Sponzorováno

Lecitin a účinky na zdraví – pro snižování hladiny cholesterolu i pro bystrý rozum 4.78/5 (36)

lecitinLecitin je přírodní látka. Nachází se v potravinách rostlinného původu, jako je například sója. Lecitin je složených z kyseliny fosforečené, cholinu, mastných kyselin, glycerolu, glykolipidů, triglyceridů a fosfolipidů. Lecitin má vynikající účinky na snižování hladiny cholesterolu, protože cholesterol a jiné tuky přeměňuje na látky rozpustné ve vodě, což umožňuje jejich snadnější vyloučení z organismu. Pročišťuje stěny cév a posiluje činnost srdečního svalu. Řadíme ho mezi spalovače tuků a látky rozpouštějící tuky.

Značně snižuje bolesti kloubů. Navíc lecitin vrací vlasům zdravý lesk a omezuje jejich vypadávání. Je vynikajícím tonizačním a stimulačním prostředkem pro starší lidi, kteří trpí nechutenstvím.

Lecitin – přírodní doplněk

Příroda v sobě ukrývá velké množství léků, jejichž pravidelné užívání výrazným způsobem zvyšuje kvalitu našeho zdraví, náš tělesný, ale i psychický výkon. Jedním z nich je i lecitin, který je pro tělo využitelný hned v několika směrech. Navzdory jeho významným účinkem na lidské tělo je mezi lidmi málo známý, protože masivní reklamní kampaně různých farmaceutických produktů mu nedávají prostor vyniknout.

Lecitin je získáván z čistě přírodních zdrojů. Největší obsah lecitinu mají sójové boby, ale i vaječný žloutek. Právě starořecký překlad slova lecitin vyjadřuje žloutek. Kromě farmacie se lecitin využívá i v potravinářství, neboť zvyšuje kvalitu čokolády či zajišťuje vhodnou konzistenci těsta na výrobu pečiva. Lecitin je však i přirozenou složkou našeho těla, která se nachází v membránách, svalech, mozku a nervových vláknech.

Sponzorováno

Lecitin je super sportovce

Lecitin je známý zejména mezi sportovci. Nejenže působí jako významný zdroj energie, ale také výrazným způsobem snižuje dobu regenerace svalů po fyzické zátěži. Užíváním lecitinu proto sportovci vyhýbají celkovému pocitu únavy, svalovým křečím, ale i snižují riziko mechanického poškození svalů. Lecitin zároveň příznivě působí na oběhový systém, neboť odporuje špatnému cholesterolu LDL. Stimuluje jeho transport do jater, čímž se snižuje riziko arteriosklerózy a vysokého krevního tlaku.

Ale i pro bystrou mysl…

A teď by měli zbystřit pozornost zejména studenti. Lecitin působí v našem těle i jako prekurzor acetylcholinu, který je významným neuromediátorem. Příjem lecitinu v lékové formě proto podporuje a urychluje přenos nervových vzruchů v nervové soustavě, čímž náš mozek snadněji přijímá informace a odpovídá na různé podněty. Lecitin proto zlepšuje schopnost učení a zapamatování si. Má mnohem lepší účinky než výtažek z ginkgo či jiné produkty určené ke zlepšení paměti.

Lecitin a jeho účinky na zdraví očí

Oční problémy zažehnají pomůže zažehnat i lecitin, který se získává ze sóji. Lecitin představuje účinnou prevenci před šedým zákalem, zlepšuje prokrvení očí, čímž dbá o dokonalé vyživení očí, snižuje nitrooční tlak a je nápomocný i při tzv. syndromu suchých očí a tzv. unavených očí. Spolu s luteinem jsou nerozlučnou dvojicí, která zajišťuje orlí zrak i ve stáří a dbá o eliminování výskytu degenerativních onemocnění.

Lecitin je uložen zejména v sójových bobech, ale lze jej nalézt i v jiných semenech rostlinného původu, či dokonce ve vaječném žloutku. Ačkoli denní doporučená dávka lecitinu nebyla určena, mnozí odborníci se shodují na tom, že příjem alespoň 3 mg lecitinu se spolu-podílí na tom, aby oči zůstaly zdravé.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Lecitin a účinky na zdraví – pro snižování hladiny cholesterolu i pro bystrý rozum”

  1. […] jako běžný doplněk výživy. Účinná dávka je několik gramů denně. Méně než gram lecitinu pravděpodobně nemá […]

  2. […] V postmenopauze je doporučená dávka 1000 – 2000 mcg / den. Nejvhodnější je ve formě lecitinu (obsahuje Vitamin B8 (inositol) i […]

  3. […] činnost, roztahuje cévy) – upravuje krevní tlak – řídí hladinu cholesterolu (spolu s lecitinem a vitaminem B6) – napomáhá při udržení acidobazické rovnováhy (rovnováha kyselin a zásad) […]

  4. […] látek – doplňuje možné nedostatky a zaručuje aby všechny živiny byly v rovnováze. – Lecitin – u některých pacientů pomáhá zmírnit […]

  5. […] všech olejů obsahuje nejvíce lecitinu. Kromě něj je zdrojem antioxidantů, nenasycených mastných kyselin a železa. Získává se […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva