk. Mezi další antiangiogenní terapie patří sunitinib, sorafenib, pazopanib a everolimus. Nyní se také studuje mnoho dalších inhibitorů angiogeneze.

Inhibitory angiogeneze mají odlišné vedlejší účinky než většina konvenčních léků na chemoterapii rakoviny, protože fungují velmi odlišně. Mnoho chemoterapeutických léků zabíjí zdravé buňky spolu s rakovinnými buňkami. Ale inhibitory angiogeneze pouze zabraňují tvorbě nových krevních cév. Vedlejší účinky inhibitorů angiogeneze jsou obecně menší a mírnější než u konvenčních chemoterapeutických léků. Některé nežádoucí účinky však mohou být závažné a zahrnují:

  • Vysoký krevní tlak
  • Střevní krvácení
  • Sraženiny v tepnách (které mohou vést k mrtvici nebo srdečnímu infarktu)
  • Špatné hojení ran

Inhibitory angiogeneze mohou také ovlivnit vyvíjející se nenarozené dítě a nedoporučují se těhotným ženám nebo ženám, které mohou otěhotnět.

Jak to funguje?

Existuje několik způsobů, jakými mohou antiangiogenní léčebné metody působit:

Inhibitory růstových faktorů cév (VEGF)

Některé nádory produkují faktory růstu cév, jako je vaskulární endotelový růstový faktor (VEGF), které stimulují růst nových cév. Inhibitory VEGF blokují tyto faktory růstu, čímž brání tvorbě nových cév a tím omezení zásobování nádoru kyslíkem a živinami.

Inhibitory receptorů růstových faktorů cév

Některé léky blokují receptory na povrchu cévních buněk, které jsou zodpovědné za přijímání signálů pro tvorbu nových cév.

Angiogenní inhibitory

Tyto látky působí přímo na buňky, které jsou zodpovědné za tvorbu nových cév, čímž blokují angiogenezi.

Sponzorováno

Máte s antiangiogenní léčbou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva