Sponzorováno

Domácí léčba plísně na nohou: příčiny, léčba a nejlepší prostředky 4.81/5 (16)

Domácí léčba plísně na nohouHouby v lese sbíráme rádi. Ale když pomineme jídlo, tak když mluvíme o plísni na kůži, máme na mysli otravné infekce. Houba je primitivní organismus, který může žít ve vzduchu, půdě, vodě, rostlinách a dokonce i v lidském těle. Pravděpodobně to není překvapení, protože skutečnost, že jste zde, znamená, že jste si již všimli, jak některé houby mohou infikovat tělo.

Není to příjemný zážitek, i když plísně (houby) nejsou životu nebezpečné. Přesto, i když jsou plísňové infekce jednou z nejtěžších infekcí, dá se jich zbavit. Malý organismus snadno přežije v mnoha prostředích a může tělo znovu infikovat.

Můžete krčit nosem, když jen pomyslíte na plísňovou infekci na nohou, protože to může být nepříjemné. Realita je však taková, že mnoho druhů plísní žije na kůži neustále, i když je nevidíte.

Existuje mnoho různých typů plísňových infekcí a nejčastěji se vyskytují v plicích nebo na kůži. A co víc, ne každý druh houby je špatný. Uvnitř našeho těla jsou užitečné plísně i škodlivé plísně. Abyste tedy věděli, s čím máte co do činění, zda je to normální, nebo jak se toho zbavit, musíte znát různé typy plísňových infekcí, jejich příčiny, příznaky a jak plísně na kůži léčit. Efektivně – navždy!

Jak se dají plísně na nohou (na kůži) řešit?

Typy plísňových infekcí kůže

Spory plísní jsou všude – často ve vzduchu nebo v půdě, což znamená, že je lze snadno vdechnout nebo na vás mohou jednoduše přistát. To je důvod, proč se poprvé objevují v plicích nebo častěji na kůži člověka. Pojďme rozebrat ty, které se objevují na kůži.

Tinea Versicolor (plísňová infekce kůže)

Jedná se o celkem běžný stav, který ovlivňuje normální pigmentaci kůže. Výsledkem mohou být malé skvrny se změněnou barvou, světlejší nebo tmavší, než okolní kůže. Trup a ramena jsou nejvíce ohroženými oblastmi a tento stav se vyskytuje nejčastěji u dospívajících a mladých dospělých.

Může za to mastná pleť, vlhké, teplé počasí, propocené oblečení, hormony nebo slabý imunitní systém.

Příznaky tohoto typu plísně jsou skvrny (změny barvy kůže), obvykle na zádech, hrudníku, krku a horní části paží, svědění a šupinatění. Tento stav není bolestivý ani nakažlivý, ale protože je viditelný, může vést ke stresu, malému sebevědomí a dalším psychickým problémům. Volně prodejné antimykotické krémy, pleťové vody nebo šampony mohou pomoci úspěšně léčit tinea versicolor. Ale i tak může barva pleti zůstat nerovnoměrná po dobu několika týdnů nebo měsíců. Buďte trpěliví a nenoste těsné a propocené oblečení. Nechte pokožku dýchat. V závažných případech dermatologové předepisují lokální a/nebo perorální antimykotikum.

Tinea Cruris

Tinea cruris neboli svědění v oblasti třísel je další běžnou plísňovou infekcí kůže. Patří do čeledi tinea – stejné skupiny jako tinea versicolor, mykóza a lišaj. A stejně jako ostatní stavy v této skupině je svědění obvykle neškodné, ale může se šířit opravdu rychle a být docela nepříjemné. Způsobují ji houby podobné plísním, známé jako dermatofyty, které žijí na kůži a daří se jim v teplých a vlhkých oblastech.

Obvykle se vyvíjí na kůži kolem třísel, vnitřních stran stehen a hýždí a častěji postihuje muže. Propocené oblečení je obvykle to, co způsobuje, že tato houba prospívá a rozvíjí své příznaky. Mějte na paměti, že Tinea Cruris je vysoce nakažlivá a můžete ji získat blízkým osobním kontaktem s infikovanou osobou nebo kontaktem s nepraným oděvem infikované osoby. Obezita je také přispívajícím faktorem, protože záhyby kůže jsou náchylnější k pocení.

Příznaky jsou zarudnutí, svědění, pocit pálení, praskání kůže nebo vyrážka, která se zhoršuje fyzickou aktivitou. Dobrou zprávou je, že se velmi snadno léčí – jednoduše aplikujte jakýkoli lokální, volně prodejný antifungální přípravek a udržujte postižené místo čisté a suché. Měli byste cítit úlevu a opravdu rychle si všimnout ústupu příznaků. Opět platí, že v závažných případech dermatologové předepisují lokální a/nebo perorální antimykotikum.

Tinea Pedis (atletická noha)

Atletická noha neboli tinea pedis je plísňová infekce, která se vyskytuje mezi prsty nebo na chodidle. Atletická noha, která patří do stejné rodiny, úzce souvisí s jinými plísňovými infekcemi, jako je kožní onemocnění a svědění. Příznakem tinea pedis je šupinatá, červená vyrážka mezi prsty. Při zouvání bot nebo ponožek se může objevit svědění. Buďte opatrní, protože tento stav je vysoce nakažlivý a pokud se poškrábete nebo se dotknete infikovaných oblastí, může se rozšířit na vaše ruce.

Atletická noha je způsobena dlouhodobým nošením vlhkých ponožek a bot, teplem a vlhkem, sdílením ručníků, bot nebo jakýmkoli jiným blízkým kontaktem s infikovanou osobou. K dispozici jsou volně prodejná lokální řešení a také léky na předpis, protože je známo, že se stav opakuje.

Tinea Corporis (povrchová plísňová infekce)

Tinea corporis je povrchová plísňová infekce (dermatofytóza) paží a nohou, ale může se vyskytnout i na jiných částech těla. Věrná svému jménu – plísňová infekce – vypadá jako zvětšený, vyvýšený, červený prstenec s centrální oblastí. Je způsobena malou houbou známou jako dermatofyt, která žije na povrchu kůže a může vyvolat vyrážku nebo infekci, když je vhodná příležitost. Těsný kontakt s infikovanou osobou nebo zvířetem může přenést infekci. Houbu může šířit i dotyk věcí nakažené osoby nebo zvířete. Oslabený imunitní systém a nadměrné pocení jsou další rizikové faktory.

Většinu případů lze úspěšně léčit pomocí volně prodejných, lokálních, antimykotických krémů na kůži, ale ve složitých nebo obtížně léčitelných případech může být vyžadována systémová léčba perorálními léky. Lokální antimykotika se aplikují na postižená místa 2x denně po dobu minimálně 3 týdnů. Výsledky byste měli očekávat po dvou týdnech léčby, ale měli byste pokračovat v ošetřování oblasti alespoň týden poté, abyste se ujistili, že houba zcela zmizela.

Dalšími běžnými typy plísňových infekcí způsobených kožním onemocněním jsou kožní onemocnění vousů (Tinea Barbae) a kožní onemocnění pokožky hlavy (Tinea Capitis), což jsou infekce pokožky v oblasti vlasů.

Tinea Unguium neboli onychomykóza (plísňová infekce nehtů)

Tinea unguium (onychomykóza) je plísňová infekce, která postihuje nehty. Je tak běžná, že některé průzkumy odhalují 10% prevalenci mezi dospělou populací – častěji se vyskytuje u mužů než u žen. Příznaky jsou bílé nebo žluté ztluštělé nehty a oddělení nehtu od nehtového lůžka. I když se infekce vyskytuje jak na nehtech na nohou, tak na nehtech rukou, je pravděpodobnější, že budou postiženy nehty na nohou. Tento stav může způsobit jiné typy plísňových infekcí. Nejúžeji souvisí s atletickou nohou. Mezi další věci, které mohou způsobit tinea unguium, patří blízký kontakt s někým, kdo je infikován, špatný imunitní systém nebo onemocnění periferních cév.

Existují volně prodejná lokální řešení, stejně jako speciální laky na nehty. Stále nejúčinnější léčbou jsou antimykotika, užívaná ústy, ale některé výzkumy ji spojují s onemocněním jater. U většiny zdravých pacientů, kteří neužívají jiné systémové léky a omezují konzumaci alkoholu během léčby, je však užívání perorálních antimykotik velmi bezpečné a bez vedlejších účinků.

Příčiny plísňové infekce nohou

Spouštěčem plísňové infekce kůže může být mnoho různých druhů hub (kvasinky nebo plísně), které žijí v daném prostředí. Například malé praskliny ve vašem nehtu nebo okolní kůži mohou umožnit bakteriím proniknout do vašeho nehtu a způsobit jeho infekci.

Některé volby životního stylu mohou přispívat k opakujícím se plísním na kůži. Například běžci mohou mít atletickou nohu poměrně častěji, protože mají tendenci trávit hodně času v běžeckých botách a potit se. Zmínili jsme, že plísně často rostou v teplém a vlhkém prostředí a nošení propoceného oblečení může zvýšit riziko vzniku plísňové infekce na kůži.

Léčba plísně nohou

Většina plísňových kožních infekcí může být léčena antifungálními krémy, pleťovými vodami nebo prášky bez předpisu. Typická doba aplikace je 2 až 4 týdny, než infekce úplně vymizí. Pokud máte krém, pleťové mléko nebo prášek bez předpisu, postupujte podle pokynů na štítku na obalu a pokud vaše infekce nezmizí nebo se zhorší, kontaktujte svého lékaře. Některé známé volně prodejné produkty, které jsou k dispozici, jsou klotrimazol, mikonazol, terbinafin a ketokonazol.

Sponzorováno

Plísňové infekce nehtů, bohužel, může být mnohem obtížnější vyléčit. Obvykle nezmizí bez antifungální léčby, a proto byste měli požádat o lékařskou pomoc a předepsat antifungální pilulky užívané ústy. Tato infekce může být opravdu nepříjemná, protože může trvat několik měsíců až rok, než odezní.

Léčba plísně nohou (na kůži) domácími prostředky

Proč utrácet spoustu peněz za léčbu, která může situaci jen zhoršit? To je důvod, proč milujeme domácí prostředky k léčbě problémů – jsou bezpečné, přírodní, plné vitamínů a antioxidantů s antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi, nezbytné pro zdravou pokožku. Vše, co potřebujeme, je v naší přirozenosti a dnes jsou zde domácí prostředky, které vám mohou pomoci při léčbě plísní na nohou.

Česnek

Váš nejlepší přítel je v tomto boji česnek – nemůžu to ani dostatečně zdůraznit! Jezte ho, rozdrťte a rozetřete na kůži, nebo smíchejte s jinými silnými přírodními složkami a nechte působit na pokožce. Ať tak či onak, má sílu tuto kožní plíseň okamžitě zničit. A co je nejdůležitější, nezabíjí prospěšné bakterie ve střevech. Česnek může být příliš silný na to, aby se nanesl přímo na pokožku, a tak pro místní použití můžete rozdrtit dva stroužky česneku, přidat pár kapek olivového oleje a vytvořit pastu. Naneste pastu na postižená místa a nechte působit 30 minut. Poté místo omyjte vlažnou vodou a pokožku důkladně osušte. Tuto kúru můžete používat 2x denně, dokud se infekce nezbavíte.

Jablečný ocet

Jablečný ocet zabije plísně na povrchu kůže, urychlí proces regenerace a zabrání šíření infekce. Jablečný ocet můžete buď pít nebo lépe – aplikovat lokálně – nebo možná zkuste obojí!

Přidejte dvě polévkové lžíce jablečného octa do jednoho šálku teplé vody a pijte dvakrát denně. Chcete-li jej použít lokálně, zřeďte jablečný ocet stejným množstvím vody a poté jej naneste na postiženou pokožku. Nechte působit 30 minut a poté osušte ručníkem.

Kurkuma

Kurkuma je vysoce protizánětlivá složka. Obsahuje také kurkumin, který má antimikrobiální vlastnosti. Stejně jako u ostatních ingrediencí můžete kurkumu přidat do svých denních jídel, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Kromě toho ji používejte jako lokální ošetření smícháním s kokosovým olejem. Vytvořte hladkou pastu a naneste na pokožku. Nechte působit 30 minut a poté opláchněte teplou vodou. Mějte na paměti, že kurkuma může způsobit, že vaše pokožka bude nažloutlá, ale nebojte se, to za pár dní zmizí.

Kokosový olej

Mastné kyseliny v kokosovém oleji pomáhají s infekcí tím, že poškozují buněčné membrány houby. To je důvod, proč se používá v některých produktech, které léčí kožní infekce. Jako přírodní lék nanášejte kokosový olej přímo na postižené místo třikrát až čtyřikrát denně. Je to úžasný zvlhčovač, a proto je nejlepší ho používat i poté, co infekce zmizí.

Olej z čajovníku

Tea tree oil má některé silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Je to běžně používaný produkt k léčbě plísní na kůži. Detoxikuje infikovanou oblast a snižuje zánět. Můžete jej použít přímo na pokožku, nebo pokud máte citlivou pokožku, nejlépe jej smíchat s kokosovým olejem a aplikovat na postižená místa třikrát denně.

Oreganový olej

Dalším silným olejem při léčbě kožních plísní je oreganový olej, který se vyrábí z divokého oregana. Většina oreganového oleje na trzích je vyrobena z oregana obecného (Origanum majoránka), takže se ujistěte, že dostanete olej z divokého oregana (Origanum Vulgare). Obsahuje thymol a karvakrol, složky, které mohou zastavit růst plísní. Pro dosažení nejlepších výsledků jej smíchejte s kokosovým olejem nebo vodou pro zředění a aplikujte na postižená místa. Nechte působit na pokožce alespoň 30 minut, než ji smyjte teplou vodou. Můžete jej používat třikrát až čtyřikrát denně.

Ozonizované oleje

Ozonizované oleje jsou oleje jako olivový olej a slunečnicový olej, do kterých je „vstřikován“ ozón.

Podle studie z roku 2011 může tento typ vystavení ozónu v nízkých koncentracích na krátkou dobu inaktivovat mnoho organismů, jako jsou houby, kvasinky a bakterie.

Další studie zjistila, že ozonizovaný slunečnicový olej je při léčbě plísní nehtů účinnější než lokální antimykotikum na předpis, ketokonazol (Xolegel).

K léčbě plísní nehtů ozonizovaným olejem vpracujte olej do postiženého nehtu dvakrát denně. Nebo prostě dle

Prevence plísní na pokožce

Vědět, co dělat, abyste se chránili, je opravdu důležité, protože opakované epizody infekce jsou velmi časté. Zmínili jsme, že plísňová infekce může být snadno vyvolána normálním typem plísně, která žije na kůži, a může se kdykoli stát agresivní.

Je dobré používat lokální antimykotika jednou nebo dvakrát měsíčně jako preventivní opatření, aby se plísňová infekce nevrátila. Pokud navíc pociťujete plísňové infekce opravdu často, může být čas začít pravidelně používat silnější čisticí prostředky – zvláště pokud žijete v teplých a vlhkých oblastech. Teplejší místa znamenají více slunění, čemuž byste se také měli vyhnout. Slunce může infekci zhoršit a vyrážka je viditelnější. Správně se chraňte používáním kvalitního opalovacího krému s minimálním ochranným slunečním faktorem (SPF) 30. Ale pozor! Ujistěte se, že jste zvolili nemastné složení krému. Mastné produkty nevychází dobře s houbovými infekcemi. Toto je také tip, který byste měli mít na paměti u dalších produktů na pleť, které možná používáte. Nenoste těsné oblečení, které by mohlo podráždit pokožku a ještě více se potit.

Nečekejte příliš dlouho, než požádáte o lékařskou pomoc. Většina plísňových infekcí může být léčena opravdu snadno, když jsou diagnostikovány včas. A co je nejdůležitější – posilujte svůj imunitní systém! Nemůžete kontrolovat vše, s čím se denně dostanete do kontaktu, ale můžete ovlivnit, jak je vaše tělo připraveno bojovat s většinou částic v prostředí, které mohou potenciálně způsobit poškození.

A já ještě doporučuji:

  • Boty vždy udržujte v suchu.
  • Ujistěte se, že vaše boty jsou prodyšné a vzduch může volně cirkulovat.
  • Špinavé prostory, jako jsou šatny nebo sprchy, jsou vaším nepřítelem. Nikdy nechoďte bosí na veřejných místech.
  • Udržujte správnou hygienu na nehtech rukou a nohou. Vaše nehty by měly být vždy krátké a čisté.
  • Nezapomeňte si každý den vyměnit spodní prádlo a ponožky.
  • Vaše oblečení je jen vaše vlastní. Nesdílejte je ani jiné osobní věci s jinými lidmi.
  • Mít domácí mazlíčky je v pořádku, ale po hraní si s nimi si vždy umyjte ruce.
  • Pokud jste fyzicky aktivní člověk, osprchujte se ihned po tréninku nebo zápase a udržujte veškeré své sportovní vybavení a i dres čisté.

Sponzorováno

A jak bojujete s plísní na nohou vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o plísni přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Domácí léčba plísně na nohou: příčiny, léčba a nejlepší prostředky”

  1. Jiří Starkbaum napsal:

    Zdravím! Článek se mi moc líbil a chyběl mi jen domácí recept na svědění pokožky hlavy ve vlasech a ochlupených částech těla včetně obočí. Existují samozřejmě prodejné přípravky ale ty se mi pro vedlejší účinky moc neosvědčily. V poslední době, i když nepoužívám žádné dráždivé látky, mám pocit svědění kůže na různých místech těla (stehnech, krku, nártech). Na prací prostředky ani kosmetické přípravky přitom alergii nemám. Asi se mi to hromadí s věkem. :-) . díky za případnou radu! J.S.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva