Bránice – jeden z nejdůležitějších svalů – jak na brániční dýchání? 4.96/5 (28)

Sponzorováno

braniceBránice je pro člověka nepostradatelným svalem a při jeho denervaci (očasné nebo trvalé vyřazení určitého nervu z funkce), při úrazech krční páteře, může znamenat rychlý konec. Jedná se o hlavní nádechový sval, bez kterého bychom si nemohli dovolit svobodně dýchat. Až 2/3 nádechu provádí právě tento kupolovitý sval, který se nachází ve středu našeho těla. Její začátky sahají k bederním a hrudním obratlům, také k žebrům a k hrudní kosti. Tyto části se poté spojují a přechází do šlachy, která se nachází v hrudníku v oblasti žaludku. Evolučně prodělala bránice opravdu velký vývoj a k její dechové funkci se přidala také posturální funkce. Drží naše tělo ve vertikále. Její napojení do řetězce vnitřních svalů je pro naši stabilitu opravdu velmi důležitá. Proto se při cvičeních, zaměřených na posílení hlubokého stabilizačního systému, začíná s aktivací bránice pomocí bráničního dechu vleže a později se přidávají balančně náročnější pozice.

Co je brániční dýchání?

Mnoho žen, ale i mužů využívá tzv. horní hrudní dýchání. Při nádechu se zvedají horní žebra, klíční kosti i ramena. Využívají se pomocné nádechové svaly a bránice tolik nepracuje. Je potřeba naučit bránici pracovat efektivněji a dovolit jí se svobodně aktivovat i relaxovat. V praxi pak tento brániční nádech vypadá kruhovitým rozšiřováním celé břišní krajiny, a to nejen v přední části břicha, ale také boční. Nádechem do břicha to však nekončí. Správná dechová vlna začíná nádechem a zvedáním břišní krajiny, poté nádech postupuje směrem nahoru, spodní žebra rotují do stran a pak se „lehce“ zvednou i horní žebra. Prodýchání do oblasti břicha přináši i lepší aktivaci/relaxaci všech svalů, které se v břišní krajině nacházejí. Při bráničním dechu se aktivuje také pánevní dno, které je zejména u žen často ochablé.

Absenci využití plného bráničního dechu však vidíme také u lidí, kteří mají vadné držení těla, tzv. kulatá záda. Pro bránici je toto postavení nevýhodné a opět se nevyužívá její plná plocha. S problémem vadného držení těla také souvisí ochablé břišní svalstvo. Bránice se totiž funkčně napojuje na šikmé břišní svaly. Pokud jsou břišní svaly ochablé, nebude moc dobře fungovat ani bránice a bude docházet spíše k přetěžování zad v úseku Th-L (v místě, kde končí žebra a začíná bederní páteř).

Sponzorováno

Jak se brániční dech naučit?

V moderní fyzioterapii se bez zácviku aktivace bránice v její posturální nebo dechové funkci neobejdeme. Téměř každý, kdo nás navštíví s bolestmi zad, má problém i s bránicí. Proto se v první řadě upravuje postura (tedy vzpřímené držení těla) a zároveň, protože to jde ruku v ruce, i brániční dech. Brániční dech je také základním pilířem v józe. Začíná se s ním vždy na začátku a provází vás celým cvičením. Pro snadnější začátek se doporučuje trénovat brániční dech v pozici vleže na zádech. Můžete si vypodložit lehce hlavu a lehnout si na deku, nicméně podložka by měla být spíše tvrdší, než měkčí. Snažte se srovnat se zemí, lopatky i pánev. Jednu ruku si položte do oblasti pupku a druhou nad ní do meziprsní oblasti. Zkuste se uvolnit, zavřít oči a myslete na to, že se máte začít nadechovat do břicha (vnímáte lehké zvedání). Hned jak se začně zvedat břicho, se začně postupně zvedat i hrudník a vaše spodní žebra se rozšiřují. Při výdechu první klesá břicho a pak hrudník. Trénujte nejprve vleže a pak přecházejte do vertikály. Trénujte i vsedu nebo ve stoje.

Dýchání by mělo být pomalé. Je přirozeně ke zmobilizování při relaxaci či meditaci. S bráničním dýcháním mívají spíše problém ženy. Něžnější pohlaví totiž dýchá více do hrudníku. Tento způsob dýchání může pomoci i sportovcům a běžcům, kteří potřebují hodně kyslíku při pohybových aktivitách.

Jak už bylo řečeno, bránice patří k nejdůležitějším svalům, které souvisejí s dýcháním. Je to velký kopulovitý sval nacházející se mezi hrudní a břišní dutinou. Brániční dýchání je založeno na tom, že využívá plnou kapacitu plic a pomocí tohoto dýchání bychom se měli bránici naučit správně používat. Cílem je maximalizovat množství kyslíku, který jde do krevního oběhu. Čím více kyslíku se dostane do krevního oběhu, tím více paliva mají naše svaly a méně zatěžujeme srdce.

Výhody bráničního dýchání

Benefity, které nám brániční dýchání přináší:

  • při nádechu bránice klesá dolů a tlak vzduchu masíruje břišní svaly a orgány umístěné v břišní dutině, což má uzdravující účinky
  • pomáhá snižovat krevní tlak, a tak i riziko srdečních chorob
  • zlepšuje a podporuje trávení
  • podporuje uvolňování serotoninu, který je známý jako hormon štěstí
  • zklidňuje mysl a pomáhá bojovat proti stresu a nervozitě
  • zlepšuje kvalitu spánku
  • posiluje samotnou bránici

Co si dále o dýchání přečíst?

VIDEO: Brániční dýchání

VIDEO: Základní princip dýchání do břicha

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva