Sponzorováno

Sezamová semínka a zdraví – na vysoký tlak, super pro srdce 4.9/5 (31)

Sezamová semínka podporují obranyschopnost...

Sezamová semínka podporují obranyschopnost…

Sezamová semínka – to jsou ty malé slabě hnědé tečky, což občas máte na kupovaném pečivu. Ptáte se: jak mi však tyto malé „tečky“ mohou být nápomocné? Vyplatí se mi to vůbec jíst?

Budete překvapeni, ale i takové malé tečky mohou vylepšit váš zdravotní stav. Jasně, že velké zázraky na začátek nemůžete čekat, ale pravidelnou konzumaci si umíte vylepšit mnohé zdravotní potíže. Sezam má pozitivní vliv na srdce, cévy, krevní tlak, cholesterol, trávení, játra a také na nervový systém. Sezam je tropická rostlina, která dorůstá do výšky přibližně 1,5 – 1,9 metru. Tato rostlina je teplomilná, potřebuje mít stálou teplotu od 15 – 21 stupňů. Můžete ji pěstovat v bytě nebo ve skleníku. Co se týče zálivky, sezam potřebuje pravidelnou mírnou zálivku a vlhké listy (pomocí rozprašovače). Sezam kvete převážně žlutým květem a plodem jsou tobolky, ve kterých se nacházejí sezamová semínka.

Co obsahují sezamová semínka – účinné látky sezamu

Sezamová semínka obsahují vlákninu, bílkoviny, sacharidy, tuk, vodu, vápník, železo, hořčík, měď, draslík, fosfor, mangan, selen, zinek, sodík, omega 3, omega 6 mastné nenasycené kyseliny, vitamin A, B, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Sponzorováno

Sezamová semínka a účinky na zdraví

 • Podporují obranyschopnost
 • Prevence proti rakovině
 • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
 • Snižují vysoký cholesterol
 • Upravují vysoký krevní tlak
 • Podporují trávení
 • Urychlují metabolismus
 • Zlepšují pravidelné vyprazdňování
 • Pročišťují trávicí systém
 • Odstraňují plynatost
 • Zajišťují zdravou pleť
 • Podporují tvorbu kostní tkáně
 • Zajišťují pevné kosti a klouby
 • Zajišťují pevné vlasy a nehty
 • Podporují funkci a detoxikují játra
 • Zklidňují nervový systém

Sezamová semínka obsahují tyto minerály – na 100 g

Železo 15,7 mg Mangan 2,98 mg
Vápník 1 010 mg Selen 6,5 ug
Hořčík 384 mg Zinek 7,35 mg
Fosfor 649 mg Sodík 14 mg
Draslík 492 mg Omega 6 kyseliny 20 500 mg
Měď 3,1 mg Omega 3 kyseliny 385 mg

 

Sezamová semínka obsahují tyto vitamíny – na 100 g

Vitamín A 11 IU Vitamín B6 0,77 mg
Vitamín B1 1,2 mg Kyselina pantoténová 0,2 mg
Vitamín B2 0,75 mg Kyselina listová 103 ug
Vitamín B3 4,9 mg

 

Sezamová semínka a účinky na hubnutí

Sezamová semínka jsou určitě vhodnou pomůckou pro dobré trávení. Při hubnutí můžete sezamová semínka klidně konzumovat i každý den. Mají sice větší podíl tuku (38g / 100g semínek), ale právě proto, že jsou plné dobrého tuku, takže vaše trávení bude urychlené, stolice bude pravidelná a podkožní tuk se bude rychleji z vašeho těla uvolňovat.

Denní doporučená dávka sezamových semínek je 1 lžička. Přidat si je můžete do různých jídel. Tato semínka se většinou používají pouze jako „ozdoba“ (posýpka) na pečivo, ale přidat si je klidně můžete i do jogurtu, koktejlu, tvarohu, kaše, ovocného salátu, zeleninového salátu, do pomazánky, do omáčky, na maso, těstoviny, rýžové jídla. Jejich využití je hlavně, dle vaší chuti.

Pomáhají kardiakům

Sezam spolu se slunečnicí pomáhá při léčbě chorob srdce a cévního systému. Zvyšuje imunitu a zlepšuje látkovou přeměnu, je velmi vhodný pro těhotné a kojící ženy. Nejlepší je nakupovat neloupaná semínka, které obsahují podstatně více prospěšných látek.

Kde dále sezam najdeme?

V jižní Evropě se ze sezamu připravuje sezamové máslo, sezamová pasta, ale i zdravý sezamový olej. Používá se do salátů, salátových dresinků, polévek nebo do hrachového pyré.

Recept se sezamovými semínky

Jogurtový salát se sezamovými semínky

Potřebujete: 2 lžičky umletých sezamových semínek, 150 g bílého jogurtu, špetku mleté skořice, polovinu banánu a 1 mandarinku

Sponzorováno

Příprava: Do misky si vylijte jogurt, přidejte mletá sezamová semínka, skořici a dobře promíchejte. Vznikne hustší hmota, do této hmoty nakrájejte polovinu banánu a přidejte i mandarinku rozdělenou na měsíčky. Mandarinku můžete klidně nahradit čerstvými jahodami, třešněmi nebo jiným dostupným ovocem. Pokud máte rádi kokos, tak si ho tam 1 PL klidně přidejte. Promíchejte a můžete jít.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva