Xylitol a jeho vliv na naše zdraví – jaké má účinky? Je bezpečný? 4.71/5 (73)

Sponzorováno

Xylitol je alkoholový cukr nacházející se v mnoha druzích ovoce a zeleniny.

Xylitol je alkoholický (alkoholový) cukr nacházející se v mnoha druzích ovoce a zeleniny.

Jak asi možná víte, Xylitol je sladidlo. Můžete ho třeba najít ve vaší zubní pastě. Zdaleka nejčastější otázkou, která se týká Xylitolu, je bezpečnost jeho používání. Ačkoli toto sladidlo není absolutně bezpečné (a dokonce pro psy může být smrtelný), existují i nějaké důkazy, že má jisté výhody – obzvláště co se orálního zdraví týče.

Pojďme si tedy Xylitol představit trochu více.

Co je to Xylitol?

Xylitol je polyalkohol neboli alkoholický (alkoholový) cukr nacházející se v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Extrahuje se z kukuřičného nebo březového dřeva. Tak se vyrábí sladidlo, které je podobné chuti cukru, ale má o 40% méně kalorií. I když je Xylitol extrahován z přírodních zdrojů, prochází procesem, který se nazývá hydrogenace cukru. Výsledkem je stabilní bílý prášek.

Alkoholové cukry jsou jako hybridy molekuly cukru a molekuly alkoholu. Jejich struktura jim dává možnost stimulovat receptory sladké chuti na jazyku.

Ačkoli je technicky považován za nízko stravitelný sacharid, nemá vliv na hladinu cukru v krvi tak, jak to dělá cukr (a to je jeden z důvodů, proč je pro psy tak nebezpečný). Může mít laxativní účinek u lidí (o tom níže ve článku), ale obecně se považuje za bezpečný pro použití u lidí, ačkoli může být pro některé lidi problematický (je to FODMAP potravina).

Xylitol je široce používán v žvýkačkách, přípravcích pro zdraví ústní dutiny a jako náhražka cukru u osob s cukrovkou nebo problémy s cukrem v krvi. Xylitol je dokonce doporučován v mnoha komunitách a je obsažen v mnoha anti-candida receptech a dietách.

Je ale Xylitol skutečně zdravý nebo bezpečný?

Xylitol jako sladidlo?

Xylitol je poněkud kontroverzní sladidlo, ale je často propagován jako bezpečný pro lidi a jako zdravější alternativa k cukru. Xylitol se nachází v malém množství v mnoha druzích ovoce a zeleniny a je proto považován za přirozený. Je zřejmé, že xylitol je rafinované sladidlo, takže neobsahuje žádné vitamíny, minerály ani bílkoviny. V tomto smyslu jsou to „prázdné“ kalorie.

Je nutné si uvědomit dvě věci:

 1. nemyslíme si, že když je něco zdravější alternativou cukru, je to pro nás nutně dobré
 2. jen proto, že je něco považováno za bezpečné pro spotřebu, nutně neznamená, že je zdravé

Xylitol má podobnou sladkost jako běžný cukr, ale obsahuje o 40% méně kalorií:

 • Stolní cukr: 4 kalorie na gram.
 • Xylitol: 2,4 kalorií na gram.

Existují určité obavy ohledně způsobu zpracování a dlouhodobého užívání Xylitolu hned z několika důvodů.

 1. Nejčastěji se zpracovává z kukuřice a ta často je geneticky modifikována.
 2. Protože Xylitol není metabolizován a rozkládá se v žaludku jako jiná sladidla, dostane se do částí střev, do kterých by se klasický cukr nedostal. Protože má schopnost zabíjet mnoho kmenů bakterií, třeba včetně streptococcus mutans, což je jeden z důvodů, proč je prospěšný pro zubní zdraví, může také negativně ovlivnit střevní bakterie.
 3. Z dlouhodobého hlediska to může znamenat, že xylitol může být přínosem při nadměrném bakteriálním růstu v zažívacím systému a dokonce s takovými věcmi, jako jsou biofilmy, ale může to také znamenat, že může negativně ovlivnit prospěšné střevní bakterie. Přinejmenším to vyžaduje opatrnost a další výzkum. Současně mnoho respektovaných zdrojů zaujímá optimistický přístup k potenciálu xylitolu.

  „Většinou alkoholové cukry u člověka nezpůsobují žádné významné změny hladiny glukózy v krvi nebo inzulínu. Ale bylo zjištěno, že sorbitol a xylitol zvyšují hladinu glukózy v krvi po jejich konzumaci, i když méně než klasický cukr. Studie na potkanech zjistily, že krysy s příjmem xylitolu měly ve srovnání s kontrolními potkany menší hmotnost a hmotnost tuku a zlepšily glukózovou toleranci.“

  Sponzorováno

  Krevní cukr - xylitol vs. glukóza

  Krevní cukr – xylitol vs. glukóza

  I když stále probíhají výzkumy, existují určité důkazy, že alkoholové cukry, jako je třeba právě xylitol, mohou působit jako prebiotika a krmit střevního bakterie (zde je na to studie). To ve finále může mít pozitivní i negativní důsledky pro různé lidi. Jelikož se jedná o FODMAP (když jsou určité sacharidy nazvané FODMAP zodpovědné za různé druhy potíží s trávením), někteří lidé budou mít jisté trávicí problémy po konzumaci alkoholového cukru.

  Xylitol má několik potenciálních neočekávaných přínosů:

  • Může mít potenciál zvýšit syntézu kolagenu a zlepšit sílu a hladkost pokožky při vnitřním spotřebování a může dokonce přispět ke zlepšení hustoty kostí při dlouhodobém užívání.
  • Studie zjistily, že žvýkačky s xylitolem pomáhají snížit ušní infekce u 30-40% dětí – nejvíce u těch, které se potýkají s opakujícími se infekcemi, protože pomohly eliminovat bakterie v ústech, které mohou přispívat k infekci uší.

  Alkoholový cukr ale také může způsobit průjem a nadýmání – mnoho zdrojů proto doporučuje jíst velmi pomalu při konzumaci alkoholových cukrů. Na to pozor.

  Xylitol pro zdraví zubů a ústní dutiny?

  Zubní přínosy xylitolu jsou asi nejvíce studované a jsou i nejpřesvědčivější.

  • Pravidelné užívání potravin obsahujících xylitol a pomocných látek pro ústní hygienu snižuje růst zubního plaku, narušuje růst bakterií spojených s kazem, snižuje výskyt zubního kazu a je spojen s remineralizací lézí kazu. (zde je na to výzkum)
  • Tím, že poskytuje palivo pro bakterie vytvářející kyselinu v ústech, konzumace cukru vytváří ideální kyselý stav, který podporuje rozklad a demineralizaci zubů. Xylitol, naopak, není fermentovatelný a nedodává palivo pro ústní bakterie. Pravidelné užívání xylitolu způsobuje, že bakterie, které vytvářejí v zubu dutiny, zejména pak zmíněný Streptococcus mutans, hladoví a zanikají. Xylitol také zvyšuje tok slin, který pomáhá vyrovnávat tyto kyseliny. Vytvoří se více alkalické prostředí, což vede k menší tvorbě zubního kazu a plaku a zlepšuje se remineralizace zubů.

  Důležité: Xylitol a psi

  Přestože je považován za bezpečný pro lidi, je pro psy a jiné domácí zvířata velmi toxický.

  U lidí i psů je hladina krevního cukru řízena uvolňováním inzulinu ze slinivky břišní. Xylitol nezpůsobuje uvolňování inzulínu z pankreatu u lidí. Nicméně, když jiný druh, ne primát (např. pes) sní něco, co obsahuje xylitol, rychle se vstřebává do krevního řečiště, což vede k silnému uvolnění inzulínu ze slinivky břišní. Toto rychlé uvolnění inzulínu vede k rychlému a hlubokému poklesu hladiny krevního cukru (hypoglykémie), což se projevuje během 10-60 minut po konzumaci xylitolu. Tato hypoglykemie může být život ohrožující.

  Dokonce i velmi malé množství xylitolu může být smrtelné, zejména u malých psů. Ve skutečnosti některé značky žvýkaek obsahují dostatek xylitolu, že i jeden kus by mohl být pro psa smrtelný.

  Takže je pochopitelné, že potraviny s xylitolem by měly být mimo dosah domácího mazlíčka.

  A co říci o Xylitolu na závěr?

  Pokud chcete něco mírně osladit, xylitol může být skutečně velmi dobrou volbou. Zatímco debata o většině sladidel je o tom, zda vám ublíží nebo ne, studie ukazují, že xylitol má určité benefity a přínosy pro zdraví.

  Nezvyšuje krevní cukr ani nespouští inzulín, vyhladí bakterie produkující plaky v ústech a potenciálně živí příznivé mikroby ve střevě.

  Sponzorováno

  A co vy? Jakou máte zkušenost s Xylitolem vy? Budeme rádi za vaše postřehy a poznatky.

   Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

   Autorem článku je naše redakce

   Tým rehabilitace.info (více o nás)

    

   Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

   Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


   Štítky:

   Přečtěte si také naše další články

  4 Komentářů u článku “Xylitol a jeho vliv na naše zdraví – jaké má účinky? Je bezpečný?”

  1. Pavel napsal:

   Děkuji za perfektní vysvětlení o Xylitolu. S pozdravem Pavel

  2. Eva Draždilová napsal:

   Je vhodný xylitol pro děti?/

   • Ano, je vhodný i pro děti.

    Pamatujte:
    Více než 20 gramů xylitolu denně se dětem nedoporučuje (ale to je většinou hodně vysoká dávka a nedosáhnete ji). Stejně jako u ostatních umělých sladidel může překročení doporučeného příjmu xylitolu způsobit výrazné fyzické nepohodlí, včetně průjmu a střevní plynatosti. Protože dětské léky obsahující xylitol mohou chutnat stejně dobře jako běžné bonbóny, rodiče musí dávat pozor, aby je děti nebraly více, než je doporučené množství!

    Xylitol se přirozeně se nachází ve vláknině mnoha druhů ovoce a zeleniny – tam je to samozřejmě ok.

  3. Pavla napsal:

   Dobrý den, pokud je xylitol z břízy, může mít špatný vliv na alergiky, kteří na jaře trpí?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva