Protikvasinková (protiplísňová) dieta – jídelníček a rady 4.69/5 (59)

Sponzorováno

Pokud máte problém s kvasinkami, vyhněte se cukru!

Pokud máte problém s kvasinkami, vyhněte se cukru!

Jak se přírodními prostředky bez vedlejších účinků natrvalo zbavíte problémů s přemnožením kvasinek v organismu? Důležité je dodržovat protikvasinkovou dietu, a konzumovat potraviny s probiotickým a antimykotickým účinkem. Hned na úvod upozorňujeme, že přemnožení kvasinek a potřeba dodržovat protikvasinkovou dietu se netýká jen těch žen, kteří mají zjevnou a potvrzenou kvasinkovou infekci v pochvě.

Protiplísňová (protikvasinková) dieta plus lokální léčba jsou u infekcí způsobených přemnožením plísní / kvasinek (kandidóza, mykóza, soor, …) velmi důležité prostředky léčby, ale v mnoha případech, zejména u dlouhodobých chronických nebo systémových infekcí, nedostačující. V takových případech je nutná komplexní léčba včetně detoxikace, posílení imunity, změny životosprávy a mentálních postojů. Při chronických a systémových plísňových infekcích by protiplísňová (protikvasinková) kúra měla trvat přibližně od 3 do 6 měsíců. Začíná se vždy detoxikací, po které následuje protiplísňová dieta včetně protiplísňových doplňků stravy a ostatních opatření.

Zkuste na plísně použít chytrou houbu. Ta s nimi zatočí.

Léčba kvasinkové infekce

1. Bod – Protikvasinková dieta

Mrkněte na tabilku vhodných a nevhodných potravin, budete mít lepší představu:

Vhodné potraviny Potraviny povolené v malém množství Nevhodné potraviny
  • vláknina – psyllium, lněná semínka
  • zelenina –  hlavně tedy česnek, cibule, zázvor, tuřín, mořské řasy
  • čerstvé sezónní ovoce v rozumném množství
  • kyselé zelí, kvašené kyselé okurky
  • fermentované mléčné výrobky – ideálně nepasterizovaný kozí jogurt či kefír
  • maso: krůtí, jehněčí, hovězí
  • ryby: sardinky, losos, makrela, ančovičky
  • oříšky a semínka: mandle, kokos, lněná semínka, lískové oříšky, vlašské oříšky, chia semínka, dýňová semínka
  • bezlepkové obilniny: pohanka, quinoa, oves, jáhly
  • oleje: olivový, kokosový, sezamový, lňený
  • ochucovadla: mořská sůl, citronová šťáva, surový jablečný ocet, paprika, skořice, hřebíček, bylinky
  • sladidla: xylitol, stevie
  • nápoje:
    čistá voda, voda s citrónovou alebo limetkovou šťávou, čaje –
    peprmintový, zázvorový, lékořice, skořice, „káva“ cikorka
Po zlepšení zdravotního stavu (cca. Po měsíci) zkuste menší množství & nbsp; kváskového celozrnného pečiva z žitné nebo špaldové mouky. V případě zhoršení příznaků návrat k bezlepkové dietě.
  • cukr, sladkosti a sladidla – čokolády, sušenky, zmrzliny, slazené nápoje, medu, melasa, javorový sirup, Ječný slad …
  • ocet (kvasný lihový) a vše v čem se nachází – kečup, majonéza, zelenina naložená v octě
  • alkohol ve všech formách – destiláty, likéry, víno, pivo, rum, vodka …
  • káva
  • černý čaj
  • zpracované ovoce – sušené, mražené, konzervované, ovocné šťávy a džusy
  • vysokosacharidové potraviny – obiloviny (i celozrnné), těstoviny, pečivo, zvláště nevhodné jsou druhy pečiva kynuté droždím
  • pšenice a další lepkové obiloviny – špalda, ječmen, žito + výrobky z nich – těstoviny, sušenky, chléb a pečivo připravené s droždím
  • uzeniny a sušené maso – uzené ryby (losos, makrela), šunky, salámy, klobásy, slanina, paštiky …
  • kukuřice, pistácie, arašídy – vysoký obsah plísní a plísňových toxinů
  • sójové výrobky
  • nefermentované mléčné výrobky, zvláště nevhodné jsou zrající, plísňové sýry
  • houby – kultivované (žampiony, hlíva) i přírodní druhy – jako druh příbuzný plísním (Candida) nejsou obvykle povoleny
  • vysoce zpracovaná jídla a potravinářské polotovary – konzervované, balené,nmražená jídla obsahují plísně, rafinovaný cukr, ocet, chemikálie, konzervanty a barviva – tyto složky podporují růst Candidy

 

2. Bod – Obnova zdravé střevní mikroflóry

Jak na obnovu zdravé střevní mikroflóry? Mrkněte na naše doporučení:

  1. Výrazně omezit konzumaci výrobků z bílé pšeničné mouky: pečivo, těstoviny a jiné. Preferujte celozrnné bezlepkové obiloviny upravené vařením – celozrnná rýže, jáhly, pohanka, quinoa, amarant. Pečivo – nehodné jsou pufované výrobky a druhy pečiva připravované s droždím. Kváskové pečivo z původních lepkových obilovin (žito, špalda) je obvykle možné konzumovat v rozumné míře po zlepšení zdravotního stavu. Kvásek mění složení mouky tak, že je lépe stravitelná, pokud však někdo trpí celiakií nebo glutenovou intolerancí, nemusí to stačit. V případě zhoršení zdravotních příznaků po zavedení lepku je však lepší se vrátit k bezlepkové stravě. Pozor na bezlepkové pečivo – často obsahuje nepřirozené přísady, které neprospívají střevní mikroflóře.
  2. Vylučte ze stravy cukr (i hnědý či třtinový) a vše v čem je cukr přidán – sladkosti, zavařeniny, kandované ovoce, slazené nápoje.
  3. Vylučte ze stravy alkohol a kvasný lihový ocet, a vše v čem jsou tyto složky přidány (kečup, hořčice, majonéza a apod.).
  4. Vylučte ze stravy konzervanty a zbytková antibiotika, které se nacházejí v živočišných produktech z produkce (maso, mléčné výrobky, vejce …).
  5. Konzumujte množství vlákniny a dodržujte pitný režim. Vláknina se přirozeně nachází v celozrnných obilovinách, ovoci, zelenině, luštěninách, oříšcích a semenech. Podívejte se na nejlepší zdroje vlákniny v potravinách. Dobrý pitný režim: vypijte denně 2-3 litry čisté filtrované vody. Počítá se i slabý bylinný či zelený čaj, nebo voda ochucená citronem. Tekutiny by neměly být studené ani horké – ideálně v rozpětí 25 až 40 stupňů.
  6. Konzumujte potraviny a výživové doplňky s probiotickým a prebiotickým účinkem. Probiotické výživové doplňky a potraviny s probiotickým účinkem vám pomohou udržet rovnováhu zdravé bakteriální flóry a vytvořit prostředí, které je k Candide nepřátelské.

3. Bod – Antimykotika

Uvádíme seznam několika velmi účinných přírodních prostředků s antimykotickým (protikandidovým) účinkem. Tyto by měly být ve zvýšené míře konzumovány především ve fázi intenzivní protikandidové kúry. Po odeznění příznaků by se v menším dávkování měly stát trvalou součástí zdravého jídelníčku jako prevence opakování problémů s Candidou.

Sponzorováno

  • Aloe Vera – podporuje obnovu zdravé střevní mikroflóry. Neužívat v těhotenství. Konzumace Aloe Vera v těhotenství je velkým otazníkem. Část odborníků varuje před jejím užíváním s tím, že v době těhotenství může způsobit řadu komplikací.
  • Česnek – česnek je silné přírodní antibiotikum. Použijte čerstvý česnek k jídlu (je nejúčinější) nebo užívejte česnekové výtažky jako doplněk stravy. Česnek obsahuje velké množství síry, které obsahují sloučeniny, které vykazují velmi silné širokospektrální protiplísňové vlastnosti. Nejvíce prozkoumány jsou alicin, aliin, alliináza a S – allylcystein. Čerstvý česnek je podstatně účinnější než jiné formy, včetně tablet, oleje či prášku. Čerstvý česnek je také vhodnou alternativou léků při závažných systémových kvasinkových infekcí u pacientů s těžkou imunosupresí. Přidání čerstvého česneku k jídlu (syrový a drcený), nebo rozdrcení a požití syrového stroužku je levná a účinná protikvasinková léčba. Kromě mnoha dalších zdravotních výhod česnek také stimuluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak, ničí střevní parazity, a je silný antioxidant a antibiotikum. Chcete-li z česneku získat maximální užitek, kupte si česnek v biokvalitě. Přemnožené kvasinky zlikvidujete zkonzumováním 4-5 stroužků česneku denně. Další alternativou je vypít denně 3-4 šálky česnekového čaje.
  • Jablečný ocet – nefiltrovaný, nepasterizovaný jablečný ocet velmi účinně likviduje přemnožení kvasinek ve střevní mikroflóře (kvasinky v kontaktu s octem rychle odumírají). Jablečný ocet vytváří nepřátelské prostředí pro kvasinky, a zároveň pomáhá vytvořit dobré prostředí pro přátelské bakterie střevní flóry. Přidejte lžíci jablečného octa do sklenice vody, a vypijte před každým jídlem.
  • Kokosový olejkyselina kaprylová v panenském kokosovém oleji je přírodní a velmi účinný prostředek proti plísním. Čistý kokosový olej je dokonale bezpečný i pro malé děti, mimo jiné obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které jsou velmi snadno stravitelné a zdraví prospěšné. Denně konzumujte 2 čajové lžičky panenského kokosového oleje. Olej můžete přidat zastudena k jídlu, nebo sníst (vypít) přímo.
  • Koření: skořice, hřebíček, zázvor, kurkuma. V těhotenství užívat s mírou.
  • Lékořice. Neužívat lékořici v těhotenství.
  • Extrakt z grapefruitových jadérekextrakt z grapefruitových jadérek je bezpečný přírodní prostředek proti plísním.
  • Extrakt z olivového listí – může zabít napadající houby, spíše než jen inhibuje jejich růst. Obsahuje fenolické sloučeniny zvané oleuropein, který má antivirové, protiplísňové, antiprotozoální a antibakteriální vlastnosti.
  • Pau d ‚arcoPau d‘ Arco je kůra stromu z deštného pralesa, který má silné antimykotické účinky (také známý jako Taheebo nebo Lapacho čaj). Pau d ‚arco můžete užívat ve formě kapslí nebo čaje. Užívejte kapsle podle návodu na etiketě výrobku, nebo pijte 3 šálky čaje denně. Neužívat v těhotenství.
  •  

    Co můžete dále udělat?

    Podívejte se na další významné faktory:

    Pitný režim je extra důležitý

    Nedostatečný pitný režim způsobí zahuštěnou krev, zhoršení krevního oběhu, horší zásobení tkání živinami, kyslíkem a horší funkci imunitního systému. Kvasinky nejlépe prosperují právě u osob se zvýšenou hustotou krve, a svými metabolity (toxiny) zahušťování krve přímo podporují.

    Zvýšení příjmu vhodných tekutin, jak čistá filtrovaná voda, voda s čerstvou šťávou z citronu nebo slabší bylinkový čaj Vám pomůže udržet správnou hustotu krve a vyplavovat toxiny přijaté z ovzduší, stravy, kosmetiky, ale i ty, které produkuje Candida (tzv. Endotoxiny).

    Sluneční světlo, pohyb a čerstvý vzduch

    Kvasinkám se daří v tmavém, vlhkém prostředí s nedostatkem kyslíku. Dostatečný pobyt na slunci zaručí tvorbu přirozeného vitamínu D, který podpoří Vaši imunitu a pomůže v boji s kvasinkami.

    Pohyb

    Pohyb podpoří hlubší dýchání, lepší proudění krve a okysličení organismu – to Candida nerada. Při pobytu v uzavřených prostorách dbejte na pravidelné větrání. Vždy když je to možné, snažte se dýchat zhluboka se zapojením bránice (břišní dýchání). Na zlepšení techniky dýchání jsou vhodné i speciální dýchací cvičení.

    Podpora imunity

    Echinacea, vitamin C, reishi, sauna, omezení stresu, dostatek kvalitního spánku a odpočinku.

    Dbejte na prevenci – je velmi důležitá!

    Zdravá životospráva vytváří silný imunitní systém. Ujistěte se, že Vaše strava je bohatá na přírodní, zdravé potraviny bez rafinovaných obilovin a cukrů. Candida může být také důsledkem potravinových alergií. Respektujte všechny potravinové intolerance. Pokud si nejste jisti, podstupte vyšetření potravinových alergií. Největší potravinové alergeny jsou kravské mléko a lepek.

    Silný imunitní systém a odpovídající zdravá střevní mikroflóra jsou účinnou prevencí přemnožení Candidy a vzniku kvasinkových infekcí. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, konzumujte vyváženou stravu bohatou na probiotika, a dopřejte si dostatek odpočinku.

    Antibiotika zabíjejí prospěšné střevní bakterie, které zabraňují přemnožení Candidy. Pokud máte brát antibiotika, je zvláště důležité zahrnout do Vaší stravy probiotický doplněk stravy a potraviny s prebiotickým účinkem, aby se mohl znovu obnovit Váš vnitřní ekosystém. Tento režim nemusíte dodržovat striktně, příležitostné prohřešky v podobě sladkostí či alkoholu však vhodně kompenzujte zvýšením příjmu potravin s účinkem proti kvasinkám.

    A co si ještě přečíst o kvasinkách?

    VIDEO: Kvasinka se projevuje neodolatelnou chutí na sladké a alkohol

    Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autorem článku je naše redakce

      Tým rehabilitace.info (více o nás)

       

      Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky: ,

      Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Protikvasinková (protiplísňová) dieta – jídelníček a rady”

    1. Eva napsal:

      Děkuju za skvělý článek a spoustu přínosných informací. Jen by mi pomohl také příklad jídelníčku a nějaké recepty.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva