Sponzorováno

Česnekový olej je vynikající pro naše zdraví 4.73/5 (15)

Česnekový olej a zdravíČesnek působí jako silný antioxidant. Má vyvážený obsah vitamínů C a E. Hlavní účinnou složkou česneku – je nejcennější disulfid s výrazným antibakteriálním účinkem. Inhibuje tvorbu a stimuluje degeneraci bakterií patřící do skupiny E.coli, tyfus Bacillus, epiphytes se nádor Bacillus, Vibrio cholerae a další viry, které způsobují poškození zdraví.

V současné době vědci našli v česneku dvěstě biologických aktivních látek a ze sedmnácti aminokyselin, osm patří do skupiny nepostradatelných pro lidský organismus.

Použití česnekového oleje při léčbě diabetes, epilepsie, v těhotenství a mnoha chronických onemocněních s různou genezí, akutní žaludeční a dvanáctníkový vřed, i během kojení – v těchto případech se doporučuje konzultace s lékařem.

Česnekový olej a zdraví

Česnekový olej má výrazné preventivní vlastnosti:

  • je silným terapeutickým a profylaktickým prostředkem
  • při nachlazení, infekčních onemocněních
  • při onemocněních trávicí soustavy
  • při poruchách látkové výměny
  • má antitrombotické, hypoglykemické a hepatoprotektivní účinky
  • slouží k prevenci trombózy
  • zabraňuje kardiovaskulárním onemocněním (rozšiřuje cévy, snižuje srdeční spasmu spasmu mozkových cév, posiluje srdeční sval, zabraňuje ateroskleróze, zlepšuje elasticitu cév, eliminuje dušnost)

Česnekový olej v kuchyni

  • jídlu dodává pikantní česnekovou příchuť a aroma
  • je vhodný do polévek, marinád, omáček, masu, zelenině a přílohám k masovým pokrmům
  • jako koření při vaření
  • při smíchání s jinými druhy olejů získáme neobvyklou zálivku na saláty

TIP: Zdravý je také česnekový sirup

Působení na organismus

Má silné antibakteriální účinky, lze jej srovnávat s nejaktivnějšími antibiotiky se širokým spektrem působení: je účinný proti grampozitivním i gramnegativním mikrobům, prvokům, virům a hlístům.

– Klinické výzkumy dokázaly, že česnek zvyšuje odolnost organismu, je efektivní při bronchitidě, chřipce, tuberkulóze. Podporuje vylučování hlenů.

Sponzorováno

– Má velký význam v látkové výměně díky síře, která patří do složení aminokyselin konkrétně taurinu. Taurin podporuje stálost vnitřního prostředí organismu, řídí činnost buněčných membrán, udržuje na povrchu buněk natrium a v jejich nitru kalium a hořčík je přírodním močopudným faktorem. Síra se nachází také v biotinu, který je nezbytný pro regulaci obsahu cukru v krvi, stavu pokožky a vlasů a co je nejdůležitější – nervové tkáně.

– Díky dráždivému, reflexnímu a sekrečních účinku česnek zvyšuje apetit, stimuluje činnost žaludku a střevního traktu, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv a žluče, potlačuje procesy hnití a kvašení ve střevech, podporuje vznik normální střevní mikroflóry, je dobrým spazmolytika.

V dávnověku léčitelé pozorovali udivující schopnost česneku oživovat, obnovovat a omlazovat lidské tkáně. Česnek reguluje procesy, které jsou spojeny s regenerací tkání, podporuje rozšíření a vyčištění kožních pórů, zlepšuje růst a kvalitu vlasů.

Čistí hnisavé rány a urychluje epitelizaci dlouho se nehojících vředů.

– Má antitoxické vlastnosti, což se využívalo již ve středověku při různých otravách.

Česnek blokuje schopnost chemických karcinogenů měnit normální buňky na rakovinné. Chrání buňky orgánů před poškozením volnými radikály a těžkými kovy.

– Zabraňuje aterosklerotickým změnám v cévách, rozšiřuje jejich, snižuje arteriální tlak, udržuje frekvenci srdečních stahů. Snižuje hladinu aterogenního lipoproteinů nízké hustoty – tzv. LDL cholesterol. Zlepšuje mikrocirkulaci.

Sponzorováno

Má močopudné účinky.
Má protizánětlivý efekt a tlumí bolest.
Stimuluje pohlavní funkce.
– Pomáhá při klimakterické neuróze, kterou provázejí bolesti hlavy a nespavost.

Co si o česneku ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva