Vitamín D – sluneční vitamín – jeho zdroje, co se děje při nadbytku nebo nedostatku? 4.87/5 (30)

Sponzorováno

Vitamín D - sluneční vitamínNa rozdíl od ostatních vitamínů si naše tělo dokáže samo vytvořit vitamín D. Při ozáření ultrafialovým světlem, které je součástí slunečních paprsků, produkuje kůže člověka samostatně tuto životně důležitou látku z určitých provitamínů tohoto vitaminu. Ale pozor: že je třeba chránit před UV-paprsky, je důležité dodržovat správnou míru slunění.

Vitamín D podporuje ve střevě vstřebávání fosforu a vápníku z potravy a je zodpovědný za zabudování těchto látek do kostí. Kdo se jen zřídka vystavuje slunečnímu záření a přijímá málo vitamínu D v potravě, může trpět nedostatkem této tak důležité mikroživiny. U kojenců, kteří nejsou vystavovány slunci, rychle dochází k nedostatku vitamínu D. To může v dětském věku vést ke křivici, tedy poruchám ve stavbě kostí. Rachitida se však v současnosti vyskytuje velmi zřídka, protože se zpravidla doporučuje a provádí preventivní užívání vitamínu D.

Nedostatkem trpí však často starší lidé, což je podmíněno omezením jejich aktivity, nemocí nebo slabostí. Deficit vitaminu D vede k úbytku kostní hmoty a ke křehkosti kostí. Tato demineralizace kostí, zvaná osteoporóza, postihuje mnohem více ženy než muže. Ženy totiž produkují v přechodu méně pohlavních hormonů, které je dosud chránily před úbytkem kostní hmoty.

Za pevné, zdravé kosti a zuby tak vděčíme mimo jiné i tomuto slunečnímu vitaminu. Vitamín D je možné získat z potravy pouze ze živočišných potravin, například z ryb (sleď, losos, úhoř …), ale také z vajec, másla a mléka.

Co se stane při nedostatku vitaminu D?

K nedostatku vitaminu D v těle dochází nejčastěji u chudších vrstev obyvatelstva a u starších osob, kteří konzumují stravu chudou na vitamíny, a mají minimální styk se sluncem. Dochází k ní také u Asiatů, kteří jsou navyklí na stravu obsahující velmi malé množství vitaminu D.
Mezi choroby z nedostatku vitaminu D řadíme u dětí hlavně tzv. křivici (rachitis) což je chorobné oslabení kostí, u dospělých jeho nedostatek zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

Sponzorováno

Co se děje při nadbytku vitaminu D?

Vitamin D patří do skupiny vitaminu rozpustných v tucích, může tedy dojít k jeho předávkování, jelikož se ukládá v tukové tkáni. Může se ukládat v játrech, kde ve vysoké koncentraci působí toxicky. Vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva, jeho nadbytek tedy způsobuje zvýšenou koncentraci vápníku v krvi. Důsledkem toho mohou vznikat různé potíže jako např.křehnutí kostí, a zvýšené ukládání vápníku v ledvinách, plicích a cévách.

Doplňte si vitamín D

Nejlepším zdrojem vitamínu D je zejména rybí olej a tučnější ryby – losos, sleď, kapr, candát. Kromě toho i žloutky, houby, droždí, kakao, kokos či mléko a mléčné produkty. Z rostlin ho obsahuje vojtěška a avokádo. Děcka jsou uměle obohacené také některé potraviny, například cereálie, rostlinné tuky a mléčné výrobky. Denně byste měli přijmout asi 5 až 10 mikrogramů tohoto vitamínu, což odpovídá minimálně 200 g ryby nebo třem vajíčkům, v zimě je však třeba zvýšit příjem tohoto vitaminu až trojnásobně.

Vitamín D se tvoří v pokožce, když je vystavena slunečnímu záření, ale pouze určité vlnové délky. V našem podnebném pásmu bývá takové vhodné záření pouze na jaře av létě. Lidem se světlejší pokožkou se tvoří v kůži přirozeně více tohoto vitaminu, protože nemají mnoho kožního pigmentu, který by působil proti slunečním paprskům jako filtr.

Děti obvykle užívají vitamín D na doporučení pediatra ve formě výživového doplňku. Nedostatek tohoto vitamínu by jim totiž způsobil poruchy růstu, deformace kostí, onemocnění nervové soustavy či zvýšenou náchylnost k infekcím.

Některé zdravotnické statistiky uvádějí, že oproti ideálnímu stavu máme v těle pouze poloviční hodnoty tohoto vitaminu. Jeho nedostatkem jsou ohrožovány malé děti, lidé s tmavou pokožkou, kojící matky, ženy v menopauze a staří lidé, protože s věkem klesá schopnost organismu vytvářet tento vitamín.

A co si dále o tomto vitamínu můžete přečíst?

VIDEO: Vitamin D – jeho nedostatek a kde jej získat

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Bez komentáře u článku “Vitamín D – sluneční vitamín – jeho zdroje, co se děje při nadbytku nebo nedostatku?”

  1. […] Houby jsou zdravé suroviny, které pomohou v boji proti chřipce a mají vysoký obsah vlákniny a vitamínu D. A pravidelná záměna běžných jídel za ty na rostlinné bázi pomůže snížit kalorický […]

  2. […] pokud chcete zvýšit proces hojení kostí. Všechny tyto ryby mají dostatečné množství vitamínu D. Právě ten je zodpovědný za vstřebávání vápníku do těla. Většina výživářů […]

  3. […] Vědci zjistili, co by si měli dopřát, pokud chtějí dětem zajistit silné svaly. Více slunečního vitaminu. Ve studii s téměř sedmi set matkami a jejich dětmi zjistili, že více slunečního vitaminu v […]

  4. […] doktorka a zdůrazňuje, že zvýšené pocení může být i znak chorobně nízké hladiny vitaminu D, chronické otravy arsenem a lézí centrální nervové soustavy. Nadměrné pocení je diagnóza, […]

  5. […] být způsobena i jeho nedostatečným vstřebáváním v střevě zapříčiněná nedostatkem vitamínu D, střevním či jaterním onemocněním. Když se k tomu přidají faktory jako nedostatek […]

  6. […] B12 podporuje nervový systém a může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ani vitamín D, selen a bílkoviny v sardinkách nechybí. Obsah živin sardinek je podobný, ať už jsou […]

  7. […] venku sám o sobě je osvěžující a zároveň sluneční paprsky pomáhají tělu produkovat vitamin D, který je nezbytný pro vaše zdraví. Pobyt na slunci také zvyšuje hladinu serotoninu, což […]

  8. […] kostní hmoty dosáhnete ve věku 20 let. Snažte se přijmout alespoň 1200 mg vápníku a 1000 IU vitaminu D. Pomůžete vašim kostem a jiným částem těla zůstat v dobrém zdravotním […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva