Kokosový olej jako potravina a jídlo – 2 lžíce denně způsobí zázrak 4.75/5 (20)

Sponzorováno

Kokosový olej jako potravina a jídlo - 2 lžíce denně způsobí zázrakKokosový olej je jeden z mála druhů potravin, které můžeme nazvat superpotravinou. Možná jste zaregistrovali, že v poslední době se kolem tohoto tropického ovoce točí přímo hysterie. To vás nutí se zamyslet, o čem to vlastní celé je. V tomto článku se vám to pokusíme trošku blíže ozřejmit.

Co vlastně obsahuje kokosový olej

Kokosový olej má v sobě unikátní kombinaci mastných kyselin s velmi silnými medicínskými účinky.

Tam, kde jedí kokosový olej jsou lidé extrémně zdraví!

Konkrétně jde o takzvané středně dlouhé řetězce triglyceridů, které se v těle metabolizují jinak než ostatní mastné kyseliny. Přecházejí z jater zpět do trávicího traktu, kde jsou pak zužitkovány jako rychlý zdroj energie. Země, v nichž se konzumuje kokosový olej jsou považovány za nejzdravější místa na planetě. V naší západní kultuře je kokos stále považován za exotické ovoce. Konzumují ho převážně jen lidé zajímající se o zdravou výživu. V některých zemích je však kokosový olej základní složkou stravy. Například, v jižním Pacifiku příjmu lidé až 60% kalorií z kokosových ořechů. To je řadí k největším konzumentům saturovaných tuků na světě (u nás považováno za nezdravé). Tito lidé jsou však extrémně zdraví, bez nejmenších známek onemocnění srdce a cév.

Proč je kokosový olej zdravý?

Pojďme se nyní blíže podívat na zdravotní účinky kokosového oleje.

Pomáhá kontrolovat váhu

Jedna studie z roku 2009 se zaměřovala na souvislost mezi tělesnou váhou a konzumací kokosového oleje. Zjistila, že snižuje obezitu v oblasti břicha a pasu. Kokos je lehce stravitelný a také chrání tělo před inzulínovou rezistencí.

Dobrý zdroj kyseliny laurové

Kyselina laurová v kokosovém oleji dokáže usmrtit bakterie, viry, houby a jiné typy infekcí. Když je olej enzymaticky strávený, vytváří monoglycerid známý jako monolaurin. Ten spolu kyselinou laurovou zabíjejí škodlivé patogeny.

Zmírňuje křeče

Ketogenní dieta obsahuje nízké procento sacharidů, ale je bohatá na tuky. To vede ke zvýšené koncentraci ketonů v krvi. Ze zatím ne zcela známých důvodů, takový typ stravy snižuje míru křečí a záchvatů u dětí s epilepsií.

Sponzorováno

Zlepšuje trávení

Mnoho lidí trpí trávicími obtížemi. Právě tito lidé by měli pouvažovat o přidání kokosového oleje do svého jídelníčku.

Kokosový olej pomáhá při onemocněních trávicího traktu jako například syndromu dráždivého střeva, ale i při helicobakter v žaludku. Mastné kyseliny mají antimikrobiální vlastnosti, které tlumí růst bakterií, kandidy a dokonce i parazitů, kteří zapříčiňují špatné trávení.

Pomáhá kontrolovat cukrovku 2. typu

Nedávná studie provedená Garvinovým institutem pro medicínský výzkum ukázala, že pomáhá předcházet vzniku inzulínové rezistence a proto snižuje riziko rozvoje diabetu 2. typu.

Zpomaluje tvorbu jemných vrásek a jiných znaků stárnutí

Kokosový olej není pouze k jídlu. Má mnoho využití i v kosmetice. Pomáhá udržovat pojivové tkáně pevné, čímž předchází tvorbě vrásek a působí zplihlé pokožky. Pro zmírnění viditelnosti jemných vrásek aplikujte olej přímo na obličej. Můžete ho aplikovat i denně pro zvlhčování pokožky.

Potlačuje hlad a umožňuje jíst méně bez přílišného snažení se

Jedna z nejlepších vlastností kokosového oleje je, že snižuje pocit hladu. Zřejmě to souvisí se způsobem, jakým se metabolizují jeho mastné kyseliny. Ketony mají pravděpodobně efekt, kterým se snižuje hlad.

TIP: Kokosový olej na gynekologické problémy? Co na to říkají gynekologové?

Pár slov na závěr

Kromě přirozené formy se někdy prodává i ve formě bez zápachu. Doporučujeme konzumovat ten přirozený. Jeho vůně a chuť jsou jednak příjemné a navíc ten přirozený neprošel dodatečným zpracováním, při kterém se mohla část jeho prospěšných látek znehodnotit. Dejte si 2 lžíce kokosového oleje denně a budete koukat, jak dlouhodobě pocítíte jeho pozitivní účinky.

Co dále si o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

VIDEO: KOKOSOVÝ OLEJ – tipy a triky na použití

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Kokosový olej jako potravina a jídlo – 2 lžíce denně způsobí zázrak”

  1. Píšťalka napsal:

   Dobrý den,
   kokosový olej vřele doporučuji, protože i skvěle chutná:-)Dávám třeba do nízkotučného tvarohu, 1 lžíci, k tomu lžíci medu, skořici a chia semínka. K tomu přidám kiwi, jahody, nastrouhané jablko nebo namačkaný banán. Mňam:-)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva